چنگال اندروز در تریدینگ

چنگال اندروز چیست؟ بررسی قوانین چنگال اندروز در تحلیل تکنیکال

خطوط روند در تحلیل تکنیکال کلاسیک جایگاه ویژه‌ای دارند. به‌کمک این خطوط می‌توان روندهای صعودی یا نزولی حاکم بر یک نمودار را در تایم فریم‌های مختلف شناسایی کرد. خطوط حمایت و مقاومت به‌عنوان دو خط روند پرکاربرد شناخته می‌شوند. به‌کمک این دو خط می‌توان محدوده حرکت نمودار در روند نزولی یا صعودی را تعیین کرد. در عین حال یک نقطه ضعف جدی برای خطوط حمایت و مقاومت کلاسیک می‌توان ذکر کرد. به‌کمک آن‌ها نمی‌توان نوسانات قیمت درون کانال حمایت و مقاومت را به‌خوبی تحلیل و پیش‌بینی کرد.

اینجاست که پای یک ابزار کاربردی دیگر به نام چنگال اندروز به‌میان می‌آید. قوانین چنگال اندروز در تحلیل تکنیکال به‌شما کمک می‌کنند مادامی که نمودار روند مشخصی را بین خطوط حمایت و مقاومت دارد، نقاط مناسب برای خرید و فروش را شناسایی کنید. اگر کنجکاو هستید که با نحوه رسم چنگال اندروز و همچنین بهترین استراتژی معامله با این ابزار آشنا شوید، حتما تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

چنگال اندروز چیست؟ (Andrew’s Pitchfork)

نخستین بار آلن اندروز بود که نقطه ضعف خطوط حمایت و مقاومت کلاسیک در تحلیل تکنیکال را شناسایی کرد. پس از مدت‌ها تلاش موفق شد راهی برای برطرف کردن این مشکل پیدا کند. اگر با خطوط روند در تحلیل تکنیکال آشنایی داشته باشید، به‌خوبی می‌دانید که هر چه تعداد دفعات لمس آن‌ها توسط نمودار بیشتر باشد، اعتبار خطوط افزایش پیدا می‌کند. این نکته مهم شاه‌کلید آلن اندروز برای ابداع ابزار کاربردی به‌نام چنگال اندروز بود.

دلیل انتخاب نام چنگال برای این ابزار آن است که شکل آن روی نمودار قیمت شبیه به دندانه‌های یک چنگال است. همان‌طور که می‌دانید برای ترسیم خطوط مقاومت و حمایت کلاسیک، در حالت عادی نیاز به دو نقطه در نمودار وجود دارد. یکی از این نقاط کمترین قیمت و دیگری بیشترین قیمت در بازه زمانی مد نظر خواهد بود.

برای رسم چنگال اندروز هم نیاز به این دو نقطه خواهید داشت. اما قبل از آن باید یک نقطه دیگر را شناسایی کنید. نقطه اول در چنگال اندروز در واقع محل شروع روند صعودی یا نزولی نمودار در تایم فریم انتخاب شده است. بعد از تشخیص این نقطه باید دو نقطه سقف و کف نسبی در روند حرکت نمودار را شناسایی کنید. سپس نوبت رسم سه خط روند در نمودار می‌رسد. به این ترتیب چنگال اندروز در نمودار به دست می‌آید. تصویر زیر نمونه‌ای از این چنگال در نمودار قیمت یک دارایی را نشان می‌دهد.

چنگال اندروز چیست
چنگال اندروز

قوانین چنگال اندروز چیست؟

سوال مهمی که باید در اینجا پاسخ دهیم آن است که رسم چنگال اندروز چه کمکی به تحلیل نمودار قیمت دارایی‌ها می‌کند؟ همان‌طور که در مقدمه اشاره کردیم، مهم‌ترین کاربرد چنگال اندروز کمک به‌شناسایی نقاط ورود و خروج پوزیشن‌های معاملاتی در شرایطی است که شاهد روند مشخصی در نمودار هستیم.

در این راستا باید با قوانین چنگال اندروز آشنایی داشته باشید. تا قبل از اینکه نمودار چنگال را بشکند و از آن خارج شود، بیشترین نوسانات قیمت حوالی خط میانی چنگال رخ می‌دهد. سیگنال‌های خرید و فروش چنگال اندروز زمانی صادر می‌شود که نمودار با خطوط بالایی یا پایینی آن تماس پیدا کند.

نکته مهم دیگر درباره چنگال اندروز آن است که وقتی نمودار از پایین به بالا خط میانی چنگال را قطع کند، باید منتظر معکوس شدن روند باشیم. عکس این اتفاق نیز صادق است و وقتی نمودار از بالا به پایین قطع شود، احتمال صعودی شدن روند نزولی نیز زیاد است.

اگر بعد از برخورد نمودار با خط سقف و کف چنگال اندروز، شاهد بازگشت و نزدیک شدن آن به سمت خط میانی نباشیم، احتمال خارج شدن نمودار از چنگال افزایش پیدا می‌کند. این مجموعه نکاتی است که برای تحلیل تکنیکال به کمک چنگال اندروز باید مد نظر داشته باشید.  

نحوه رسم چنگال اندروز

بد نیست که در این قسمت نحوه رسم چنگال اندروز را توضیح دهیم. برای این منظور شما باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

  1.     تایم فریم مناسب برای تحلیل نمودار را انتخاب کنید.
  2.     روند صعودی یا نزولی در نمودار را تشخیص دهید.
  3.     به دنبال اولین نقطه شروع روند صعودی یا نزولی بگردید و آن را به عنوان نقطه اول تعیین کنید.
  4.     نقطه دوم و سوم را به‌ترتیب بر اساس دو سقف و کف قیمت نسبی طبق روند نمودار تعیین کنید.
  5.     نقطه دو و سه را به هم متصل کنید.
  6.     یک خط از نقطه اول رسم کنید به‌طوری که از وسط نقطه دو و سه عبور کند.
  7.     از نقطه دو و سه خطوطی به موازات خط وسط ترسیم کنید.

به این ترتیب چنگال اندروز اولیه روی نمودار به دست می‌آید. اما باید توجه داشته باشید که با ترسیم اولین چنگال، الزاما به نتیجه نهایی دست پیدا نخواهید کرد. بعضا لازم است تا چند بار در محل انتخاب سه نقطه تجدید نظر کنید تا به نتیجه مناسب برسید.

رسم چنگال اندروز
چنگال اندروز

چگونه اعتبار چنگال اندروز را ارزیابی کنیم؟

آیا راهی وجود دارد که چنگال اندروز معتبر در نمودار را بشناسیم؟ پاسخ این سوال مثبت است. نشانه‌هایی هستند که به‌کمک آن‌ها می‌توانید کیفیت چنگال اندروز ترسیم شده روی نمودار قیمت را بررسی کنید. اولین نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که باید چنگال‌های رسم شده در تایم فریم بلند مدت اعتبار بالاتری دارند. دو نکته‌ای که برای ارزیابی اعتبار چنگال اندروز به شما کمک می‌کنند، عبارت‌اند از:

  •       هرچه شیب خطوط روند چنگال کمتر باشد، احتمالا در مدت زمان بیشتری معتبر خواهد بود.
  •       هرچه تعداد دفعات برخورد نمودار با خط میانی چنگال بیشتر باشد، اعتبار آن افزایش می‌یابد.

استراتژی‌های معاملاتی با چنگال اندروز

برای معامله با استفاده از چنگال اندروز در فارکس دو استراتژی پیش روی شما قرار دارد که عبارت‌اند از:

1. استراتژی معاملاتی درون چنگال اندروز

اولین استراتژی مربوط به معامله درون چنگال اندروز است. اجازه دهید از یک مثال برای این منظور استفاده کنیم. وقتی نمودار قیمت خط میانی چنگال اندروز را قطع می‌کند، سمت خط مقاومت در چنگال می‌رود. شما می‌توانید در این حال به‌سراغ پوزیشن معاملاتی فروش (Short) بروید.

برای این منظور باید نقطه ورود خود را زیر خط مقاومت تعیین کنید. حد ضرر معامله را جایی بالاتر از خط مقاومت تعریف کنید. اگر به‌دنبال معامله با ریسک پایین هستید، حد سود را در محل خط میانی چنگال اندروز در نظر بگیرید. اما برای معامله با ریسک بیشتر می‌توانید جایی بالاتر از خط حمایت در چنگال را به عنوان نقطه خروج از پوزیشن معاملاتی انتخاب کنید.

2. استراتژی معاملاتی شکست چنگال اندروز

دومین استراتژی مربوط به زمانی است که نمودار خطوط حمایت یا مقاومت در چنگال را شکسته و از آن خارج می‌شود. همان‌طور که اشاره کردیم، اگر بعد از برخورد نمودار به خط حمایت یا مقاومت به سمت خط میانی چنگال حرکت نکرد، احتمال خارج شدن از چنگال بسیار زیاد است. شما می‌توانید از این فرصت هم برای کسب سود در معاملات خود استفاده کنید.

با توجه به اینکه احتمال پولبک زدن نمودار به چنگال وجود دارد، پیشنهاد می‌کنیم نقطه ورود خود به پوزیشن را کمی پایین‌تر از خط حمایت (یا بالاتر از خط مقاومت) تعریف کنید. برای تعیین حد ضرر بهتر است خط میانی چنگال اندروز را مد نظر قرار دهید. حد سود پوزیشن معاملاتی را نیز می‌توانید بر اساس فاصله بین خطوط پایین و بالای چنگال اندروز انتخاب کنید. البته در این بین باید حتما از سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال نظیر اندیکاتورها نیز استفاده کنید.

رسم چنگال اندروز در تریدینگ ویو

شما می‌توانید چنگال اندروز را در سایت تریدینگ ویو به‌راحتی روی نمودار قیمت دارایی‌های مختلف ترسیم کنید. برای این منظور کافیست ابتدا نمودار دارایی مد نظر خود را فراخوان کنید. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، کافیست در منوی سمت چپ نمودار، گزینه با کادر قرمز رنگ را انتخاب کنید. به این ترتیب یک منوی جدید باز می‌شود. شما باید گزینه Pitchfork را انتخاب کنید. در ادامه باید به کمک ماوس، به‌ترتیب سه نقطه 1، 2 و 3 چنگال را در نمودار را انتخاب کنید تا چنگال اندروز به‌صورت خودکار ترسیم شود.

رسم چنگال اندروز در تریدینگ ویو
چنگال اندروز

جمع‌بندی

در این مطلب بررسی کردیم که چنگال اندروز چیست و چگونه می‌توان از آن برای تحلیل تکنیکال نمودار دارایی‌های مختلف استفاده کرد. همان‌طور که مشاهده کردید، چنگال اندروز در مقایسه با خطوط حمایت و مقاومت کلاسیک کارآمدتر است و در تشخیص نقاط ورود و خروج پوزیشن‌های معاملاتی کاربرد بیشتری دارد. البته لازم است در پایان اشاره کنیم که نباید تنها به این ابزار برای معاملات خود بسنده کنید. بلکه باید حتما از سایر اندیکاتورها نیز برای دریافت سیگنال‌های دقیق‌تر استفاده کنید.

 

سوالات متداول

در این قسمت به تعدادی از سوالات پرتکرار شما درباره چنگال اندروز پاسخ می‌دهیم

1. کاربرد چنگال اندروز چیست؟

چنگال اندروز برای تشخیص نقاط ورود و خروج یا به عبارت دیگر حد سود و ضرر در معاملات فارکس و ارزهای دیجیتال کاربرد دارد.

2. نحوه انتخاب نقطه اول چنگال اندروز چگونه است؟

نقطه اول چنگال اندروز همان نقطه آغاز روند صعودی یا نزولی در نمودار قیمت در تایم فریم انتخاب شده است.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

فعلی:

فارسی

بقیه زبان‌ها: