جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

فهرست مطالب

برای آغاز مسیر ترید، پیشنهاد ما افتتاح حساب دمو و فعالیت بدون ریسک در بروکر ITB است.

واگرایی

معامله کردن از طریق واگرایی

معامله از طریق واگرایی ها : چه می‌شد اگر راه کم‌ خطری برای فروختن نزدیک به سقف و خریدن نزدیک به کف یک روند وجود داشت؟ چه می‌شد اگر شما همین حالا در یک پوزیشن بلند می‌بودید و می‌توانستید پیش‌بینی کنید که جای ایده‌آل خروج کجاست؟ درس امروز می‌تواند به شما کمک کند نه تنها کم‌تر از گذشته ضرر کنید، بلکه سودتان از همیشه بیشتر شود و بتوانید استون مارتین مورد علاقه‌تان را زودتر بخرید. چطور؟ به این شکل که با روشی که امروز یاد می‌گیرید، روند بدون خبر دادن به شما مسیرش را عوض نمی‌کند.
چه می‌شد اگر می‌دانستید که یک جفت ارز دارد به کاهش ادامه می‌دهد اما می‌شد با قیمت بهتر آن را در پوزیشن کوتاه یا ریسک ورود کم‌تر معامله کرد؟ برای همه‌ی وضعیت‌هایی که در بالا شرح دادیم، راهکاری وجود دارد که همان طور که از تیتر درس پیداست، معامله از طریق واگرایی نام دارد. به طور خلاصه، واگرایی را می‌شود با مقایسه کردن پرایس اکشن و حرکت یک اندیکاتور مشاهده کرد. واقعاً تفاوتی ندارد که از کدام اندیکاتور استفاده می‌کنید. می‌توانید از RSI، MACD، استاکستیک، CCI و … استفاده کنید.
یک چیز عالی در مورد واگرایی این است که می‌توانید از آن‌ به عنوان یک اندیکاتور برجسته استفاده کنید و بعد از مقداری تمرین، تشخیصش کار سختی نخواهد بود. هنگامی که واگرایی‌ها را به طور صحیح معامله کنید، می‌توانید به سودآوری مداوم برسید. یکی از چیزهای خوب دیگر واگرایی‌ها این است که معمولاً نزدیک کف می‌خرید و نزدیک سقف می‌فروشید. این موضوع ریسک معاملات شما را نسبت به پتانسیل سودتان به شدت کاهش می‌دهد. عالی نیست؟
حالا همان طور که پشت فرمان ماشین مورد علاقه‌تان نشسته‌اید، به ادامه‌ی درس توجه کنید.

می توانید مقاله “معامله کردن در بازار فارکس با کمترین سرمایه” را نیز مطالعه کنید.

چگونه می‌توانیم واگرایی‌ها را معامله کنیم؟

فقط به بالاها و پایین‌های بالاتر فکر کنید. قیمت و نیروی حرکت در حالت استاندارد مثل هانسل و گرتل، بتمن و رابین و جی زی و بیانسه و نمک و فلفل، دست در دست هم حرکت می‌کنند. متوجه شدید؟ بسیار عالی. حالا همه چیز ساده‌تر شد. اگر قیمت دارد بالاهای بالاتر ایجاد می‌کند، اسیلاتور هم باید بالاهای بالاتر ایجاد کند. اگر قیمت دارد پایین‌های بالاتر ایجاد می‌کند، اسیلاتور هم باید در حال انجام همین کار باشد.
اگر این طور نباشد، به این معنی است که قیمت و اسیلاتور در حال واگرا شدن از یکدیگر هستند. اسم واگرایی را هم به همین دلیل به واگرایی داده‌اند. معامله از طریق واگرایی یک ابزار فوق‌العاده در جعبه‌ابزار معاملاتی شماست زیرا واگرایی‌ها به شما اطلاع می‌دهند که یک پتانسیل زودگذر در جریان است و شما باید توجه بیشتری به معاملات داشته باشید. استفاده از معاملات واگرایی می‌تواند در شناسایی روندی که دارد ضعیف می‌شود یا معکوس نیروی حرکت به شما کمک کند. گاهی نیز می‌توانید از واگرایی به عنوان سیگنال ادامه‌ی روند استفاده کنید.
دو نوع واگرایی داریم:

  • عادی
  • پنهان

در این مرحله، به شما یاد می‌دهیم که چگونه این واگرایی‌ها را شناسایی و معامله کنید.

واگرایی عادی

یک واگراییِ عادی واگرایی یا دیورجنسی است که به عنوان نشانه‌ی وقوع معکوس روند استفاده می‌شود. دو نوع واگراییِ عادی وجود دارد: صعودی و نزولی.

واگرایی عادی صعودی

اگر قیمت در حال ایجاد پایین‌های پایین‌تر باشد اما اسیلاتور در حال ایجاد پایین‌های بالاتر باشد، در نظر می‌گیریم که یک واگرایی عادی صعودی داریم. این اتفاق معمولاً در پایان یک روند نزولی اتفاق می‌افتد. بعد از ایجاد دومین کف، اگر اسیلاتور موفق نشود پایین جدیدی ایجاد کند، احتمال دارد که قیمت افزایش یابد زیرا قیمت و نیروی حرکت معمولاً در یک خط حرکت می‌کنند.

واگرایی عادی نزولی

حالا اگر قیمت دارد بالای بالاتر ایجاد می‌کند اما اسیلاتور در حال ایجاد بالای پایین‌تر است، با یک واگرایی عادی نزولی مواجهیم. این نوع واگرایی در یک روند صعودی ایجاد می‌شود. بعد از اینکه قیمت سقف دوم را ایجاد کرد، اگر اسیلاتور سقف پایین‌تری ایجاد کند، می‌توانید انتظار داشته باشید که قیمت معکوس شود و افت کند. در عکس زیر، می‌بینیم که بعد از ایجاد سقف دوم، قیمت معکوس می‌شود.
همانطور که در تصاویر بالا می‌بینید، واگرایی عادی وقتی به بهترین شکل استفاده می‌شود که بخواهیم کف و سقف‌ها را انتخاب کنیم. درواقع به دنبال ناحیه‌ای می‌گردیم که قیمت متوقف و معکوس می‌شود. اسیلاتورها به ما سیگنال می‌دهند که نیروی حرکت دارد تغییر می‌کند و با وجود اینکه قیمت بالای بالاتر یا پایین پایین‌تری ایجاد کرده، احتمال پایدار شدنش بسیار کم است. حالا که متوجه شدید یک واگرایی عادی چیست، وقتش رسیده که دومین نوع واگرایی‌ها، یعنی واگرایی پنهان را یاد بگیرید. نگران نباشید. واگرایی پنهان آن‌قدرها هم که فکرش را می‌کنید پنهان نیست و رازی نیست که شما نتوانید از آن سردربیاورید. تنها به این دلیل به آن پنهان، مخفی یا Hidden می‌گویند که درون روند فعلی پنهان شده است.

واگرایی‌های پنهان یا مخفی فارکس

تا این قسمت از درس با مفهوم واگرایی عادی آشنا شنید. در ادامه به واگرایی پنهان می‌پردازیم. واگرایی‌ها نه تنها سیگنال یک معکوس روند بالقوه را مخابره می‌کنند، بلکه می‌توانند به عنوان سیگنال ادامه‌ی روند در نظر گرفته شوند. همیشه به یاد داشته باشید که روند دوست شماست. پس هر وقت سیگنالی دریافت کردید که روند ادامه می‌یابد، خوش به حالتان! واگرایی پنهان صعودی وقتی اتفاق می‌افتد که قیمت در حال ایجاد کف‌های بالاتر است اما اسیلاتور دارد کف‌ پایین‌تری را نشان می‌دهد.

واگرایی پنهان صعودی

این پدیده را وقتی می‌بینیم که جفت ارز در روند صعودی است. وقتی قیمت یک کف بالاتر ایجاد می‌کند، نگاه کنید که آیا اسیلاتور هم دارد همین کار را انجام می‌دهد؟ اگر اسیلاتور این کار را انجام نداد و به جای آن، یک کف پایین‌تر ایجاد کرد، پس با واگرایی پنهان مواجهیم.
واگرایی پنهان صعودی

واگرایی پنهان نزولی

در پایان درس امروز به واگرایی پنهان نزولی می‌پردازیم. این اتفاق را وقتی در نمودار مشاهده می‌کنیم که قیمت یک بالای پایین‌تر ایجاد کند اما اسیلاتور بالای بالاتر ایجاد کند. حتماً حدس می‌زنید که این اتفاق در یک روند نزولی اتفاق می‌افتد. وقتی واگرایی پنهان نزولی می‌بینید، جفت ارز احتمالاً مسیر رو به پایین یا روند نزولی خود را ادامه می‌دهد.
واگرایی پنهان نزولی
اگر یک دنبال‌ کننده‌ی روند هستید، پس باید زمان کافی به پیدا کردن واگرایی‌های پنهان اختصاص بدهید. اگر این اتفاق بیفتد این شانس را دارید که خیلی زود وارد روند شوید و از آن سود ببرید. عالی نیست؟ به یاد داشته باشید که واگرایی‌های عادی سیگنال معکوس روند و واگرایی‌های پنهان سیگنال ادامه یافتن روند هستند. در درس‌هایی آتی به استراتژی‌های معاملاتی واگرایی‌ها می‌پردازیم.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا

زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید