ارز چین لینک (Chainlink) چیست؟ + آشنایی با توکن LINK

«چین لینک» (Chainlink) یکی از پروژه‌های رمز ارزی است که با هدف اتصال شبکه‌های بلاک‌چینی به دنیای واقعی طراحی و راه‌اندازی شده است. این پروژه در قالب یک پلتفرم غیرمتمرکز ساخته شده و بیش از همه قصد دارد داده‌های رخدادهای واقعی را به قراردادهای هوشمند مبتنی‌بر بلاک‌چین متصل کند. پلتفرم چین لینک همچون دیگر پلتفرم‌های رمزارزی دارای یک رمزارز بومی به نام «ارز چین لینک» است که با نماد اختصاری «LINK» میان معامله‌گران شناخته می‌شود.

در این مقاله می‌خواهیم زوایای پیدا و پنهان پروژه و ارز چین لینک را واکاوی کنیم، از تاریخچه و نحوه عملکرد آن بگوییم و در نهایت ببینیم که چه آینده‌ای در انتظار ارز دیجیتال لینک است

در مورد پروژه و  پلتفرم چین لینک چه می‌دانید؟

یکی از بزرگ‌ترین موانع بر سر راه پذیرش فراگیر DAPPS (اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز)، ناتوانی آن‌ها در تعامل با داده‌های خارج از محیط شبکه‌ها و زنجیره‌های بلاک‌چینی است. برای مثال، قرارداد هوشمندی که در بستر شبکه اتریوم تعریف و پیاده‌سازی می‌شود، قادر نیست با جهان خارج از اتریوم و داده‌های برآمده از آن ارتباط برقرار کند.

چین لینک
چین لینک

چین لینک در تلاش است تا با کمک فناوری و معماری منحصربه‌فرد خود، این معضل را حل‌وفصل کند. توسعه‌دهندگان چین لینک دست به توسعه پلتفرمی برای میزبانی از اوراکل‌های بلاک‌چینی زده‌اند. اما «اوراکل» (Oracle) چیست؟ 

اوراکل‌ها گره‌هایی هستند که در یک شبکه بلاک‌چینی، با ایفای نقش پل یا واسطه، نقل‌وانتقال داده‌های درون‌زنجیره‌ای و برون‌زنجیره‌ای را تسهیل می‌کنند. بنابراین قراردادهای هوشمند از دریچه اوراکل‌ها به جهان خارج متصل می‌شوند و داده‌های برون‌شبکه‌ای را از مسیر آن‌ها دریافت می‌کنند.

 

ارز دیجیتال چین لینک چیست؟

چین لینک را می‌توان شبکه‌ای غیرمتمرکز از گره‌ها دانست که در بستر بلاک‌چین اتریوم مستقر شده و میزبان مجموعه‌ای از گره‌ها موسوم به اوراکل است. همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، اوراکل‌ها گره‌هایی‌اند که مسئولیت گردآوری داده‌ها را بر عهده دارند و پس از دریافت آن‌ها از منابع شخص ثالث، قراردادهای هوشمند مبتنی‌بر بلاک‌چین را تغذیه می‌کنند.

پلتفرم چین لینک مشابه با بسیاری دیگر از پروژه‌های رمزارزی دارای توکن بومی خود است. این توکن «لینک» نام دارد و نماد اختصاری آن نیز «LINK» است. این توکن بر پایه استاندارد ERC-20 توسعه داده شده است و در قالب پاداش به آن دسته از گره‌های فعال در پلتفرم چین لینک اعطا می‌شود که داده‌های دقیق‌تری را از دنیای واقعی گردآوری کنند. اما قراردادهای هوشمند چه نقشی در پلتفرم چین لینک بازی می‌کنند؟ 

چین لینک
چین لینک

قراردادهای هوشمند با خودکارسازی سامانه‌های بلاک‌چینی قادرند فرآیند ارزیابی و اجرای فرامین رایانه‌ای را بی‌نیاز از دخالت مستقیم انجام دهند. برای درک بهتر مفهوم و کارکرد قراردادهای هوشمند، بهتر است مثالی بزنیم. فرض کنید که می‌خواهید بازارگاهی را برای اتصال خریداران و فروشندگان یک کالا بسازید. در این بازارگاه، هر وقت طرفین یک معامله، یعنی خریدار و فروشنده بر سر قیمت و کمیت کالا به توافق می‌رسند، باید قراردادی تنظیم و وجهی میان طرفین مبادله شود. حال اگر به‌جای تنظیم دستی قرارداد، وظیفه را به یک قرارداد هوشمند محول کنیم، تنها کافیست متغیرهای و شروط اولیه را به آن بدهیم و بعد خود قرارداد به‌مثابه یک عامل هوشمند، معامله را نهایی و مبلغ توافق‌شده را از حساب خریدار کسر و به حساب فروشنده واریز می‌کند. بنابراین قراردادهای هوشمند با حذف واسطه‌گری، هزینه‌های دادوستد کالا و خدمات را کاهش و شفافیت معاملات را افزایش می‌دهند.

پروژه چین لینک از پایه به‌گونه‌ای طراحی شده که قادر است بدون تغییر تنظیمات اولیه با تمامی شبکه‌ها و سیستم‌عامل‌ها سازگار باشد. بنابراین برخلاف اتریوم و دیگر اکوسیستم‌های بسته، چین لینک می‌تواند به‌طور همزمان روی بلاک‌چین‌های مختلف اجرا شود.

از طریق «رابط‌های کاربردی» یا API-ها و اتصال آن‌ها به چین لینک، می‌توان داده‌های بیرونی را در اختیار شبکه‌های بلاک‌چینی قرار داد. چین لینک با استفاده از قراردادهای هوشمند و اوراکل هم می‌تواند به داده‌های دنیای واقعی دست یابد، هم بدون مخدوش‌سازی امنیت، در پردازش تراکنش‌ها و تسهیل پرداخت‌ها نقش بازی کند.

 

نحوه عملکرد چین لینک چگونه است؟

پلتفرم چین لینک می‌تواند ایفاگر نقش پل واسط میان ارزهای دیجیتال و سیستم بانکداری سنتی باشد. این پلتفرم به‌گونه‌ای توسعه یافته که قادر است به‌کارگیری قراردادهای هوشمند را در سیستم‌های متعارف مالی و بانکی تسهیل کند. از نظرگاه فنی هم می‌توان گفت که چین لینک، نرم‌افزاری را در اختیار می‌گذارد که از طریق یک «رابط برنامه‌نویسی» یا API می‌تواند به قراردادهای هوشمند مبتنی‌بر بلاک‌‌چین متصل شود.

چین لینک می‌تواند اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز را با شبکه‌ای توزیع‌شده از اورکل‌ها به دنیای واقعی متصل کند. اوراکل‌ها سازوکارهایی برای بارگذاری داده‌های واقعی روی شبکه‌های بلاک‌چینی هستند و امکان تعامل با محیط بیرونی را در اختیار قراردادهای هوشمند می‌گذارند.

هدف اصلی چین لینک، ایجاد اوراکل‌های قابل اعتمادی است که به داده‌های واقعی دسترسی دارند و می‌توانند از سوی شبکه‌های بلاک‌چینی مختلف به خدمت گرفته شوند. گروه توسعه‌دهندگان پروژه چین لینک در حال ساخت شبکه‌ای غیرمتمرکز از اوراکل‌هاست. این شبکه در مقایسه با شبکه‌های متمرکز، اتکاپذیرتر است و می‌تواند خدماتی همسان با آن‌ها در اختیار بگذارد.

در پروژه چین لینک از ارز لینک برای پرداخت پاداش به گردانندگاه‌های گره‌های فعال در شبکه استفاده می‌شود. این گروه عهده‌دار مسئولیت جمع‌آوری داده‌ها از منابع بیرونی است. علاوه‌براین، تعریف سطح کارمزدها نیز توسط این گروه انجام می‌شود.

 

تفاوت میان ارز لینک و پروژه چین لینک

همچنان که اتریوم و اتر (ETH) با هم متفاوت‌اند، ارز لینک و پروژه چین لینک نیز دو مقوله مجزا از هم هستند. چین لینک خود شبکه‌ای مبتنی‌بر بلاک‌چین است، حال آنکه لینک، نقش توکن یا رمزارز بومی این شبکه را بازی می‌کند. این توکن همچون بسیاری دیگر از توکن‌های بلاک‌چینی بر پایه استاندارد ERC-20 طراحی و توسعه داده شده است و می‌تواند پرداخت‌های درون‌شبکه‌ای را در پلتفرم چین لینک تسهیل کند.

چین لینک
چین لینک

چین لینک همانند نسخه دوم اتریوم از سازوکار اثبات سهام (PoS) برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها استفاده می‌کند. در این شبکه، گره‌های ویژه‌ای که «اعتبارسنج» نام دارند، ارزهای لینک خود را برای دریافت قراردادهای داده سهام‌گذاری می‌کنند. هرچه میزان سهام‌گذاری و آورده‌ی اولیه این گره‌ها بیشتر باشد، بخت آن‌ها برای دریافت قراردادهای داده افزایش می‌يابد. ناگفته نماند که اگر این گره‌ها مرتکب نقض مفاد قراردادها شوند، ارزهای سهام‌گذاری‌شده آن‌ها به نفع شبکه مصادره می‌شود.

ارزش ارز چین لینک تا حد زیادی به فراگیرشدن دامنه کاربرد اوراکل‌های غیر متمرکز وابسته است. از سویی دیگر هرچه تعداد گره‌های فعال در شبکه چین لینک افزایش می‌یابد، تقاضا برای توکن لینک بیشتر می‌شود و این خود به رشد قیمت این روز ارز دامن می‌زند.

به گواه داده‌های پایگاه‌های مرجع در حوزه بلاک‌چین، ارز چین لینک درحال‌حاضر یکی از برترین و بزرگ‌ترین رمز ارزهای کنونی بازار است. سقف عرضه این ارز برابر با یک میلیارد واحد است که از این مقدار بیش از نیمی از آن در چرخه معاملات بازار قرار دارد. گردانندگان و بنیان‌گذاران پروژه چین لینک، هنوز هیچ حرفی از افزایش احتمالی سقف عرضه توکن لینک حرفی به میان نیاورده‌اند.

 

آینده سرمایه‌گذاری در ارز چین لینک

بسیاری از فعالان بازار رمز ارزها بر این باورند که آینده ارز دیجیتال چین لینک بسیار درخشان است. این پروژه در چرخه‌های صعودی پیشین بازار هم رشد خیره‌کننده‌ای را به نمایش گذاشته و انتظار می‌رود در آینده نیز کام سرمایه‌گذاران خود را شیرین کند. پروژه چین لینک، علاوه‌بر آنکه مجموعه‌ای از توسعه‌دهندگان کاربلد و بلندپرواز را در پشت صحنه گرد آورده و ایده‌های نوآورانه بسیاری را در دست ساخت دارد، از منابع کافی نیز برای تأمین مالی این ایده‌ها و بقای خود نیز برخوردار است.

علاوه‌براین، پروژه چین لینک از جامعه‌ای پرشور از کاربران برخوردار است. این کاربران توانسته‌اند آوازه پروژه چین لینک را به گوش دیگر فعالان اقتصادی هم برسانند، تا جایی که بنیان‌گذاران چین لینک موفق شدند در سال ۲۰۲۰ جایزه «پروژه پیشگام حوزه فناوری» را از مجمع جهانی اقتصاد دریافت کنند.

چین لینک
چین لینک

نگاهی خلاصه‌وار به پیشینه پروژه چین لینک

پروژه چین لینک در مسیر توسعه خود نقاط عطف متعددی را پشت سر گذاشت که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • سپتامبر ۲۰۱۷: چین لینک توانست با برگزاری رویداد عرضه اولیه (ICO) و فروش دست‌کم یک میلیارد توکن لینک، بیش از ۳۲ میلیون دلار سرمایه جذب کند.
  • نوامبر ۲۰۱۸: چین لینک دست به تصاحب پروژه Town Crier است. این پروژه در حوزه جمع‌آوری داده‌های صحت‌سنجی‌شده برای قراردادهای هوشمند فعال بود.
  • مه ۲۰۱۹: در این تاریخ، چین لینک به‌طور رسمی پلتفرم خود را در بستر شبکه اصلی اتریوم راه‌اندازی کرد.

 

استیکینگ ارز چین لینک

گردانندگان گره در شبکه‌ چین لینک می‌توانند رمز ارزهای خود با هدف مشارکت در فرایند اعتبارسنجی تراکنش‌ها و کسب درآمد سهام‌گذاری کنند. سهام‌گذاری یا همان «استیکنیگ» (Staking) فرایندی مشابه با سپرده‌گذاری بانکی است که در آن افراد رمزرازهای خود را در اختیار شبکه می‌گذارند تا علاوه‌بر مشارکت در تأمین مالی، بقای شبکه را هم  تضمین کنند.

 

خرید ارز دیجیتال چین لینک

برای خرید ارز چین لینک (Chainlink) باید سراغ صرافی‌های معتبر و مطمئن بروید. این صرافی‌ها علاوه‌بر خرید، امکان ذخیره‌سازی و معامله توکن لینک و دیگر رمز ارزها را در اختیار شما می‌گذارند. کافیست در این پلتفرم‌ها ثبت‌نام و پس از واریز وجه از طریق کارت‌های متصل به شبکه‌های بانکی، فرایند خرید خود را تکمیل کنید. علاوه‌بر صرافی‌ها شماری از کارگزارهای فارکس ازجمله بروکر آی‌تی‌بی نیز امکان دادوستد برخی از رمز ارزها را در قالب قراردادهای CFD فراهم کرده‌اند. پس از تکمیل فرایند خرید، می‌توانید رمزارزهای خریداری‌شده را به کیف‌پول رمزارزی دلخواه خود منتقل کنید.

 

کدام کیف پول‌ها از ارز دیجیتال چین لینک پشتیبانی می‌کنند؟

طیفی گسترده از کیف‌پول‌ها برای ذخیره‌سازی رمزارز چین لینک وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توان به والت‌هایی همچون «تراست والت» (TrustWallet)، «متامسک» (MetaMask) و «لجر نانو اس» (Ledger Nano S) اشاره کرد. بسته به نیاز خود می‌توانید هر کدام از این کیف‌پول‌ها را انتخاب و رمز ارزهای مختلف خود از جمله چین لینک را، در آن ذخیره کنید.

از یاد نبرید که آنچه در ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال مهم است، نه نام کیف‌پول که کوشش برای ایمن نگه‌داشتن کلیدهای خصوصی است. این کلیدها در قالب رشته‌کلماتی ۱۲ یا ۲۴ تایی در اختیار شما قرار می‌گیرند و در حکم رمز عبور حساب رمزارزی شما هستند. بنابراین هیچ‌گاه نباید آن‌ها را در اختیار افراد دیگر بگذارید یا با سهل‌انگاری، زمینه افشای آن‌ها را فراهم کنید.

 

جمع‌بندی

چین لینک به‌عنوان شبکه‌ای غیرمتمرکز و نوآورانه از اوراکل‌ها، راهکاری قدرتمند برای اتصال قراردادهای هوشمند به داده‌های دنیای واقعی در اختیار می‌گذارد. این قابلیت دریچه‌ی تازه‌ای را برای همکاری تعاملی بلاک‌چین با دیگر شبکه‌های متمرکز باز می‌کند.

گردانندگان و توسعه‌دهندگان شبکه چین لینک توانسته‌اند با عقد قراردادهای همکاری چندجانبه با دیگر پروژه‌های رمز ارزی، تلاش مستمر برای ارتقای نرم‌افزاری و پایبندی به آرمان تمرکززدایی از شبکه‌ها، جای پای خود را در دنیای بلاک‌چین و در میان انبوهی از مدعیان محکم کنند.

اگر دستی بر توسعه سیستم‌های غیرمتمرکز دارید یا آنکه به‌دنبال سرمایه‌گذاری در افق زمانی درازمدت هستید، نباید از پتانسیل‌های درخشان شبکه چین لینک و رمز ارز بومی آن غافل شوید.

 

سوالات متداول

۲. آیا خرید ارز دیجیتال چین لینک برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

چین لینک به‌دلیل کاربرد فراگیر آن در دنیای بلاک چین و ایجاد ارزش‌افزوده‌ای واقعی و ملموس، یکی از ارزشمندترین پروژه‌های رمز ارزی برای سرمایه‌گذاری درازمدت است.

 

۳. رمزارز چین لینک، کوین به حساب می‌آید یا توکن؟

رمز ارز چین لینک، نوعی توکن مبتنی‌بر استاندارد ERC-20 است. این استاندارد در بستر شبکه اتریوم تعریف و پیاده‌سازی شده است. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا