جفت ارز audusd

جفت ارز دلار استرالیا دلار آمریکا AUD/USD 

جفت ارز AUDUSD به‌عنوان چهارمین جفت ارز معاملاتی برتر بازار فارکس شناخته می‌شود. سالانه چیزی در حدود 6 درصد حجم معاملات بازار فارکس مربوط به جفت ارز دلار استرالیا دلار آمریکا است. بنابراین می‌توانید به‌عنوان یک جفت ارز اصلی با نقدشوندگی بالا روی AUD/USD حساب ویژه‌ای باز کنید. 

فرقی نمی‌کند که استراتژی اسکالپ تریدینگ (Scalp Trading) را دنبال می‌کنید یا پوزیشن تریدینگ (Position Trading) در فارکس را ترجیح می‌دهید. جفت ارز دلار استرالیا/ دلار آمریکا برای انواع استراتژی‌های معاملاتی انتخاب مناسبی است. در این مطلب قصد داریم به تحلیل تکنیکال و فاندامنتال AUD/USD بپردازیم. حتما تا پایان  این مقاله با ما همراه باشید.

معرفی جفت ارز AUD/USD (دلار استرالیا به دلار آمریکا)

جفت ارز AUD/USD یکی از جفت ارزهای معاملاتی اصلی در بازار فارکس است. جفت ارز AUD/USD در بازار و بین معامله‌گران با نام Aussie هم شناخته می‌شود. همان‌طور که اشاره کردیم، سالانه معمولا 6 درصد معاملات بازار فارکس به جفت ارز دلار استرالیا دلار آمریکا اختصاص پیدا می‌کند. این موضوع باعث می‌شود که جفت ارز AUD/USD در ردیف جفت ارزهای اصلی بازار قرار بگیرد. 

بر اساس آمار رسمی بانک جهانی، آمریکا با GDP حدود 25.4 تریلیون دلار جایگاه  نخست اقتصاد دنیا را به‌خود اختصاص داده است. استرالیا نیز با GDP حدود 1.67 تریلیون دلار در جایگاه دوازدهم قرار دارد. این آمار مربوط به پایان سال 2022 میلادی است.

برای معرفی جفت ارز AUD/USD بد نیست که نگاهی به جایگاه این دو در جفت ارز معاملاتی بیندازیم. AUD و USD در این جفت ارز به‌ترتیب با نام ارز پایه (Base Currency) و ارز متقابل (Quote Currency) شناخته می‌شوند. به زبان ساده این جفت ارز بیانگر این هستند که شما برای خرید یک دلار استرالیا (AUD)، باید چه میزان دلار آمریکا (AUD) بپردازید. به‌عنوان مثال در زمان نگارش این مقاله قیمت این جفت ارز برابر 0.6493 است: یعنی برای خرید هر یک دلار استرالیا باید 0.6493 دلار آمریکا بپردازید.

بررسی تاریخچه‌ی قیمت جفت ارز دلار استرالیا دلار آمریکا (AUDUSD)

در تصویر زیر می‌توانید نمودار قیمت جفت ارز دلار استرالیا دلار آمریکا را از گذشته تا به امروز مشاهده کنید. این تصویر از سایت معتبر tradingview در این مقاله قرار گرفته است. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، از سال 1971 تا به امروز جفت ارز دلار استرالیا دلار آمریکا بیش از 40 درصد ارزش خود را از دست داده است و این یعنی ارزش دلار استرالیا در مقایسه با دلار آمریکا بیش از 40 درصد کاهش یافته است.  

در بازه زمانی بین سال‌های 2001 تا 2011 است که شاهد افزایش قیمت جفت ارز دلار استرالیا / دلار آمریکا بودیم. برای تحلیل این اتفاق، می‌توان مسئله‌‌ی تورم اقتصادی نسبتا زیاد آمریکا در دهه ابتدایی هزاره سوم میلادی را مطرح کرد. تورم نسبتا شدیدی که در اثر بحران اقتصادی سال 2007 تشدید شد.

همان طور که در نمودار نیز مشاهده می‌کنید، از سال 2011 تا 2023 شاهد کاهش قیمت جفت ارز AUD/USD هستیم. اقتصاد استرالیا بیش از حد وابسته به صادرات منابع طبیعی است. این موضوع به‌طور مستقیم روی ارزش دلار استراليا تاثیر می‌گذارد؛ موضوعی که روی کاهش ارزش دلار استرالیا در مقایسه با دلار آمریکا تاثیرگذار است، چرا که دلار آمریکا مرجع اصلی مبادلات کالا در سراسر دنیا به‌شمار می‌رود. 

اگر نمودار جفت ارز AUD/USD را از سال 2000 میلادی به این طرف نگاه کنیم، کمترین قیمت این دارایی در 1 مارس سال 2001 با 0.48550 رقم خورده است. در مقابل بالاترین نرخ معامله این جفت ارز نیز در تاریخ 11 آوریل 2011 با نرخ 1.09669 ثبت شده است. در مجموع می‌توان گفت دلار استرالیا به‌ندرت ارزش بیشتری از دلار آمریکا پیدا می‌کند.

سابقه قیمت AUD/USD
AUD/USD

همبستگی نرخ جفت ارز AUD/USD با طلا

استرالیا رتبه‌ی سوم بیشترین استخراج سالانه طلا در جهان را دارد. به‌طور میانگین سالانه حدود 5 میلیارد دلار ارزش طلایی است که از معادن این کشور استخراج می‌شود. این موضوع باعث می‌شود که قیمت دلار استرالیا به‌طور کامل تحت تاثیر نرخ طلا در دنیا قرار داشته باشد.

تصویر زیر را مشاهده کنید. در این تصویر نمودار قیمت طلا و جفت ارز AUD/USD را می‌توانید در کنار یکدیگر مشاهده کنید. همان‌طور که فلش‌ها در این تصویر نشان می‌دهند، همبستگی قیمت بین این دو دارایی کاملا محسوس است. هر زمان قیمت طلا افزایش پیدا کرده، بلافاصله نرخ جفت ارز دلار استرالیا / دلار آمریکا نیز صعود کرده است.

از نظر تاریخی همبستگی بین قیمت طلا و جفت ارز AUD/USD چیزی بیش از 80 درصد است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که همواره برای خرید و فروش این جفت ارز معاملاتی، نیم نگاهی هم به وضعیت قیمت طلا بیندازید.

همبستگی نرخ جفت ارز AUD/USD با طلا
AUD/USD

همبستگی جفت ارز دلار استرالیا / دلار آمریکا با سایر جفت ارزهای معاملاتی

علاوه بر قیمت طلا، تجربه تاریخی معامله‌گران نشان می‌دهد که جفت ارز دلار استرالیا / دلار آمریکا با سایر جفت ارزهای مهم بازار نیز هم‌بستگی دارد. جفت ارز AUD/USD همبستگی منفی با USD/JPY دارد. ین ژاپن یکی از ارزهای امن در بازار فارکس است که در زمان تشدید نوسانات سرمایه‌ها به‌سمت آن حرکت می‌کند و به‌همین دلیل است که با افزایش نرخ جفت ارز AUDUSD، قیمت USDJPY کاهش پیدا می‌کند.

تحلیل فاندامنتال جفت ارز AUD/USD (دلار استرالیا به دلار آمریکا)

وقتی صحبت از تحلیل فاندامنتال جفت ارز AUD/USD به‌میان می‌آید، باید به‌سراغ متغیرهای کلان اقتصادی آمریکا و استرالیا برویم. تجربه نشان داده است که بانک‌های مرکزی این دو کشور به‌صورت مستقیم در فارکس دخالت نمی‌کنند؛ اما با وضع سیاست‌های پولی، نرخ ارز رسمی کشور خود را کنترل می‌کنند.

در جدول زیر برخی از مهم‌ترین پارامترهای مقایسه وضعیت اقتصادی دو کشور آمریکا و استرالیا را از منبع سایت tradingeconomics مشاهده می‌کنید. دقت داشته باشید که این آمارها مربوط به پایان سال 2022 هستند.

پارامترهاآمریکااسترالیا
تولید ناخالص داخلی (GDP)25.4 تریلیون دلار1.67 تریلیون دلار
سهم GDP از اقتصاد جهانی11.2 درصد0.75 درصد
نرخ بهره5.5 درصد4.1 درصد
نرخ بیکاری3.5 درصد3.5 درصد
نرخ تورم3.2 درصد6 درصد

 

جالب است بدانید که بانک مرکزی استرالیا در روزگاری نه‌چندان دور یک سیاست رسمی را دنبال می‌کند. به‌گونه‌ای که برای فعالان اقتصادی در این کشور نرخ تورم حداکثر 3 درصدی را تضمین می‌کند. به‌همین دلیل بانک مرکزی استرالیا همواره تلاش می‌کرد تا با افزایش نرخ بهره، جلوی بالا رفتن تورم در این کشور را بگیرد. اما چند سالی است که این سیاست به در بسته خورده است. آمار و ارقامی که در جدول فوق مشاهده می‌کنید، به‌خوبی گویای این وضعیت است.

از طرفی دیگر با آمریکا روبه‌رو هستیم که در سال‌های کرونا با نوعی تورم اقتصادی جدی رو‌به‌رو شد. به‌همین دلیل فدرال رزرو دست به‌کار شد و با وضع سیاست‌های انقباضی در خروج از بحران کووید 19، نرخ بهره را مرتبا افزایش داد. در حال حاضر نرخ بهره رسمی در آمریکا برابر 5.5 درصد است. البته همچنان اخباری مبنی بر افزایش نرخ بهره در آینده نزدیک از سوی فدرال رزرو به‌گوش می‌رسد. دنبال کردن اخبار منتشر شده در فارکس فکتوری برای مطلع شدن از جدید‌ترین تصمیم‌گیری‌های کلان در این زمینه به‌شما کمک می‌کند. 

دقت داشته باشید که به‌طور کلی افزایش نرخ بهره باعث تقویت پول ملی یک کشور می‌شود و همین موضوع در سال‌های اخیر باعث تقویت دلار آمریکا در مقایسه با دلار استرالیا شده است. به‌همین دلیل شاهد هستیم که نرخ جفت ارز AUD/USD در حال نزدیک شدن به کف تاریخی خود است.

تحلیل فاندامنتال جفت ارز AUD/USD
AUD/USD

بهترین زمان ترید جفت ارز AUD/USD (دلار استرالیا به دلار آمریکا)  

همان‌طور که می‌دانید شما می‌توانید در هر ساعت از شبانه‌روز در روزهای دوشنبه تا جمعه معاملات خود در بازار فارکس را انجام دهید. بازار فارکس مبتنی بر ساعت‌های فعالیت بورس نیویورک، توکیو، سیدنی و لندن کار می‌کند. با توجه به اینکه زمان فعالیت این بازارها هم‌پوشانی دارند، فارکس به‌صورت 24 ساعته فعال است.

نکته مهم این است که برای خرید و فروش جفت ارزهای معاملاتی باید نیم‌نگاهی به زمان فعالیت بورس و همچنین بانک‌های مرکزی کشورها بیندازید. در چنین شرایطی حجم معاملات جفت ارزها افزایش پیدا می‌کند. افزایش حجم معاملات باعث می‌شود که اسپرد معاملات کاهش پیدا کند. انجام معامله در این شرایط باعث می‌شود تا هزینه‌های جانبی شما کاهش پیدا کند. اهمیت این موضوع به‌خصوص برای اسکالپرها در فارکس زیاد است.

ساعت کار بورس نیویورک به وقت تهران از 16:30 شروع و تا 1:30 روز بعد ادامه پیدا می‌کند. بورس سیدنی نیز بین ساعات 1:30 تا 10:30 باز است. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، ساعت فعالیت این بازارها هم‌پوشانی ندارد. اما تجربه نشان می‌دهد که بیشترین حجم معاملات جفت ارز دلار استرالیا دلار آمریکا مربوط بین ساعت 22:30 تا 7 به‌وقت تهران صورت می‌گیرد.  

جمع‌بندی

در این مطلب به معرفی جفت ارز AUD/USD پرداختیم. خوشبختانه جفت ارز دلار استرالیا / دلار آمریکا در ردیف دارایی‌هایی قرار دارد که با انواع استراتژی‌های معاملاتی می‌توانید به‌سراغ آن بروید. بروکر آی تی بی، بهترین گزینه برای معامله جفت ارز دلار استرالیا دلار آمریکا پیش روی شماست. ITB کارگزاری مطمئن و معتبری است که تریدرهای ایرانی بازار فارکس می‌توانند با خاطری آسوده معاملات خود را از طریق آن انجام دهند.

 

سوالات متداول

  1. جفت ارز AUD/USD نشان دهنده‌ی چیست؟

این جفت ارز نشان می‌دهد برای خرید هر دلار استرالیا باید چه میزان دلار آمریکا بپردازید.

  1. نرخ لحظه‌ای جفت دلار استرالیا دلار آمریکا (AUDUSD) را از کجا ببینیم؟

شما عزیزان می‌توانید نمودار قیمت لحظه‌ای جفت ارز دلار آمریکا به دلار کانادا را در صفحه AUD/USD بروکر ITB مشاهده کنید.

  1. بهترین زمان برای معامله جفت ارز دلار استرالیا / دلار آمریکا چیست؟

بازه زمانی 1:30 تا 10:30 به وقت تهران بهترین زمان برای خرید و فروش جفت ارز AUD/USD است.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

فعلی:

فارسی

بقیه زبان‌ها: