جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

فهرست مطالب

برای آغاز مسیر ترید، پیشنهاد ما افتتاح حساب دمو و فعالیت بدون ریسک در بروکر ITB است.

شاخص یورو استاکس در فارکس

شاخص یورو استاکس 50 (Euro Stoxx 50) چیست؟

مقدمه

به عنوان یکی از قوی ‌ترین اقتصاد ها در دنیا، اروپا نیز یک بازار مالی بسیار مهم در عرصه بین ‌المللی است. برای مثال، یکی از مرتبط ترین شاخص ‌های این بازار، شاخص یورو استاکس ۵۰ (Euro Stoxx 50) است. بنابراین دانستن اینکه چگونه شاخص یورو استاکس ۵۰ کار می ‌کند و همچنین درک ترکیب آن، برای کسانی که به دنبال سرمایه ‌گذاری در خارج از کشور هستند، ضروری است. یورو استاکس ۵۰ (Euro Stoxx 50)، یک شاخص سهام در سهام منطقه یورو است که توسط استاکس، ارایه‌ دهنده شاخص متعلق به گروه دویچه بورزه طراحی شده ‌است. به گفته استاکس، هدف آن ارائه یک نمایش بلو چیپ از رهبران بخش فوق العاده در منطقه یورو است. آن از ۵۰ عدد از بزرگ‌ترین و بیشترین سهام نقد شدنی تشکیل شده‌ است. قرارداد های فیوچرز شاخص و گزینه‌های موجود در یورو استاکس ۵۰ که در یورکس معامله می ‌شوند، در بین محصولات نقدشدنی در اروپا و جهان هستند.

یورو استاکس 50 چیست؟

یورو استاکس ۵۰ یک شاخص سهام است که توسط ۵۰ سهام با بالاترین نقدینگی و تجارت در بازار های اروپایی شکل گرفته است. در سال ۱۹۹۸ تاسیس شد، شاخص یورو استاکس ۵۰ ، سهام شرکت ‌ها را در ۱۱ کشور اروپایی جمع‌آوری کرد. شاخص یورو استاکس 50، از شرکت دویچه بورزه، شرکتی که متعلق به بورس سهام آلمان است، تشکیل شده ‌است. یورو استاکس ۵۰ از شرکت ‌هایی تشکیل‌یافته است که به طور انحصاری به منطقه یورو تعلق دارند. به این معنی که سهام در ارز واحد، یورو است.

تاریخچه یورو استاکس 50 (Euro Stoxx 50) چیست؟

یورو استاکس ۵۰ در ۲۶ فوریه ۱۹۹۸ معرفی شد. این ترکیب، سالانه در ماه سپتامبر مورد بررسی قرار می‌گیرد. این شاخص در چند ارز (یورو، دلار آمریکا، دلار کانادا، پوند بریتانیا و ین ژاپن) و ترکیبات متفاوتی از بازده (قیمت، بازده خالص و بازده ناخالص) موجود است. شاخص استاکس 50، از ۱۹ شاخص ابربخش منطقه‌ای یورو استاکس گرفته شده ‌است. این شرکت شامل بزرگ‌ ترین رهبران ابربخش در منطقه یورو به لحاظ سرمایه ‌گذاری در بازار آزاد است. این شاخص حدود ۶۰ % از حجم بازار شناور آزاد شاخص کل بازار (TMI) یورو استاکس را ثبت می ‌کند، که در عوض، حدود ۹۵ % از حجم بازار شناور آزاد کشور های ارائه شده را پوشش می‌ دهد.

یورو استاکس ۵۰ به عنوان پایه و اساسی برای زیرشاخص هایی مانند یورو استاکس ۵۰ مالی به کار می ‌رود، که تمام شرکت ‌های اختصاص‌ داده‌ شده به کد  ICB 8000 را مستثنی می ‌کند. این شاخص یکی از شاخص ‌های نقدشدنی منطقه یورو است: یک شاخص ایده‌آل برای محصولات مالی و یا برای اهداف بنچ مارکینگ. علاوه بر این، شاخص به عنوان مبنایی برای بسیاری از شاخص ‌های استراتژی، مانند شاخص های کنترل ریسک یورو استاکس ۵۰، عمل می ‌کند. میانگیرها برای دستیابی به تعداد ثابتی از مولفه ‌ها و حفظ پایداری شاخص ‌ها با کاهش تغییرات ترکیب شاخص مورد استفاده قرار می ‌گیرند.

تاریخچه یورو استاکس

شرکت ها چگونه برای شاخص یورو استاکس 50 انتخاب می شوند؟

شاخص یورو استاکس ۵۰ ، شرکت های بلو چیپ در ۱۱ کشور منطقه یورو با بیش‌ترین حجم بازار برای هر سهم را نشان می ‌دهد، شرکت ‌های “بلو چیپ”، به سادگی، شرکت‌ هایی هستند که دارای ثبات مالی بوده و به طور مستمر در بازار سهام عملکرد خوبی دارند. آن ‌ها معمولا بازده بالایی را برای سرمایه گذارانی که سهام خود را خریداری کرده‌اند، به ارمغان می آورند. ترکیب شاخص بسته به افزایش و کاهش یافتن ارزش شرکت ‌ها نوسان می ‌کند. روش انتخاب، یک ترکیب شاخص ثابت و به روز را تضمین می‌کند. قواعد ورود سریع و خروج سریع از شاخص به طور دقیق عملکرد تنها بزرگ‌ ترین سهام را نشان می ‌دهد.

عملکرد یورو استاکس 50 (Euro Stoxx 50) چیست؟

امروز، منطقه یورو از ۳۰۰ میلیون نفر تشکیل شده‌ است. علاوه بر آن، این جمعیت، ۲۰ درصد از درآمد کل جهان را به دست آورده ‌است. اقتصاد این کشور ها در حال حاضر تثبیت شده است و برای سرمایه‌ گذاری های دارای ریسک کم تر، نشان داده می‌شود. بنابراین هدف از این شاخص، ارائه یک نظر سنجی از عملکرد بازارهای منطقه یورو است. یورو استاکس 50، شرکت های اصلی اروپایی را گرد هم می ‌آورد و در نتیجه، شاخص به عنوان یک دماسنج واقعی از اقتصاد این بازار به عنوان یک کل عمل می‌ کند. اگرچه این یک شاخص معروف است، بسیاری از سرمایه گذاران یورو استاکس را با استاکس یوروپ ۵۰ اشتباه می ‌گیرند. تفاوت بزرگ این دو این است که یورو استاکس 50، تنها اقدامات کشور هایی را که یورو را به عنوان پول ملی به کار می برند، بررسی می کند. استاکس یوروپ، عملکرد همه سهام اروپایی را محاسبه می ‌کند.

stoxx2

شاخص یورو استاکس 50 چگونه محاسبه می شود؟

این شاخص، میانگین قیمت سهام با بالاترین حجم است. یعنی شرکت‌ هایی که سهام بیشتری در بورس یورکس دارند. به علاوه، شاخص، پرداخت سود سهام را نیز در نظر می‌گیرد. محاسبه هر ۱۵ ثانیه بین ساعت 9:00 و 18:00 ساعت اروپای مرکزی برای انواع مختلف بازده های دلار آمریکا و یورو، انجام می ‌شود. این محاسبه در دلار آمریکا، پوند انگلیس و ین ژاپن انجام می‌ شود. یورو استاکس ۵۰ به بالاترین دوره تاریخی خود رسیده‌ است. در مارس ۲۰۰۰، برآورد قیمت یورو استاکس با ۵،۴۶۴.۴۳ نقطه بسته شد. در همین حال، این کاهش تاریخی کم‌تر از یک ماه پس از خلق آن بود. در این مورد، برآورد قیمت در ۹۲۰ نقطه بسته شد.

ترکیب یورو استاکس 50

ترکیب یورو استاکس ۵۰، سالانه بررسی می ‌شود و اقدامات حداقل ۱۷ کشور در نظر گرفته می‌ شود. با این حال، پنج کشور تقریبا کل سهام را در دست دارند که ۹۵ درصد از سهام متعلق به آن‌ ها است.

  • ۳۴ % از سهام، از سهام شرکت ‌های فرانسوی است.
  • ۲۳.۸۲ % از سهام از سهام شرکت های آلمانی است.
  • %13 از سهام، از سهام اسپانیا هستند.
  • 12 % از سهام متعلق به هلند هستند.
  • %11 از سهام از سهام ایتالیا هستند.

بخش‌ ها با بزرگ ‌ترین دارایی در یورو استاکس 50 شامل بانک ‌ها، شرکت‌ ها در بخش صنعتی و شرکت ‌های شیمیایی هستند. توتال SA، گروه تجاری پتروشیمی فرانسوی، بیش ‌ترین سهم شاخص مالی را دارد. این گروه در سال ۱۹۲۴ تاسیس شد و در سال ۲۰۱۷ به ۱۷۱ میلیارد دلار رسید.

چگونه در یورو استاکس 50 سرمایه گذاری می کنید؟

شاخص یورو استاکس 50، شاخص بلو چیپ پیشرو اروپایی برای منطقه یورو، نمایشی از بلو چیپ رهبران ابربخش در منطقه را فراهم می‌ کند. این شاخص ۵۰ سهام از ۱۱ کشور منطقه یورو را پوشش می‌ دهد: اتریش، بلژیک، فنلاند، فرانسه، آلمان، ایرلند، ایتالیا، لوکزامبورگ، هلند، پرتغال و اسپانیا. شاخص یورو استاکس 50 به موسسات مالی مجوز می دهد که به عنوان پایه‌ای برای طیف وسیعی از محصولات سرمایه‌گذاری مانند وجوه مبادله ارز (ETF ها)، فیوچرز، گزینه ‌ها و محصولات ساختار یافته در سراسر جهان خدمت کنند. شاخص یورو استاکس 50، شاخص پیشرو بازار برای سرمایه گذارانی است که مایل به پیروی از بزرگ ‌ترین سرمایه‌گذاری های سهام در منطقه یورو هستند. تقریبا همه سرمایه ها و وجوه شاخص غیرفعال در بازار سرمایه‌گذاری که شاخص یورو استاکس 50 را پی ‌گیری می ‌کنند، وجوه مبادله ارز (ETF ها) هستند. یکی از بزرگ‌ ترین و محبوب‌ ترین ETF برای سرمایه گذاران، SPDR Euro STOXX 50 ETF است.

ساده‌ ترین راه برای سرمایه ‌گذاری در یورو استاکس ۵۰ از طریق ETF ها است. ETF ها را می توان خرید و فروخت و همانند سهام عادی در بازار سهام به فروش رساند، که این چیزی است که آن‌ ها را از وجوه متقابل متمایز می کند. آن‌ها همچنین معمولا نسبت به هر نرخ کمیسیونی، بسیار کم هستند و آن‌ ها را در مقایسه با بودجه شاخص یا وجوه مشترک، مقرون ‌به ‌صرفه ‌تر می ‌سازد. دو ETF یورو استاکس 50 که به شدت محبوب هستند، SPDR EUROSTOXX 50 ETF  و iShares EUROSTOXX 50 ETF است. بسیاری از معامله گران و سرمایه گذاران بر اساس یورو استاکس ۵۰ خرید و فروش می کنند، زیرا بازار این شاخص را به عنوان یک نمایش کلی از سلامت اقتصادی اروپا به نمایش می ‌گذارد.

چگونگی سرمایه گذاری در یورو استاکس

نتیجه گیری

به طور خلاصه، یورو استاکس ۵۰ یک شاخص مالی است که به سرمایه گذاران اجازه می‌ دهد تا یک دماسنج در بازار مالی منطقه یورو داشته باشند. به علاوه، این شاخص یکی از مهم‌ ترین شاخص‌ های اروپایی محسوب می‌ شود. شما می‌توانید مشخصه ‌ها و مزایای یک حساب تمرینی را با باز کردن یک حساب نمایشی در وب سایت itbfx.com بررسی کنید. سعی کنید انواع مختلفی از سرمایه‌گذاری‌ ها از جمله سهام، ETF ها و گزینه‌های مختلف را بخرید.

Euro Stoxx 50 Index Components

Ticker Name Registered
office
Industry
ADS.DE Adidas  Germany Sportwear
AD.AS Ahold Delhaize  Netherlands Retail
AI.PA Air Liquide  France Chemistry
AIR.PA Airbus  Netherlands Aerospace
ALV.DE Allianz  Germany Insurance
ABI.BR Anheuser-Busch InBev  Belgium Food and beverage
ASML.AS ASML Holding  Netherlands Technology
CS.PA AXA  France Insurance
BBVA.MC Banco Bilbao Vizcaya Argentaria  Spain Banking
SAN.MC Banco Santander  Spain Banking
BAS.DE BASF  Germany Chemistry
BAYN.DE Bayer  Germany Chemistry
BMW3.DE BMW  Germany Automotive industry
BNP.PA BNP Paribas  France Banking
CRG.IR CRH  Ireland Construction and materials
SGO.PA Compagnie de Saint-Gobain  France Construction and materials
DAI.DE Daimler AG  Germany Automotive industry
DPW.DE Deutsche Post  Germany Logistics
DTE.DE Deutsche Telekom  Germany Telecommunication
ENEL.MI Enel  Italy Electric utility
ENGI.PA Engie  France Electric utility
ENI.MI Eni  Italy Petroleum
EOAN.DE E.ON  Germany Electric utility
EL.PA EssilorLuxottica  France Pharmaceutical industry
FRE.DE Fresenius SE  Germany Health care equipment
BN.PA Groupe Danone  France Food and beverage
IBE.MC Iberdrola  Spain Electric utility
ITX.MC Inditex  Spain Retail
INGA.AS ING Group  Netherlands Banking
ISP.MI Intesa Sanpaolo  Italy Banking
LIN.DE Linde_plc  Ireland Chemicals
OR.PA L’Oréal  France Personal and household goods
MC.PA LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton  France Personal and household goods
MUV2.DE Munich Re  Germany Insurance
NOKIA.HE Nokia  Finland Technology
ORA.PA Orange S.A.  France Telecommunication
PHIA.AS Philips  Netherlands Personal and household goods
SAF.PA Safran  France Aerospace
SAN.PA Sanofi  France Pharmaceutical industry
SAP.DE SAP SE  Germany Technology
SU.PA Schneider Electric  France Goods and Services
SIE.DE Siemens  Germany Goods and Services
GLE.PA Société Générale SA  France Banking
TEF.MC Telefónica  Spain Telecommunication
FP.PA TOTAL S.A.  France Petroleum
URW.AS Unibail-Rodamco  France Real estate
UNA.AS Unilever  Netherlands Food and beverage
DG.PA Vinci SA  France Construction and materials
VIV.PA Vivendi  France Media
VOW.DE Volkswagen Group  Germany Automotive industry
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا

زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید