جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

فهرست مطالب

برای آغاز مسیر ترید، پیشنهاد ما افتتاح حساب دمو و فعالیت بدون ریسک در بروکر ITB است.

ارز دیجیتال فگ چیست؟

فید اوری گوریلا (Feed Every Gorilla)، ارز دیجیتالی است که با نام جذاب خود توانست تا حدی خود را در بازار رمز ارز مطرح کند. توکن فگ (FEG) قصد دارد شبکه‌ای کاملاً غیرمتمرکز ارائه دهد و به کاربران دسترسی انجام معاملات و بهره‌مندی از زیرساخت‌های این پروژه را فراهم کند. این ارز دیجیتال با ارائه ویژ‌گی‌های جذابی توانست تا حد بسیار زیادی خود را از دسته‌ی میم کوین‌ها (MemeCoins) خارج کند و به یک ارز دیجیتال کاربردی تبدیل شود.

 

FEG، گوریل بامزه حوزه دیفای

هدف اصلی توکن FEG، ارائه یک شبکه معاملاتی کاملاً غیرمتمرکز به کاربران در سراسر جهان است. پروژه FEG همزمان در بلاک چین اتریوم (Ethereum) و بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain) فعالیت می‌کند. به عبارت دیگر توکن اصلی پروژه فگ دارای دو نسخه‌ است که یکی از آن‌ها بر روی استاندارد ERC-20  و یک نسخه‌ی دیگر بر روی استانداردBEP-20  می‌باشد. قابلیت چند زنجیره‌ای‌ FEG ، این ارز دیجیتال را به یک دارایی بسیار انعطاف‌پذیر تبدیل کرده که می‌تواند کاربردهای بسیار متنوعی را ارائه دهد که یکی از کاربردهای اصلی آن در حوزه امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) است. این ارز دیجیتال قصد دارد در بازار رمز ارز به فراگیری و پذیرش عمومی بالایی دست یابد. تیم توسعه دهنده‌ی‌ FEG، رودمپ (Roadmap) خوبی را منتشر کرده و به نظر می‌رسد که می‌توان آینده‌ی مناسبی را برای این ارز دیجیتال در نظر گرفت.

 

فگ در دیفای
فگ

توکن FEG

یکی از ویژگی‌های کلیدی توکن فگ، خاصیت ضد تورمی آن است. تعداد توکن‌های موجود در گردش به مرور زمان کاهش می‌یابند و این موضوع باعث خواهد شد که ارزش این رمز ارز در برابر تورم حفظ شود. به منظور اثبات این موضوع که FEG واقعاً یک توکن ضد تورمی است، توسعه‌دهندگان این پروژه از ابتدا تعداد زیادی از توکن‌های FEG  را به صورت چشم‌گیری از گردش بازار خارج کردند. در واقع پروژه یک عملیات سوزاندن توکن انجام داد که در آن تعداد چشمگیری از توکن‌ها را از زمان راه‌اندازی بر روی هر دو زنجیره به یک کیف پول غیرقابل دسترس ارسال و از دسترس خارج کرد.

علاوه بر این موضوع، هولدرهای توکن FEG به طور خودکار پاداشی از پروژه دریافت می‌کند. به طور کلی یک مالیات معاملات به نسبت 2 درصد که بر روی تمام معاملات FEG اعمال می‌شود، میان هولدرهای توکن FEG توزیع می‌شود. اندازه دقیق سهمی که هر دارنده دریافت می‌کند، به میزان درصد مالکیت توکن‌های FEG توسط آن‌ها بستگی دارد. کاهش تدریجی عرضه در گردش این توکن، باعث ایجاد تغییر در معادله عرضه و تقاضا می‌شود و به همین جهت  ارزش FEG افزایش پیدا خواهد کرد.

 

آیا توکن FEG ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟

شبکه FEG خدمات متنوعی را ارائه می‌دهد که در نهایت باعث افزایش ارزش توکن اصلی خود خواهد شد. بر اساس آمار موجود در شبکه، توکن FEG توسط هزاران نفر نگهداری می‌شود و این افراد با دید بلند مدت نسبت به هولد این توکن اقدام کردند. به علاوه همانطور که اشاره شد، فگ یک توکن ضد تورمی است که موجودی آن در حال کاهش است و این موضوع می‌تواند به رشد این ارز دیجیتال کمک شایانی کند. در حال حاضر FEG در حال ارتقاء است که انتظار می‌رود اکوسیستم آن در آینده رشد خوبی را تجربه کند و آن را برای سرمایه‌گذاران جذاب‌تر کند. اما باید توجه کرد که FEG  یکی از پرطرفدارترین رمز ارزهای موجود در بازار نیست و سرمایه‌گذاران باید با دید بلند مدت به این رمز ارز ورود کنند.

 

سرویس‌های FEG

این توکن با برنامه‌های متعددی وارد بازار رمز ارز شد. اگرچه برخی از برنامه‌های اعلامی آن در رودمپ پروژه هنوز عملی نشده که قطعا می‌توان یکی از نقدهای بزرگ این توکن را همین مورد دانست، اما برخی از خدمات FEG کاربران زیادی را به خود جذب کرده است.

 

FEGex

FEGex یکی از مهم‌ترین خدمات ارائه شده توسط پروژه فگ است. FEGex یک صرافی غیرمتمرکز چند منظوره است که بر روی هر دو بلاک چین اتریوم و بایننس اسمارت چین فعالیت می‌کند. در آینده FEG در نظر دارد بلاک چین‌های دیگری را نیز مانند پالیگان (Polygon) به صرافی‌ خود اضافه کند.

 

استیکینگ

برای بهره‌برداری مناسب از اکوسیستم FEG، سرمایه‌گذاران FEG می‌توانند توکن‌های خود را برای کسب پاداش، استیک (Stake) کنند. پاداش‌ها از طریق مالیات معامله فگ بین هولدرهای این رمز ارز، توزیع می‌شود. به عبارت دیگر دارندگان FEG توکن پاداش‌های خود را بر اساس درصدی از دارایی که در استخر (Pool) مستقر کردن، دریافت می‌کنند. توسعه‌دهندگان FEG در حال کار بر روی نسخه جدید سیستم استیک این رمز ارز هستند. این نسخه تعدادی از بهبودهای مرتبط با پایداری و امنیت را به همراه می‌آورد.

استیکینگ فگ
فگ

FEG یک ارز دیجیتال نسبتاً جدید است که در حدود یک سال از آغاز فعالیت نسخه جدید آن گذشته است. از آنجایی که این رمز ارز به طور ذاتی در دسته‌ی میم کوین‌ها قرار می‌گیرد، بسیاری از سرمایه‌گذاران دید مثبتی به آن نداشته و نمی‌توانند با اعتماد کامل به این ارز دیجیتال ورود کنند. به همین دلیل توسعه‌دهندگان پروژه FEG سرویسی به نام ‘FEGfaucet’ را ایجاد کرده‌اند. این سرویس به افراد جوایزی اعطا می‌کند تا آن‌ها را  برای شرکت در پروژه FEG ترغیب کند.

 

 FWraps

یکی از امکانات کلیدی در FEGex، رپد (Wrappe) کردن ارزهای دیجیتال است. با استفاده از این امکان، کاربران می‌توانند با پرداخت یک درصد مالیات، ارزهای دیجیتال خود را به حالت رپد (Wrapped) تغییر دهند و در شبکه‌های دیگر استفاده کنند. هر ارز دیجیتال معمولاً در یک شبکه بلاک چین خاص خودش عمل می‌کند و انتقال توکن‌ها بین این شبکه‌ها به راحتی امکان‌پذیر نیست. اما با استفاده از امکان رپد کردن، این محدودیت‌ها را می‌توان پشت سر گذاشت و توکن‌ها را از یک شبکه به شبکه دیگر منتقل کرد. هدف کلی از رپد کردن، افزایش همکاری بین شبکه‌های مختلف بلاک چین است.

 

فگ، پروژه‌ی بازیابی شده

پروژه و رمزارز FEG نخستین بار در فوریه ۲۰۲۱ با همکاری گروه آفریقایی PASA به طور رسمی آغاز به کار کرد و هدف آن‌ها کمک به حیات وحش آفریقا بود. اما متأسفانه در کمتر از ۲۴ ساعت از آغاز به کار، یک هکر پیش از به‌روزرسانی به نسخه‌ی ۲.۰ اسمارت‌دیفای، به این پروژه حمله کرد و بخش قابل توجهی از دارایی این پروژه را به سرقت برد. این حادثه باعث افت 99 درصدی ارزش این ارز دیجیتال شد. سپس معاملات این توکن متوقف شد و برخی از کاربران حتی از احتمال کلاهبرداری توسط مدیران پروژه صحبت می‌کردند. اما خوشبختانه پروژه تحت تغییرات گسترده‌ای قرار گرفت و نسخه‌ی جدید ارز FEG در سال ۲۰۲۳ معرفی شد.

ایده‌ی اصلی پروژه FEG ارائه‌ی یک شبکه کاملاً غیرمتمرکز برای کاربران در سرتاسر جهان است. پس از حادثه ناگوار فگ، پروژه تصمیم به انتقال قراردادهای خود به شبکه‌های اتریوم و بایننس اسمارت چین گرفت تا فعالیت‌های خود را به دو شبکه‌ی بزرگ‌تر گسترش دهد. این اقدام باعث شد تا توکن FEG به یک ارز انعطاف ‌پذیر تبدیل شود و کاربران بیشتری امکان استفاده از آن را داشته باشند.

 

تیم توسعه دهنده FEG

با توجه به تأکید این پروژه بر گسترش فعالیت‌های غیرمتمرکز و توسعه دیفای، نام موسس یا بنیان‌گذار این پروژه به طور رسمی اعلام نشده است. در بسیاری از شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها، همیشه به نقش جامعه در تصمیم‌گیری‌ها اشاره شده و توکن FEG را به فرد خاصی تعلق نمی‌دهند. در وب‌سایت رسمی پروژه FEG، اعضای این تیم با نام‌های مستعار معرفی شده‌اند. این موضوع مانند یک شمشیر دو لبه عمل می‌کند. ناشناس بودن ممکن است توجه به تمرکز را افزایش دهد اما وجود افراد کارآمد، ماهر و شناخته‌شده اعتبار یک پروژه را افزایش می‌دهد.

همچنین مشخص شده است که ارز FEG از سوی یک توسعه ‌دهنده ناشناس با نام مستعار FEGrox راه‌اندازی شد. این برنامه ‌نویس ناشناس با همین نام در شبکه‌ی ایکس (توییتر سابق) فعالیت می‌کند و بیش از ۴۰ هزار دنبال‌کننده دارد. وی خود را با عنوان «یک متخصص مرموز و قابل‌اعتماد در زمینه بلاک چین با سال‌ها تجربه» معرفی می‌کند. وی همچنین ادعا می‌کند که در حال حاضر تنها روی این پروژه فعالیت می‌کند و تمام تمرکز و زمان خود را به این پروژه اختصاص داده و قصد دارد به یکی از شخصیت‌های معتبر دنیای دیفای تبدیل شود.

 

جمع‌بندی

فگ با هدف تغییر و بهبود سیستم مالی غیرمتمرکز اقدام به ارائه یک اکوسیستم جامع کرد و با گسترش اکوسیستم خود و کمک از سوی حامیان و سرمایه‌گذاران، این پروژه توانایی تجربه رشد جدی در آینده را دارد. با این حال هنوز پروژه‌ای جوان است و پیش بینی آینده این رمز ارز کمی دشوار است. پیشرفت این توکن به تیم توسعه دهنده و برنامه‌های آن‌ها وابسته است. اگرچه FEG رودمپ بسیار جذابی ارائه داده اما از برنامه‌های ارائه شده عقب است که نکته‌ی خوبی به شمار نمی‌رود.

 

سوالات متداول (FAQs)

در این بخش به سوالاتی که ممکن است برای شما ایجاد شود، پاسخ ‌می‌دهیم و اطلاعات لازم در این زمینه را ارائه می‌کنیم.

FEG چیست؟ 

FEG رمز ارزی است که اکوسیستمی غیرمتمرکز را ارائه می‌دهد و امکان معامله و استیکینگ را فراهم می‌کند.

چه تفاوتی بین توکن‌های FEG شبکه‌های ERC-20 و BEP-20 وجود دارد؟

 FEG  دارای دو نسخه توکن است. نسخه ERC-20 بر اساس شبکه اتریوم و یک نسخه BEP-20 بر اساس بایننس اسمارت چین.

آیا توکن FEG ارزشمند است؟

 FEG  ارزش خود را از طریق اکوسیستم گسترده‌ای از محصولات و خدمات بدست آورده است.

چه اطلاعاتی از تیم توسعه دهنده‌ی FEG موجود است؟

 هویت توسعه‌دهندگان پروژه FEG ناشناس است. این انتخاب ممکن است توجه به تمرکز روی طراحی غیرمتمرکز را افزایش دهد اما اعتبار پروژه را نیز کاهش خواهد داد.

آیا پروژه FEG برای آینده برنامه خاصی دارد؟

 بله، پروژه FEG  به طور مستمر ویژگی‌های جدیدی را به اکوسیستم خود اضافه می‌کند.این پروژه هنوز جوان است و می‌تواند رشد خوبی را تجربه کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا

زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید