اهمیت و راهکارهای دستیابی به امنیت سایبری معاملات فارکس

فکر کردن به کسب سود در معاملات فارکس نباید شما را از رعایت نکات امنیت سایبری فارکس باز بدارد. متاسفانه بعضی از معامله‌گران حتی ابتدایی‌ترین نکات امنیتی در حفاظت از حساب فارکس خود را انجام نمی‌دهند؛ موضوعی که باعث می‌شود این افراد به‌طعمه‌هایی آسان برای کلاهبرداران و هکرها تبدیل شوند. 

از سویی دیگر باید در انتخاب بروکر فارکس روی قابلیت‌های امنیت سایبری حساس باشید. برخی از پلتفرم‌های معاملاتی استانداردهای لازم برای امنیت سایبری را ندارند. کار کردن با این بروکرها، سرمایه شما را در معرض تهدید جدی قرار می‌دهد. با توجه به اینکه در سال‌های اخیر حملات هکری و کلاهبرداری‌ها در بازارهای مالی قربانیان زیادی گرفته‌اند، تصمیم گرفتیم در این مطلب، مجموعه نکات امنیت سایبری فارکس ضروری برای معامله‌گران بزرگ‌ترین بازار مالی دنیا را بررسی کنیم. پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. 

 

اهمیت امنیت سایبری فارکس  (cybersecurity in Forex trading)

اولین و مهم‌ترین اصل مدیریت ریسک در بازارهای مالی، حفاظت از سرمایه است. به‌عبارت دیگر هر سرمایه‌گذار پیش از آنکه به کسب سود در بازارهای مالی فکر کند، باید روی حفاظت از اصل سرمایه خود حساس باشد. یک جنبه این موضوع مربوط به رعایت احتیاط در خرید و فروش دارایی‌های گوناگون است. 

روی دیگر سکه، جلوگیری از دسترسی کلاهبرداران و هکرها به سرمایه شماست. با توجه به اینکه در سال‌های اخیر، تمام معاملات بازارهای مالی در بستر اینترنت صورت می‌گیرند، سوء استفاده‌های کلاهبرداران نیز روز‌به‌روز در حال افزایش است؛ گویی رقابتی بین ارائه دهندگان خدمات بازارهای مالی نظیر بروکرهای فارکس و هکرها وجود دارد. یک طرف بروکرها هستند که تلاش می‌کنند امنیت کامل را برای معامله‌گران به‌ارمغان بیاورند و سوی دیگر ماجرا هکرها هستند که دائما در حال انتخاب روش‌های جدید برای کلاهبرداری هستند.

برنده‌ی این رقابت دائمی، کسانی هستند که خود را با فناوری‌های جدید همگام می‌کنند و از آن‌ها برای دستیابی به اهداف خود بهره می‌گیرند. در ادامه مجموعه‌ای از جدیدترین تهدیدات امنیت سایبری فارکس و راهکارهای مقابله با آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم. 

 

فیشینگ؛ جدی‌ترین تهدید امنیت سایبری معامله‌گران فارکس

جدی‌ترین تهدید امنیت سایبری فارکس، فیشینگ (Phishing) است. در سال‌های گذشته روش‌های گوناگونی برای حملات فیشینگ از سوی هکرها صورت گرفته است. روش‌هایی که بعضا بسیار پیچیده هستند و قربانیان زیادی را به‌دام می‌اندازند. در اینجا لازم است که نگاهی به انواع روش‌های فیشینگ در فضای وب بیندازیم که در بازار فارکس نیز بارها مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

 

 • کلون فیشینگ (Clone Phishing)

کلون فیشینگ نوعی از حملات فیشینگ است که طی آن، هکرها وب‌سایت‌ها و پلتفرم‌های جعلی می‌سازند تا کاربران کم تجربه را به دام بیندازند. کلون فیشینگ یکی از رایج‌ترین حملاتی است که معمولا از سوی کلاهبرداران مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

نمونه‌های جعلی اپلیکیشن‌های اختصاصی بروکرهای فارکس نیز در گوگل پلی و اپ استور به وفور یافت می‌شوند. این موضوع اهمیت دانلود کردن اپلیکیشن‌ها از منابع رسمی و معتبر را بیش از پیش نشان می‌دهد. کوچک‌ترین بی‌توجهی به این موضوع باعث می‌شود که افراد به دام بیفتند. به‌طوری که کلاهبرداران به اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا می‌کنند. بعد از آن برای خالی کردن حساب‌های فارکس قربانیان در بروکرها بهره می‌گیرند. 

 

 • فارمینگ فیشینگ (Pharming Phishing)

حملات فارمینگ زیرمجموعه فیشینگ به‌حساب نمی‌آیند؛ ولی به‌دلیل شباهت این کلاهبرداری‌ها، آن را ذکر می‌کنیم. حمله فارمینگ روشی است که در آن وب‌سایتی شبیه‌سازی و ایجاد می‌شود و کاربر به‌جای وب سایت اصلی، به‌اشتباه به وب‌سایت شبیه‌سازی‌شده انتقال می‌یابد. 

به‌محض ورود کاربر به وب‌سایت جعلی، بدافزاری به‌صورت خودکار روی کامپیوتر یا موبایل او نصب می‌شود که تمام اطلاعات محرمانه مانند نام کاربری و رمز عبور حساب‌های فارکس در بروکرها را به‌سرقت می‌برد. این روش از روش کلون فیشینگ بسیار پیچیده‌تر است و برای رفع آن به نرم‌افزارهای قدرتمند ضد ویروس نیاز است.

 

 • اسپیر فیشینگ (Spear Phishing)

اسپیر فیشینگ شکل هدفمندی از کلاهبرداری است که به‌طور خاص برای یک فرد یا سازمان طراحی می‌شود. در این روش، درباره قربانی تحقیق و هکر اطلاعاتی درباره زندگی شخصی و خصوصیات فردی او جمع‌آوری می‌شود. 

سپس کلاهبردار یک ایمیل شخصی‌سازی‌شده با یک پیوند مخرب پیوست‌شده به قربانی ارسال و او را تشویق می‌کند تا روی آن کلیک کند و فعالیت خاصی انجام دهد. با توجه به شخصی‌سازی ایمیل ارسالی، احتمال به دام افتادن قربانی بسیار بالاست. به‌همین دلیل ممکن است افراد اطلاعات شخصی خود را از این طریق راحت‌تر فاش کنند و در معرض خطر قرار بگیرند. 

ایمیل‌های آلوده، رایج‌ترین راه حملات فیشینگ
ایمیل‌های آلوده، رایج‌ترین راه حملات فیشینگ
 • تایپواسکواتینگ فیشینگ (TypoSquatting)

در تایپواسکواتینگ، هکر ترافیک وب‌سایت‌های معروف را به‌سمت وب‌سایت‌های جعلی هدایت می‌کند. وب‌سایت‌هایی که نامشان با غلط املایی کوچکی، مشابه با نام اصلی وب‌سایت طراحی شده است. نام دیگر تایپواسکواتینگ دزدی برند است. هکرها از این دامنه‌ها برای تقلید از رابط کاربری وب‌سایت‌های معتبر استفاده می‌کنند. قربانیان این نوع فیشینگ با تایپ اشتباه آدرس وب‌سایت مدنظر، گرفتار این نوع از کلاهبرداری می‌شوند. 

جعل دامنه سایت‌های اینترنتی یکی از اقداماتی که در راستای تایپواسکواتینگ فیشینگ اجرا می‌شود. برای مثال، دامنه سایت بروکر آی‌تی‌بی (itbfx.com) را در نظر بگیرید. ممکن است کلاهبرداران خیلی راحت با ایجاد یک تغییر جزئی در این دامنه اینترنتی، یک نسخه جعلی با دامنه ibtfx.com را به‌وجود بیاورند. در حالی که تمام صفحات داخل این سایت جعلی مشابه بروکر آی‌تی‌بی اصلی باشد. 

 

 • ریدایرکت فیشینگ (Redirect Phishing)

ریدایرکت نوعی کد پاسخ HTTP است که کاربران را به وب‌سایتی متفاوت با مقصد اولیه درخواست‌شده منتقل می‌کند. هر چند این قابلیت، استفاده‌های مثبت زیادی را برای فعالان فضای وب به همراه دارد؛ اما در عین حال امکانات یکی از تهدیدات امنیت سایبری فارکس را نیز فراهم می‌کند. 

آسیب‌پذیری Redirect زمانی رخ می‌دهد که برنامه‌ای به وب سایت مخرب منتقل شود و هیچ عامل بازدارنده‌ای درباره مخرب بودن URL به کاربر هشدار ندهد. این موضوع باعث می‌شود مهاجمان راحت‌تر کاربران را به سایتی مخرب هدایت کنند. در واقع، وقتی کاربران روی لینک کلیک می‌کنند، دامنه واقعی نشان داده می‌شود. همین عامل به حمله اعتبار بیشتری می‌دهد. غافل از آنکه با کلیک روی لینک به سایت دیگری هدایت خواهید شد و در معرض خطر جدی قرار می‌گیرید. 

 

 • فیشینگ تبلیغاتی (Advertisement Phishing)

در این نوع حمله فیشینگ، مهاجمان از تبلیغات پولی استفاده می‌کنند تا در معرض دید قربانی قرار گیرند. ممکن است این سایت‌ها در نتایج اول گوگل نیز نمایش داده شوند. اتفاقی به لطف وجود گوگل ادوردز اصلا جای تعجب ندارد. در این نوع حمله، هکر برای سرقت اطلاعات مهم کاربر، از روش تایپواسکواتینگ استفاده می‌کند. بنابراین در مواجهه با تبلیغات مشکوک، که حتی در صفحه اول گوگل ظاهر می‌شوند، دقت کنید. فریب تبلیغات پر زرق و برق فضای مجازی را نخورید و حتما درباره صحت و سقم آن‌ها به دیده تردید بنگرید. 

 

 • واترینگ هول فیشینگ (Watering Hole)

حمله واترینگ هول نوعی سوء‌استفاده امنیتی است که در آن، مهاجم با آلوده کردن وب‌سایت‌هایی که بازدیدکننده زیادی دارند، به‌دنبال به‌ دست‌ آوردن اطلاعات محرمانه کاربران است. 

در بازار فارکس، معمولاً بروکرها در معرض این نوع حمله فیشینگ قرار می‌گیرند. برای آلوده کردن سایت بروکر، هکر به‌دنبال رخنه‌های امنیتی و باگ‌های سایت می‌گردد تا بدین وسیله، کدهای مخرب خود را وارد سایت کند. این نوع حمله بسیار مرسوم است و بروکرها باید دائما خود را برای مواجهه با این تهدید سایبری مهیا کنند. 

 

راهکارهای تامین امنیت سایبری فارکس 

تا اینجا پیرامون موضوع فیشینگ و تهدیدات سایبری در فارکس بحث کردیم. ناگفته نماند که تهدیدات امنیت سایبری فارکس محدود به فیشینگ نیست. بلکه حملات هکری به‌شکل‌های گوناگون ممکن است بروکرهای فارکس را در معرض خطر قرار دهند. سوال اساسی این است که چگونه می‌توان چالش هکینگ و فارکس را در مدیریت کرد؟ در اینجا باید نقش بروکرهای فارکس و معامله‌گران فعال در این بازار را به‌صورت مجزا بررسی کنیم. 

 

اقدامات ضروری از سوی بروکرهای فارکس 

مجموعه تمهیدات امنیت سایبری فارکس که یک بروکر استاندارد با در نظر بگیرد، عبارت‌اند از: 

 

 • انتخاب سرورهای اختصاصی و مطمئن 

هر سایت برای میزبانی داده‌ها و ارائه خدمات به کاربران خود در بستر اینترنت نیاز به سرور دارد. شاید برای سایت‌های معمولی، سرعت فاکتور به‌مراتب مهم‌تری در مقایسه با امنیت در انتخاب سرور باشد؛ اما یک صرافی ارز دیجیتال که در قبال حفظ دارایی‌های کاربران خود مسئول است، باید حساسیت زیادی روی امنیت سرور داشته باشد. 

همان‌طور که می‌دانید خدمات سرور به‌شکل‌های گوناگون اشتراکی، ابری، مجازی و اختصاصی ارائه می‌شوند. بهترین گزینه برای یک بروکر فارکس، سرور اختصاصی است. در این حالت سخت افزار پایگاه داده به‌طور اختصاصی در اختیار صرافی قرار می‌گیرد. در نتیجه صرافی می‌تواند پیکربندی امنیتی متناسب با شرایط خود را روی سرور اعمال کند. این در حالی است که با انتخاب سایر انواع سرور، دست صرافی برای اعمال تنظیمات امنیتی اختصاصی چندان باز نیست. به‌عنوان مثال در این زمینه می‌توان به‌بروکر آی‌تی‌بی اشاره کرد که از سرور‌های اختصاصی استفاده می‌کند. 

موضوع مهم دیگری که در این زمینه باید مد نظر قرار بگیرد، نوع سیستم عامل سرور است. دو گزینه معروف لینوکس و ویندوز به‌عنوان سیستم عامل سرورها وجود دارند. بسیاری از کارشناسان امنیت سایبری بر این باورند که سیستم عامل لینوکس در مقایسه با ویندوز، ضرایب امنیتی بالاتر را فراهم می‌کند. ضمن اینکه سازگاری سیستم عامل لینوکس با زبان‌های برنامه‌نویسی و همچنین پایگاه‌های داده مختلف به‌مراتب بیشتر است. 

سرور اختصاصی، مهم‌ترین اقدام بروکرها در تامین امنیت سایبری
سرور اختصاصی، مهم‌ترین اقدام بروکرها در تامین امنیت سایبری

 

 • بهره‌گیری از دیوار آتش یا فایروال (Firewall) 

به زبان ساده، فایروال نوعی نرم افزار یا سخت افزار است که در برابر ورود داده‌های مزاحم و مخرب از سیستم‌ها محافظت می‌کند. فایروال مبتنی بر قوانین و استانداردهای خاصی برای یک سیستم تعریف و پیکربندی می‌شود. این نرم افزار بر اساس قوانین تعریف شده، جلوی ورود داده‌های مزاحم و همچنین خروج اطلاعات ناخواسته از سیستم را در ارتباط با اینترنت می‌گیرد. 

وظایف دیوار آتش را می‌توان در محافظت از منابع و داده‌ها، جلوگیری از دسترسی افراد مزاحم، کنترل ترافیک شبکه و … خلاصه کرد. به‌این ترتیب دیوار ایمن و مطمئن را برای سرورهای یک سیستم ایجاد می‌کند. بروکرهای فارکس باید حتما از فایروال به‌عنوان لایه امنیتی مهم در زیرساخت نرم افزاری و سخت افزاری خود بهره ببرند. 

 

 • استفاده از گواهینامه امنیتی SSL برای ارتباط با سرور در بستر اینترنت 

SSL یک پروتکل امنیتی است که زیرساخت لازم برای برقراری اتصال امن با سرور در بستر اینترنت را فراهم می‌کند. به‌کارگیری این گواهینامه امنیتی باعث می‌شود که کاربران بروکر فارکس با استفاده از مرورگر یا اپلیکیشن موبایل در فضای امن به سرور صرافی متصل شوند. 

این گواهینامه با استفاده از رمزنگاری داده‌ها جلوی دسترسی هکرها حین جابه‌جایی آن‌ها در بستر اینترنت بین سرور و کامپیوترهای کاربران را می‌گیرد. در یک بروکر فارکس داده‌های حیاتی مانند اطلاعات هویتی، بانکی، آدرس کیف پول ارزهای دیجیتال و … توسط کاربران جابه‌جا می‌شود. بنابراین استفاده از گواهینامه امنیتی SSL کاملا ضروری است. 

 

 • استفاده از API برای جلوگیری از دسترسی مستقیم به اطلاعات 

API به‌معنی رابط برنامه‌نویسی نرم افزاری است. به‌زبان ساده مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها را در بر می‌گیرد که نرم افزارها و سخت افزارهای مختلف می‌توانند با استفاده از آن‌ها با یکدیگر ارتباط بگیرند. استفاده از API در بروکرهای فارکس برای تامین امنیت داده‌های کاربران ضروری است. 

در حالت عادی باید دسترسی مستقیم به سیستم‌ها در اختیار افراد تا بتوانند از قابلیت‌های نرم افزاری بهره ببرند. API شرایط را فراهم می‌کند تا نیازی به ارائه دسترسی مستقیم به‌هر یک از اجزای سیستم وجود نداشته باشد. بلکه اطلاعات به‌صورت کنترل شده در اختیار افراد قرار بگیرد. به‌این ترتیب دیگر امکان دسترسی به‌منظور ایجاد تغییر در داده‌ها یا هرگونه فعالیت مخرب دیگر برای اجزای سیستم وجود ندارد. این موضوع سطحی از طبقه‌بندی را در دسترسی کارکنان بروکرها به سرور و اطلاعات کاربران فراهم می‌کند. 

 

 • رمزنگاری اطلاعات کاربران 

یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای کنترل تهدید امنیت سایبری فارکس، رمزنگاری داده‌ها و اطلاعات کاربران در سرور بروکرهاست. این موضوع باعث می‌شود تا حداقل کار برای هکرها در دسترسی به اطلاعات کاربران و دارایی‌های آن‌ها مشکل شود. در نتیجه طبیعی است که زمان مورد نیاز برای حملات هکری تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند. این موضوع باعث می‌شود توسعه دهندگان بروکرها فرصت کافی برای کنترل تهدیدات سایبری را داشته باشند. البته نقش رمزنگاری اطلاعات در جلوگیری از دسترسی هکرها به‌مراتب پررنگ‌تر است. 

رمزنگاری در معاملات فارکس
رمزنگاری در معاملات فارکس

 

 • استفاده از ظرفیت فناوری بلاک‌چین 

صحبت از رمزنگاری به‌میان آمد. به‌همین دلیل نمی‌توان به‌راحتی از کنار فناوری انقلابی بلاک‌چین (Blockchain) گذشت. فناوری بلاک‌چین امکان دستیابی به امنیت و شفافیت در ذخیره‌سازی و گردش اطلاعات را در بستر اینترنت در بالاترین سطح ممکن فراهم می‌کند.

 به‌همین دلیل برخی از بروکرهای فارکس نیز در تلاش هستند تا از ظرفیت این فناوری برای رمزنگاری در معاملات فارکس استفاده کنند. از جمله می‌توان به بروکر آی‌تی بی اشاره کرده که در برنامه توسعه خود چنین اقدامی را در دستور کار قرار داده است. 

 

 • به‌روزرسانی دائمی پیکربندی امنیت سایبری 

یک بروکر فارکس وقتی می‌تواند سطح امنیت مطلوبی را برای کاربران خود فراهم کند که همواره یک گام جلوتر از هکرها باشد. این مهم تنها با رعایت استانداردهای امنیت سایبری محقق نمی‌شود؛ چرا که هکرها همواره در حال تلاش برای پیدا کردن راه‌های جدید به‌منظور دور زدن لایه‌های امنیتی سایت‌ها هستند. 

در چنین شرایطی یک بروکر باید برنامه‌ریزی دقیقی برای شبیه‌سازی حمله‌های هکری واقعی داشته باشد. به‌زبان ساده قبل از هکرها، دست به‌کار شود تا باگ‌های امنیتی موجود در سیستم‌های نرم‌افزاری خود را شناسایی کند. سپس با پیدا کردن نقاط آسیب‌پذیر، وصله‌های امنیتی (Patch) جدید را دائما به‌عنوان بخشی از برنامه‌های به‌روزرسانی نرم افزاری ارائه کند. در این صورت می‌توان بستر امن برای کاربران به‌وجود آورد. 

 

 • آموزش امنیت سایبری 

یکی از مسئولیت‌های اجتماعی بروکرها ، آموزش دادن به کاربران خود در راستای حفاظت از حساب فارکس است. تهدیدات امنیت سایبری دائما دستخوش تغییر و تحول می‌شوند. عمده معامله‌گران فارکس آشنایی کافی با خطرات جدید ندارند. بروکرها با هدف ایفا مسئولیت اجتماعی خود و تقویت جایگاه‌شان در میان معامله‌گران باید آموزش‌های امنیت سایبری در اختیار کاربران خود قرار دهند. 

 

اقدامات ضروری از سوی معامله‌گران فارکس 

شما در جایگاه سرمایه‌گذار در بازار فارکس نیز در حفاظت از دارایی خود وظیفه دارید. اقدامات متعددی را می‌توان برشمرد که می‌توانند حفاظت از حساب فارکس را تا حد زیادی تضمین کنند. در این جا به برخی از مهم‌ترین اقدامات اشاره می‌کنیم. 

 

 • نصب آنتی ویروس‌های قدرتمند روی سیستم 

شما باید برای جلوگیری از نفوذ بدافزارها به رایانه‌تان، از آنتی ویروس‌های قدرتمند بهره بگیرید. آنتی ویروس‌ها سطح مطلوبی از حفاظت را برای سیستم‌های شما به ارمغان می‌آورند. 

 

 • پرهیز از کلیک کردن روی لینک‌های مشکوک 

هر لینکی که از طریق ایمیل، پیامک یا شبکه‌های اجتماعی در اختیار شما قرار می‌گیرد، قابل اعتماد نیست. چشم بسته روی لینک‌های مشکوک کلیک نکنید. جستجوی URL به‌صورت مستقیم در موتورهای جستجو، ریسک گرفتار شدن به حملات فیشینگ را به حداقل می‌رساند.

 

 • چک کردن URL سایت‌ها 

حتما قبل از وارد کردن اطلاعات خود در سایت‌های اینترنتی، URL آن‌ها را به‌دقت چک کنید. گاهی اوقات تفاوت دو دامنه اینترنتی تنها در جابه‌جا شدن یک حرف است. 

 

 • دانلود اپلیکیشن‌ها از منابع معتبر 

هیچ‌گاه اپلیکیشن‌ها را به‌صورت مستقیم از گوگل پلی یا اپ استور دانلود نکنید. بلکه ابتدا به سایت بروکر مد نظر خود مراجعه کنید. سپس به صفحه دانلود اپلیکیشن بروید و از طریق آن به‌صورت مستقیم نرم افزار را دانلود کنید. این مطمئن‌ترین راه برای گرفتار نشدن در دام برنامه‌های جعلی است. 

 

 • اشتباه وارد کردن رمز عبور 

گاهی اوقات برای اطمینان خاطر بیشتر، هنگام ورود به حساب کاربری در سایت بروکر فارکس، رمز عبور خود را اشتباه وارد کنید. قاعدتا در این حالت با پیغام خطا روبه‌رو خواهید شد. این در حالی است که احتمالا در سایت‌های جعلی بدون مشکل وارد حساب کاربری ساختگی می‌شوید. 

 

مراقبت از اطلاعات شخصی 

اطلاعات شخصی مانند نام کاربری و رمز عبور حساب فارکس خود در بروکرهای مختلف را در جای مطمئن و دور از دسترس دیگران نگه دارید. در مقابل هیچ وعده‌ای اطلاعات شخصی خود را در اختیار دیگران قرار ندهید. 

حفاظت از حساب فارکس
حفاظت از حساب فارکس

فعالسازی ارسال پیامک و ایمیل تایید 

قابلیت ارسال ایمیل و پیامک تایید برای انجام معاملات و برداشت وجه در بروکرهای فارکس را فعال کنید. در این صورت حتی اگر هکرها به حساب کاربری شما دسترسی پیدا کنند، مادامی که کد تایید ارسال شده با ایمیل یا پیامک در اختیارشان نباشد، نمی‌توانند موجودی حساب شما را خالی کنند. 

 

فعالسازی کد ضد فیشینگ 

بعضی از بروکرها قابلیت کد ضد فیشینگ را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند. این کد به‌صورت اختصاصی در ایمیل‌ها یا پیامک‌هایی که از سوی بروکر برای کاربران ارسال می‌شود، قرار می‌گیرد. در واقع کد ضد فیشینگ نمادی اختصاصی بین شما و بروکر است کد هکرها و کلاهبرداران به آن دسترسی ندارند. به‌همین دلیل با مشاهده این کد مطمئن خواهید شد که پیام ارسالی از سوی بروکر در اختیار شما قرار گرفته است. 

 

فعالسازی احراز دوعاملی 

پیشنهاد می‌کنیم بدون فعال کردن قابلیت احراز دو عاملی هیچ فعالیت در حساب فارکس خود انجام ندهید. لایه اول برای ورود به حساب کاربری وارد کردن رمز عبور و نام کاربری است. با فعال سازی احراز دو عاملی، بعد از این مرحله یک کد تایید در اختیار شما قرار می‌گیرد. باید این کد را وارد کنید تا اجازه ورود به حساب کاربری داده شود. 

گاهی اوقات این کد از طریق ایمیل یا پیامک ارسال می‌شود. همچنین می‌توانید از نرم افزار گوگل اتنتیکیتور (Google Authenticator) روی تلفن همراه هوشمند خود استفاده کنید. بسیاری از بروکرهای فارکس از این نرم افزار پشتیبانی می‌کنند. کافیست آن را روی موبایل نصب کرده و به حساب کاربری‌تان متصل کنید. در این نرم افزار هر یک دقیقه یکبار کد اختصاصی برای شما ایجاد می‌شود. با وارد کردن این کد می‌توانید وارد حساب کاربری خود شوید. 

 

کلام پایانی 

در این مطلب هر آنچه باید درباره امنیت سایبری فارکس بدانید را بررسی کردیم. بار دیگر تاکید می‌کنیم که هیچ کس به اندازه شما در حفاظت از حساب فارکس و سرمایه‌تان در این بازار مالی مسئولیت ندارد. فلذا سعی کنید حتما تمام نکات امنیتی را جدی بگیرید. با انتخاب بروکر آی‌تی‌بی می‌توانید معامله‌ کردن در امن‌ترین پلتفرم معاملاتی فارکس را تجربه کنید. تمام قابلیت‌های امنیتی برای قرار گرفتن در جایگاه یک بروکر استاندارد و ایده‌آل در ITB وجود دارند. 

 

سوالات متداول 

 1. مهم‌ترین تهدید امنیت سایبری فارکس چیست؟ 

حملات فیشینگ جدی‌ترین تهدید امنیت سایبری در فارکس هستند. 

 

 1. راهکارهای حفاظت از حساب فارکس چیست؟ 

فعالسازی احراز هویت دو عاملی، ارسال پیامک و ایمیل تایید، کد ضد فیشینگ، نصب آنتی ویروس، کلیک نکردن روی لینک‌های مشکوک، دانلود اپلیکیشن‌ها از منابع معتبر و حفاظت از اطلاعات شخصی، مهم‌ترین راهکارهای جلوگیری از تهدیدات امنیت سایبری در فارکس هستند. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا