معامله cfd طلا در فارکس

معامله طلا در فارکس؛ تجارت طلا با CFDها 

حجم معاملات روزانه طلا در بازار فارکس به‌طور میانگین چیزی حدود 131 میلیارد دلار است. این عدد به‌خوبی نشان می‌دهد که معامله طلا در فارکس جزء نقدشونده‌ترین گزینه‌های روی میز است و می‌توانید در هر ساعتی از شبانه‌روز روی تجارت طلا حساب کنید. «تجارت طلا با CFDها» یکی از راه‌های پیش روی شما برای معامله کردن این فلز گران‌بها در بازار فارکس است.

این روش معامله، فرصت‌های کسب سود خوبی را از افزایش یا کاهش قیمت طلا پیش روی شما قرار می‌دهد. ضمن اینکه تجربه نشان می‌دهد دست شما برای اجرای استراتژی‌های معاملاتی مختلف روی این دارایی ارزشمند، باز است. در عین حال باید توجه داشته باشید که تجارت طلا به‌عنوان یک کامودیتی ریسک‌های خاص خود را نیز دارد. هر آنچه لازم است درباره تجارت طلا با CFDها بدانید را در این مطلب گام‌به‌گام بررسی می‌کنیم. پیشنهاد می‌کنیم حتما تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

تجارت طلا با CFDها به چه معناست؟

CFD مخفف عبارت Contract For Difference به‌معنی «قرارداد مابه‌التفاوت» است. CFD، زیرمجموعه معاملات مشتقه (Derivatives) در فارکس به‌شمار می‌رود. در قالب این معامله، قراردادی بین خریدار و فروشنده وضع می‌شود و به‌موجب این قرارداد، دو طرف متعهد می‌شوند که در زمان فسخ قرارداد، مابه‌التفاوت قیمت دارایی را در فاصله بین عقد تا فسخ قرارداد بپردازند.

اجازه دهید برای روشن شدن جمله‌های بالا، مستقیم به‌سراغ تجارت طلا با CFDها برویم. برای باز کردن یک پوزیشن معاملاتی CFD روی طلا، دو راه پیش روی شماست:

 •       خرید (Buy or Long): باز کردن پوزیشن خرید به معنی آن است که شما انتظار افزایش قیمت طلا را دارید.
 •       فروش (Sell or Short): باز کردن پوزیشن فروش به معنی آن است که شما انتظار کاهش قیمت طلا را دارید.

در هر صورت پس از تحلیل تکنیکال و فاندامنتال، باید قیمت طلا در آینده را پیش‌بینی کنید و یکی از دو روش فوق را برگزینید. تا اینجا همه چیز شبیه به معاملات آتی یا فیوچرز (Futures) است. تفاوت بین معامله CFD با فیوچرز در یک نکته مهم نهفته است؛ معاملات فیوچرز سررسید مشخصی دارند؛ به‌این معنی که دو طرف متعهد می‌شوند در زمان مشخصی، توافق بین خود را اجرایی کنند. این در حالی است که معامله CFD بدون تاریخ انقضا انجام می‌پذیرد.  

معامله cfd طلا
طلا

معامله طلا در فارکس به‌صورت CFD، چگونه انجام می‌شود؟

با توضیحی که بالاتر ارائه دادیم، مشخص شد که در تجارت طلا با CFDها به هیچ وجه خبری از معامله طلا به‌صورتی فیزیکی نیست. اساسا معاملات CFD روی پیش‌بینی حرکت قیمت دارایی‌ها استوار است و هیچ‌گونه جابه‌جایی مالکیتی بین خریدار و فروشنده رخ نمی‌دهد.

داستان از این قرار است که هر یک از دو طرف معامله، مبلغی را به‌عنوان مارجین (Margin) برای شکل‌گیری معامله، به‌عنوان وثیقه، قرار می‌دهند. از آن‌جایی که معاملات طلا در فارکس از طریق بروکرها دنبال می‌شود، مارجین توسط بروکر در حساب معاملاتی تریدرها به‌عنوان وثیقه، قفل می‌شود.

اشاره کردیم که معامله CFD بدون تاریخ سررسید صورت می‌گیرد. سوال اساسی این است که چه زمانی این پوزیشن‌های معاملاتی بسته می‌شوند؟ فرض کنید شما پوزیشن لانگ CFD طلا روی قیمت مشخصی باز کرده‌اید. در ادامه قیمت طلا در فارکس افزایش پیدا می‌کند و به محدوده‌ی مد نظر شما می‌رسد. سپس شما تصمیم به بستن پوزیشن معاملاتی خود می‌گیرید. در این حالت پس از بستن پوزیشن، طرف دیگر معامله باید مابه‌التفاوت قیمت طلا در زمان باز و بسته شدن پوزیشن معاملاتی را به‌‌شما پرداخت کند.

روی دیگر سکه، کاهش قیمت طلا برخلاف پیش‌بینی شماست. در این حالت شما تنها تا زمانی می‌توانید پوزیشن معاملاتی را باز نگه دارید که میزان افت قیمت طلا از مقدار مارجینی که برای معامله اختصاص داده‌اید، بیشتر نشود. در غیر این صورت بروکر به‌صورت خودکار دست به‌کار می‌شود و پوزیشن شما را می‌بندد؛ اتفاقی که از آن تحت عنوان لیکویید شدن (Liquidation) یاد می‌شود. البته قبل از رسیدن به این شرایط، سطوح دیگری مانند کال مارجین (Call Margin) و استاپ اوت (Stop Out) نیز وجود دارند.

هر بروکر قبل از رسیدن به سطح لیکویید شدن، هشدارهایی را در سطوح خاصی به معامله‌گران می‌دهد. شما در این شرایط یا باید پوزیشن معاملاتی را ببندید یا اینکه با اضافه کردن مارجین، جلوی لیکویید شدن آن را بگیرید. برای آشنایی بهتر و بیشتر با این مفاهیم دعوت می‌کنیم که مقاله‌ی “بررسی مفاهیم مارجین و اکوئیتی در فارکس و تفاوت آن‌ها” را مطالعه کنید.

نماد اونس طلا در فارکس چیست؟

احتمالا شما هم این سوال را مطرح می‌کنید که مبنای محاسبه‌ی قیمت طلا در فارکس چیست؟ برای تجارت طلا در فارکس، اونس طلای تروی (Troy Ounce) را به‌عنوان مبنای محاسبه قیمت در نظر می‌گیرند. جالب است بدانید که هر یک اونس طلای تروی معادل 31.1034768 گرم طلا، وزن دارد.

اونس تروی یک واحد اندازه‌گیری بسیار قدیمی است که برای سنجش وزن فلزات گران‌بهایی نظیر طلا مورد استفاده قرار می‌گیرد. دقت داشته باشید که اونس تروی را نباید با اونس استاندارد (Standard Ounce) اشتباه بگیرید. هر یک اونس تروی طلا معادل 1.097 اونس استاندارد این فلز است.

نماد اونس طلا در فارکس نیز به‌صورت XAU است. معمولا معامله طلا در فارکس با ارزهای فیات معروفی نظیر دلار آمریکا (XAU/USD)، یورو (XAU/EUR) و ین ژاپن (XAU/JPY) صورت می‌گیرد. در زمان تجارت طلا با CFD در فارکس، حتما این موضوع مهم را مد نظر داشته باشید.

طلا در فارکس
طلا

مزایای معامله طلا با CFDها

 • از خرید طلای فیزیکی و پذیرش ریسک‌های آن برای سرمایه‌گذاری بی‌نیاز می‌شوید.
 • برخلاف معاملات فیوچرز تاریخ انقضا ندارد.
 • امکان پیاده‌سازی استراتژی‌های مختلف، از نوسان‌گیری تا پوزیشن تریدینگ را، فراهم می‌کند.
 • به دلیل حجم معاملات بالای طلا در فارکس، میزان نقدشوندگی بسیار خوبی دارد.
 • امکان استفاده از اهرم یا لوریج معاملاتی برای کسب سود‌های بیشتر فراهم می‌شود.

لازم است که درباره مورد آخر نکته مهمی را اشاره کنیم. شما می‌توانید برای معامله طلا در فارکس از اهرم (Leverage) استفاده کنید. به‌زبان ساده لوریج امکان باز کردن پوزیشن‌های معاملاتی با حجم بالا را با مارجین کم برای شما فراهم می‌کند. این قابلیت به‌همان میزان که شانس سود شما در معاملات را افزایش می‌دهد، ریسک زیادی را نیز پیش روی شما می‌گذارد. تصمیم‌گیری برای انتخاب اهرم در تجارت طلا بر عهده شماست؛ اما اگر حرفه‌ای نیستید، نباید دست به تصمیم‌گیری‌های پر ریسک بزنید.

مهم‌ترین عوامل موثر در قیمت طلا

برای تجارت طلا با CFDها لازم است که حتما عوامل موثر بر قیمت این فلز گران‌بها را بشناسید، زیرا این موضوع در پیش‌بینی حرکت قیمت طلا به‌شما کمک می‌کند. تجربه نشان می‌دهد که چند فاکتور کلیدی وجود دارند که در افزایش یا کاهش قیمت طلا در فارکس تاثیر جدی دارند که عبارت‌اند از:

1. عرضه و تقاضا

مانند هر دارایی دیگری که در بازار فارکس معامله می‌شود، عرضه و تقاضا فاکتور تعیین‌کننده‌ای بر روی قیمت طلاست. از نظر تاریخی، طلا همواره به‌عنوان دارایی سرپناه برای حفظ ارزش دارایی‌ها شناخته می‌شود. به‌همین دلیل تقاضا برای خرید طلا در فارکس وقتی افزایش پیدا می‌کند که اوضاع اقتصادی جهان چندان مناسب نباشد. از طرفی دیگر هر زمان رونق اقتصادی را در دنیا شاهد باشیم، طلا کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد و سرمایه‌ها به‌سمت خرید سهام شرکت‌ها می‌روند.

به‌عنوان مثال می‌توان به افزایش قیمت طلا در سال 2011 میلادی اشاره کرد. در آن سال بحران بدهی کشورهای منطقه یورو را در بر گرفته بود. عدم اطمینان اقتصادی در این شرایط باعث شد تا سرمایه‌ها برای در امان ماندن از شرایط بحرانی به‌سمت خرید طلا حرکت کنند. در نتیجه طلا در سال 2011 به بالاترین قیمت خود از ابتدای قرن 21 رسید.

2. تورم اقتصادی و نرخ بهره

در شرایطی که تورم اقتصادی در کشورهای بزرگ دنیا تشدید شود، قیمت طلا افزایش می‌یابد. در اینجا نقش بانک‌های مرکزی مهم نظیر فدرال رزرو در آمریکا برای افزایش یا کاهش تورم بسیار کلیدی است. بانک‌های مرکزی برای کاهش تورم به‌سراغ افزایش نرخ بهره می‌روند. اتفاقی که در سال‌های پسا کرونا در آمریکا شاهد هستیم.

بالا بردن نرخ بهره، عملا سرمایه‌گذاری در بانک‌ها را برای افراد توجیه‌پذیر می‌کند. ضمن اینکه سودآوری سپرده‌های بانکی در مقایسه با طلا ریسک کمتری دارد. به‌همین دلیل با افزایش نرخ بهره، سرمایه‌ها از طلا خارج می‌شوند که این موضوع بر کاهش قیمت طلا در فارکس تاثیرگذار است.

3. همبستگی طلا با نفت و دلار  

یکی دیگر از موضوعات بسیار مهم که روی قیمت طلا در فارکس تاثیر دارد، تغییرات قیمت نفت و دلار در بازارهای جهانی است. رابطه بین نفت خام، دلار آمریکا و طلا بسیار پیچیده است. اغلب آن‌ها تحت تاثیر طیف وسیعی از عوامل ژئوپلیتیک، شاخص‌های اقتصادی و احساسات سرمایه‌گذاران‌اند.

رابطه طلا و نفت
طلا

نفت خام و دلار آمریکا معمولا رابطه معکوس با هم دارند. به این معنی که وقتی ارزش دلار آمریکا کاهش پیدا می‌کند، قیمت نفت خام تمایل به افزایش دارد. قیمت‌گذاری نفت خام بر اساس دلار آمریکا، اصلی‌ترین دلیل این رابطه معکوس است. از سوی دیگر طلا نیز با دلار آمریکا رابطه عکس دارد. 

به‌همین دلیل در تلاطم اقتصادی و نوسانات بازار، سرمایه‌ها به سمت خرید این فلز گران‌بها حرکت می‌کند. در عین حال تلاطم اقتصادی روی کاهش ارزش دلار اثرگذار است. شما می‌توانید از رابطه‌ی بین این سه دارایی مهم برای تجارت طلا با CFDها استفاده کنید.

بهترین اندیکاتورها برای معامله طلا در فارکس

اندیکاتورها برای تجارت طلا با CFDها کمک زیادی به‌شما می‌کنند. شما نمی‌توانید بدون استفاده از ابزارهای تحلیل تکنیکال، پیش‌بینی دقیقی از حرکت قیمت طلا در آینده داشته باشید. همان‌طور که می‌دانید ده‌ها اندیکاتور وجود دارند که در تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می‌گیرند. تجربه نشان می‌دهد که بهترین اندیکاتورها برای معامله طلا در فارکس عبارت‌اند از:

 •       اندیکاتور قدرت نسبی (RSI)
 •       اندیکاتور میانگین متحرک (MA)
 •       اندیکاتور باند بولینگر (BB)
معامله طلا در فارکس
طلا

بهترین استراتژی معاملاتی طلا با CFDها

اجازه دهید یک موضوع را روشن کنیم. اساسا چیزی تحت عنوان «بهترین استراتژی معاملاتی طلا» وجود ندارد. نوع دارایی، تنها یکی از ده‌ها فاکتوری است که برای انتخاب استراتژی معاملاتی باید مد نظر قرار دهید. همان‌طور که اشاره کردیم، ویژگی‌های طلا به‌گونه‌ای است که می‌توانید انواع استراتژی‌ها، از اسکالپینگ (Scalping) گرفته تا پوزیشن تریدینگ را، با آن تجربه کنید.

پیشنهاد می‌کنیم که حتما قبل از تصمیم‌گیری نهایی درباره انتخاب استراتژی معاملاتی برای طلا، روش مد نظر خود را در حساب دمو بروکر ITB آزمایش کنید. به‌این ترتیب می‌توانید نقاط ضعف و قوت استراتژی را بشناسید. پس از آن می‌توانید با خاطری آسوده‌تر و با رعایت اصول مدیریت سرمایه، معامله طلا را در حساب اصلی خود دنبال کنید.

بهترین زمان معامله طلا در فارکس

تجارت طلا با CFDها را می‌توانید در هر ساعتی از شبانه‌روز انجام دهید. حجم معاملات روزانه طلا در فارکس در سال 2021 روزانه معادل 130.9 میلیارد دلار بوده است و  از این حیث طلا، جایگاه چهارم را در بازار به‌خود اختصاص داده است. در عین حال تجربه نشان می‌دهد که بیشترین معاملات روزانه طلا در بازه زمانی فعالیت بازارهای بورس لندن و نیویورک رقم می‌خورد. بر این اساس بهترین زمان معامله طلا در فارکس در ساعات همپوشانی بازارهای بورس لندن و نیویورک است. این بازه زمانی به‌وقت تهران بین ساعت 16:30 تا 20:30 است.

جمع‌بندی

تجارت طلا با CFDها را تنها در بروکرهای معتبر انجام دهید، زیرا نقش بروکر در اجرای معاملات CFD بسیار پررنگ است. برخی از بروکرها به‌دلیل مشکلات تعارض منافع، در این معاملات دستکاری می‌کنند؛ موضوعی که باعث متضرر شدن تریدرها می‌شود. 

بروکر ITB بهترین گزینه پیش روی شما برای معامله طلا در فارکس است. شما می‌توانید با خاطری آسوده از چرخه سالم معاملات در آی تی بی، معاملات طلای خود را دنبال کنید. شفافیت کامل بازارسازی و تامین نقدینگی در بروکر ITB است که آن را به‌گزینه‌ای مطمئن برای تریدرهای فارکس تبدیل کرده است.

امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید و مطالب آن برایتان مفید و کاربردی بوده باشد.

 

سوالات متداول

 1. بهترین زمان برای تجارت طلا با CFDها چه ساعاتی در روز است؟

بازه‌ی زمانی بین ساعت 16:30 تا 20:30 به وقت تهران، بهترین ساعت معامله در فارکس برای ایرانیان است.

 1. بهترین اندیکاتورها برای معامله طلا در فارکس کدامند؟

اندیکاتورهای RSI، MA و BB بهترین اندیکاتورها برای تجارت طلا در فارکس هستند.

 1. نماد اونس طلا در فارکس چیست؟

طلا در فارکس با نماد XAU در فهرست معاملات بروکرها قرار می‌گیرد. 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

فعلی:

فارسی

بقیه زبان‌ها: