جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

فهرست مطالب

برای آغاز مسیر ترید، پیشنهاد ما افتتاح حساب دمو و فعالیت بدون ریسک در بروکر ITB است.

نگاهی بر انتخابات آمریکا و تأثیر آن بر بازار اروپا

انتخابات پیش رو ایالات متحده نه تنها برای مردم آمریکا و اقتصاد این کشور مهم است. نتیجه رای گیری در ماه نوامبر نیز تأثیر قابل توجهی در سراسر اقیانوس اطلس خواهد داشت. به گفته اقتصاددانان و استراتژیست ها ، هرکسی پس از رای گیری به کاخ سفید وارد شود، بازارهای مالی و چشم اندازهای اقتصادی اروپا را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

عدم اطمینان بازار

طبق گفته هولگر اشمیدینگ، اقتصاددان ارشد بانک Berenberg، سیاست های ایالات متحده، خطر جدی برای اقتصاد اروپا است. وی این هفته هشدار داد که نتیجه رقابت برانگیز انتخابات می تواند منجر به عدم اطمینان جدی و اعتراضات خیابانی قابل توجه در ایالات متحده توسط طرفداران طرف بازنده شود. اگر نتیجه در ناحیه های اصلی نزدیک باشد ، تعداد طولانی آرا پستی تعیین کننده خواهد بود. این امر نتیجه را به تأخیر می اندازد و ممکن است زمینه را برای مشکلات قانونی و سایر مشکلات باز کند. در پایان، دادگاه عالی حتی ممکن است حرف آخر را بزند. وی گفت، این می تواند به طور موقت به بازارها و اعتماد به نفس سرمایه گذاران لطمه بزند.

یاكوبسن، اقتصاددان ارشد بانک ساکسو، هفته گذشته در یك یادداشت گفت: “ما می ترسیم كه انتخابات آمریكا بزرگترین خطر سیاسی باشد كه طی چند دهه دیده ایم.” وی سه احتمال را از هم اکنون تا روز تحلیف در 20 ژانویه 2021 ترسیم کرد: یک انتخابات رقابت پذیر، با احتمال 50٪. یک پاکسازی کتمل توسط جو بایدن، نامزد حزب دموکرات، با احتمال 25٪ ؛ و یک پیروزی توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهور فعلی، با احتمال 25٪. کار ما تعریف اجماع در برابر واقعیت است و  نوسانات می تواند به طرز چشمگیری افزایش یابد.

سطوح فیبوناچی ریتریسمنت

جنگ تجاری؟

موضوع دیگر مورد بحث تجارت است. اگر ترامپ مجدداً انتخاب شود، نگرانی از آغاز جنگ تجاری با اروپا وجود دارد. همانطور كه ​​قبلاً تهدید كرده بود، ادعا كرد سال گذشته اروپا از بسیاری جهات با ایالات متحده بدتر از چین رفتار كرده است و این برای اروپا چندان خوشایند نیست که حضور مجدد ترامپ را به خود ببیند. یک جنگ تجاری می تواند به اقتصاد اروپا و ایالات متحده آسیب برساند اگرچه اتحادیه اروپا در صورت اعمال تعرفه بر صادرات آن به ایالات متحده، ضرر بیشتر متضرر خواهد شد.

طبق اطلاعات یوروستات، اتحادیه اروپا در سال 2019 153 میلیارد یورو (180.3 میلیارد دلار) مازاد با ایالات متحده داشته است (به این معنی که بیش از واردات آن به آمریکا صادر می کند). صادرات اتحادیه اروپا به ایالات متحده در سال 2019 حدود 384 میلیارد یورو بود ، در حالی که واردات ایالات متحده به اتحادیه اروپا حدود 232 میلیارد یورو بود. علاوه بر تجارت کالاها و خدمات، برخی از غول های فناوری ایالات متحده سهم قابل توجهی از سود جهانی خود را در بازار اتحادیه اروپا کسب کردند. به طور خلاصه، روابط ایالات متحده و اتحادیه اروپا برای هر دو طرف بسیار مهم است. وی گفت كه اتحادیه اروپا تنها منطقه ای است كه از نظر سوداگرایی می تواند در جنگ تجاری واقعی به ایالات متحده حمله كند و این ممكن است مانع شود كه اگر ترامپ دوباره انتخاب شود اروپا و امریکا بتوانند به راحتی باهم کنار بیایند.

افزایش مالیات

میانگین نظرسنجی NBC News حاکی از آن است که برتری بایدن نسبت به ترامپ از 10 امتیاز گذشته است. بر اساس گزارش NBC، بایدن در حال حاضر از 52.2٪ از رای دهندگان را در اختیار دارد و ترامپ 41.6٪.

طبق گفته اشمیدینگ ، یک پیروزی برای بایدن می تواند یک چالش دیگر برای اروپا به همراه داشته باشد. وی گفت که “موج آبی” رفت و آمد دموکراتیک می تواند “به طور بالقوه زمینه را برای افزایش مالیات عمده در ایالات متحده و مقررات بیش از حد بازار کار فراهم کند که ممکن است رشد روند ایالات متحده را کاهش دهد و بر صادرات گرایی اروپا تأثیر بگذارد.”

وی گفت که بایدن به عنوان رئیس جمهور ممکن است کاهش مالیات ترامپ را لغو کند ، افزایش مالیات بیشتری را اضافه کند و سیاست های انبساطی و هزینه های اجتماعی را دنبال کند. بسیاری از ناظران این مسئله را برای بازارها و رشد روند ایالات متحده منفی می دانند. با توجه به اهمیت ایالات متحده برای اقتصاد جهانی و اروپا و بازارهای آن، این امر می تواند پیامدهای منفی برای ایالات متحده داشته باشد.

با این حال ، همه با این تحلیل موافق نیستند. تیم تخصیص دارایی استراتژیک UBS Asset Management گفت که افزایش مالیات و هزینه های عمومی به رهبری بایدن می تواند بازارهای خارج از ایالات متحده را تقویت کند.

در یادداشتی هفته گذشته ، آنها پیش بینی کردند که محتمل ترین نتیجه انتخابات دموکرات ها خواهند بود و احتمال پیروزی “موج آبی” را 55 درصد اعلام کرد. آنها تأكید كردند كه هزینه های مالی ایالات متحده “برای اقتصاد كلان و چشم انداز بازار جهانی مهم تر از تغییرات سیاست های مالیاتی است.”

آنها خاطرنشان كردند كه پیروزی بایدن برای بازارهای سهام خارج از ایالات متحده مثبت خواهد بود. آنها گفتند: “ما 75٪ شانس را به نامزد دموکرات جو بایدن برای برنده شدن در پست ریاست جمهوری نسبت می دهیم. این نتیجه احتمالاً با دلار ضعیف تر و عملکرد نسبی بهتر برای سهام خارج از ایالات متحده همراه خواهد بود.”

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا

زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید