پرایس اکشن به سبک (ICT (Inner Circle Trading چیست؟ راهنمای کامل ۲۰۲۳

استراتژی inner circle trader یا ICT یک استراتژی محبوب معاملاتی در بازار فارکس به شمار می‌رود. در حالی که این استراتژی مزایایی مانند تمرکز بر رفتارهای تجاری نهادی و ساختار بازار، اثربخشی و مناسب بودن را دارد، ممکن است این مزایا برای معامله‌گران متفاوت باشد. برای معامله‌گران مهم است که پرایس اکشن ICT را با توجه به تحمل ریسک و سطح تجربه خود به طور کامل درک و تمرین کنند. 

معامله کردن در بازار فارکس یک گزینه‌ی سرمایه‌گذاری محبوب برای افرادی است که به دنبال کسب سود از طریق معامله با ارزها هستند. استراتژی‌های معاملاتی متعددی وجود دارد که هر کدام رویکرد و اصول خاص خود را دارند. یکی از این استراتژی‌ها، استراتژی پرایس اکشن به سبک Inner Circle Trading است که بر درک و استفاده از رفتار معامله‌گران بزرگ در بازار تمرکز دارد. 

در این مقاله از بلاگ آی تی بی مروری بر سبک پرایس اکشن Inner Circle Trading و فرصت‌هایی که در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهد، خواهیم داشت. همچنین، به توضیح و بررسی سه دلیل اصلی که چرا باید از استراتژی معاملاتی ICT استفاده کنید خواهیم پرداخت. پرایس اکشن به سبک آی سی تی یک راهنما برای کمک به معامله‌گران است که با استفاده از آن، معاملات خود را در مسیر موفقیت انجام دهند. با ما همراه باشید.

استراتژی معاملاتی ICT 
استراتژی معاملاتی ICT

تاریخچه‌ی پرایس اکشن به سبک ICT 

سبک ICT پرایس اکشن توسط مایکل جی هادلستون (Michael J. Huddleston) طراحی شده است که بر هنر تجارت تسلط دارد. با این حال، در طول سال‌ها، این استراتژی بیشتر توسعه یافت و اکنون به معامله‌گران کمک می‌کند تا بازار را درک کنند، فرصت‌ها را بهتر شناسایی کنند و بیشترین استفاده از بازار را ببرند. 

سبک ICT پرایس اکشن یک روش معامله تکنیکال است که برای انجام معاملات بر تجزیه و تحلیل نمودار و روند بازار متکی است. این استراتژی مبتنی بر این ایده است که روندهای بازار را می‌توان با تحلیل عملکرد قیمت، سطوح حمایت و مقاومت و شناسایی حوزه‌های نقدینگی کلیدی پیش‌بینی کرد.

این استراتژی توسط مایکل جی هادلستون که به معامله‌گر حلقه داخلی (Inner Circle Trader) معروف است توسعه داده شد. این سبک از پرایس اکشن به دلیل عملکرد موفقیت آمیز در جامعه تجاری مشهور شده است. پرایس اکشن سبک ICT یک رویکرد جامع است که شامل تجزیه و تحلیل تایم فریم‌های متعدد، استفاده از اندیکاتورهای تکنیکال مختلف و ایجاد درک عمیق از رفتار بازار است.

 

مبانی سبک ICT پرایس اکشن

اولین و بدون شک اساسی ترین مفهوم در استراتژی معاملاتی ICT نقدینگی (Liquidity) است.

نقدینگی از دو جنبه بررسی می‌شود: نقدینگی سمت خرید و نقدینگی سمت فروش. ناحیه‌ای در نمودار که سفارشات توقف ضرر فروشندگان با احتمال بیشتری در آن ثبت می‌شود به عنوان نقدینگی سمت خرید شناخته می‌شود. از سوی دیگر، عکس این موضوع در مورد نقدینگی سمت فروش صادق است که منطقه‌ای را مشخص می‌کند که سفارش‌های توقف ضرر خریداران در آن متمرکز است.

هم نقدینگی سمت خرید و هم نقدینگی سمت فروش معمولاً به سمت اکسترمم‌های دامنه نوسانات قیمت یافت می‌شوند، زیرا معمولاً این نقاط جایی هستند که اکثر معامله‌گران خرد سفارشات توقف ضرر خود را تنظیم می‌کنند یا تصمیم می‌گیرند  مواضع خود را ببندند.

مفهوم نقدینگی حیاتی‌ترین بخش از متدولوژی ICT است، زیرا بیشتر از سایر روش‌ها سعی دارد تا رفتار معاملاتی Smart Money را تقلید کند.

اسمارت مانی با تنظیم سفارشات خود در سطوحی با تعداد بالایی از سفارشات توقف ضرر معامله گران خرد، احتمال سودآوری در سفارشات خود را بالا می‌برد. توانایی پیش‌بینی اینکه Smart Money قرار است در آینده چه کاری انجام دهد، به معامله‌گران ICT بینشی نسبت به روند آینده بازار می‌دهد.

علاوه بر این، نرخ بهره یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر پرایس اکشن به سبک ICT به شمار می‌رود. در این میان، انباشت و توزیع هوشمندانه پول تاثیرات شگرفی بر استراتژی معاملاتی آی سی تی دارد که در زیر به آن‌ها خواهیم پرداخت. 

 1. نرخ بهره تاثیرگذارترین نیروی محرکه موثر بر حرکت بازار است.
 2. درک تغییرات و اصلاحات نرخ بهره می‌تواند به شما در انتخاب معاملات خود کمک کند.
 3. تجزیه و تحلیل تکنیکال نرخ‌های بهره کلیدی می‌تواند باعث ایجاد توانایی حرکت پول به طور حرفه‌ای بشود.
 4. سه گانه‌های نرخ بهره (Interest Rate Triads) تصویری بصری از انباشت و توزیع هوشمندانه پول را ارائه می‌دهند.

 

سه گانه‌های نرخ بهره

همانطور که بیان شد، سه گانه‌های نرخ بهره با ارائه یک تصویر بصری از انباشت و توزیع هوشمندانه پول، به معامله گران سبک ICT پرایس اکشن کمک زیادی می‌کنند. این سه گانه‌ها شامل عوامل زیر می‌شوند:

 1. اوراق قرضه ۳۰ ساله: تعیین کننده نرخ بهره بلند مدت
 2. اسناد خزانه ۱۰ ساله: تعیین کننده نرخ بهره میان مدت
 3. اسناد خزانه ۵ ساله: تعیین کننده نرخ بهره کوتاه مدت

همپوشانی و یا تحلیل مقایسه‌ای این سه نرخ بهره منجر به ایجاد پرایس اکشن می‌شود. سوئینگ‌های شکست (Failure Swings) در مواقع فرصت طلبانه می‌توانند جریان سفارشات نهادی را تایید کنند.

تایید سفارشات نهادی توسط سوئینگ‌های شکست
تایید سفارشات نهادی توسط سوئینگ‌های شکست

مقایسه این سه بازار زمانی که انباشت و توزیع در بازار نرخ بهره انجام می‌شود، از دیدگاه پول هوشمند برجسته می‌شود. سه نرخ بهره باید هر یک از قله‌های بالا یا دره‌های پایین نرخ‌ها را تایید کنند، یعنی در لحظاتی که USDX در یک نقطه قیمت قابل توجه است. همچنین، سوئینگ‌های شکست مشارکت پول هوشمند در بازارها را برجسته می‌کند و فرصت‌های معاملاتی تایید می‌شوند.

 

درک کامل استراتژی Inner Circle Trading

پرایس اکشن به سبک Inner Circle Trading مبتنی بر این باور است که معامله‌گران بزرگ نهادی، که اغلب به عنوان معامله‌گران پول هوشمند (Smart Money Traders) شناخته می‌شوند، بازار فارکس را به نفع خود دستکاری می‌کنند. این معامله‌گران نهادی منابع قابل توجهی در اختیار دارند که به آن‌ها اجازه می‌دهد بر قیمت‌های بازار تاثیر بگذارند و فرصت‌های تجاری سودآور ایجاد کنند. هدف سبک ICT پرایس اکشن شناسایی و هماهنگی با اقدامات این معامله‌گران نهادی برای افزایش احتمال معاملات موفق است.

 

پول هوشمند در پرایس اکشن چگونه به نظر می‌آید؟

 

در ادامه، پرایس اکشن پول هوشمند را در روندهای گاوی و خرسی مشاهده می‌کنیم.

پرایس اکشن اسمارت مانی در روند گاوی و خرسی 
پرایس اکشن اسمارت مانی در روند گاوی و خرسی

به کارگیری پرایس اکشن سبک ICT  

برای اعمال موثر استراتژی پرایس اکشن به سبک ICT، معامله‌گران باید نمودار را به طور کامل تجزیه و تحلیل کنند و فرصت‌های معاملاتی بالقوه را بر اساس دستکاری استخر نقدینگی و استاپ هانت (Stop Hunt) شناسایی کنند که پیش از بررسی مراحل مربوط به این سبک از پرایس اکشن، به توضیح مفاهیم آن‌ها می‌پردازیم.

 • استخرهای نقدینگی (Liquidity Pools)

استخرهای نقدینگی مجموعه‌ای از ارزهای دیجیتال یا توکن‌هایی است که در یک قرارداد هوشمند قفل شده‌اند و برای تسهیل معاملات بین دارایی‌ها در یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) استفاده می‌شوند. به جای بازارهای سنتی که خریداران و فروشندگان تشکیل می‌شود، بسیاری از پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) از بازارسازان خودکار (AMM) استفاده می‌کنند که امکان داد و ستد دارایی‌های دیجیتال به صورت خودکار و بدون مجوز را از طریق استفاده از استخرهای نقدینگی فراهم می‌کند.

 • استاپ هانتینگ (Stop Hunting)

استاپ هانتینگ (Stop Hunting) یک استراتژی است که تلاش می‌کند تا تعدادی از فعالان بازار را از موقعیت‌های خود خارج کرده و قیمت یک دارایی را به سطحی برساند که بسیاری از افراد دستورات توقف ضرر خود را در آن تنظیم کرده باشند. شروع همزمان تعداد زیادی از  دستورات توقف ضرر معمولاً نوسانات بالایی ایجاد می‌کند و می‌تواند فرصتی منحصر به فرد برای سرمایه گذارانی باشد که به دنبال تجارت در این محیط هستند.

 

حال که با این دو مفهوم بیشتر آشنا شدیم، می‌توانیم به نحوه به کارگیری پرایس اکشن ICT در معاملات خود بپردازیم.

 • تجزیه و تحلیل نمودار 

معامله‌گران پرایس اکشن به سبک ICT با تجزیه و تحلیل نمودارهای قیمت جفت ارزها برای شناسایی سطوح و الگوهای کلیدی بازار شروع می‌کنند. آن‌ها به دنبال مناطق انباشت یا توزیع هستند که اغلب نشان دهنده وجود استخرهای نقدینگی است.

 • شناخت استخرهای نقدینگی

هنگامی که معامله‌گران پرایس اکشن سبک ICT استخرهای نقدینگی بالقوه را شناسایی کردند، پرایس اکشن‌های موجود در آن مناطق را به دقت زیر نظر می‌گیرند. آن‌ها به دنبال نشانه‌هایی از دستکاری هستند، مانند افزایش ناگهانی یا افت قیمت، حجم معاملات بالا یا الگوهای شمعدانی قابل توجه. این نشانه‌ها حاکی از حضور معامله‌گران نهادی است که در تلاش برای دستکاری بازار هستند. 

 • انجام معاملات

زمانی که معامله‌گران Inner Circle Trading فرصت‌های معاملاتی مطلوب را بر اساس دستکاری استخر نقدینگی شناسایی می‌کنند و استاپ هانت تعیین می‌کنند، بر این اساس وارد معاملات می‌شوند. آن‌ها نقاط ورود و خروج مناسب را با در نظر گرفتن ساختار بازار و اصول مدیریت ریسک تعیین می‌کنند.

 • مدیریت ریسک در پرایس اکشن به سبک Inner Circle Trading 

در حالی که این استراتژی پرایس اکشن به سبک ICT پتانسیل خوبی را برای معاملات سودآور ارائه می‌دهد، اجرای تکنیک‌های مدیریت ریسک موثر برای آن ضروری است. در اینجا برخی از جنبه‌های کلیدی مدیریت ریسک در این استراتژی آورده شده است. 

 • تعیین حد سود و حد ضرر 

معامله‌گران پرایس اکشن به سبک Inner Circle Trading برای محدود کردن ضررهای احتمالی و تضمین سود خود، حد ضرر و حد سود را برای هر معامله تعیین می‌کنند. این سطوح بر اساس تجزیه و تحلیل ساختار بازار، نوسانات و تحمل ریسک معامله‌گر تعیین می‌شود.

 • مدیریت سایز پوزیشن‌ها

برای کنترل ریسک، معامله‌گران سبک ICT پرایس اکشن به دقت اندازه پوزیشن مناسب را برای هر معامله تعیین می‌کنند. آن‌ها عواملی مانند اندازه حساب، نسبت ریسک به ریوارد و شرایط بازار را در نظر می‌گیرند تا اطمینان حاصل کنند که هیچ معامله‌ای تهدید قابل توجهی برای سرمایه کلی آن‌ها ایجاد نمی‌کند.

 • نظارت بر شرایط بازار

معامله‌گران پرایس اکشن سبک ICT به طور مداوم بر شرایط بازار نظارت می‌کنند و استراتژی‌های معاملاتی خود را بر این اساس تطبیق می‌دهند. آن‌ها با اخبار و رویدادهای مرتبط که ممکن است بر قیمت ارز تاثیر بگذارند، اطلاعات خود را به روز می‌کنند و موقعیت خود را تنظیم می‌کنند و یا حتی در صورت لزوم از معاملات خارج می‌شوند.

 

چگونه پرایس اکشن سبک آی سی تی را در معاملات خود به کار ببریم؟

برای استفاده از سبک ICT پرایس اکشن، باید به دنبال انجام معاملات در نقاط کلیدی مانند مانند اردر بلاک (Orderblock)، استخر نقدینگی (Liquidity Pool) و خالی بودن نقدینگی یا شکاف ارزش منصفانه (ّFair Value Gap / FVG) باشید.

اردر بلاک‌ها در واقع مناطقی هستند که در آن‌ها تمرکز بالایی از سفارشات محدود در انتظار برای اجرا وجود دارد. همچنین، شکاف ارزش منصفانه زمانی رخ می‌دهد که ناکارآمدی یا عدم تعادل در بازار وجود داشته باشد یا خرید و فروش با هم برابر نباشند.

در این نقاط کلیدی، برای تایید اینکه آیا پول هوشمند پشت ایده‌های تجاری شما است یا نه، به سه گانه نرخ بهره و USDX مراجعه کنید؛ اگر نشانه آشکاری وجود ندارد که ایده‌های شما سرمایه‌های بزرگ را جابجا خواهند کرد، از ایده‌های تجاری خود صرف نظر کنید و به دنبال ایده‌های جدیدی باشید که به جابجایی سرمایه‌های بزرگ می‌پردازند. 

 1. دستکاری استخر نقدینگی 

یکی از اصول کلیدی استراتژی پرایس اکشن به سبک ICT مفهوم دستکاری استخر نقدینگی به شمار می‌آید‌. معامله‌گران نهادی با ایجاد حرکات کاذب در بازار استخرهای نقدینگی را دستکاری می‌کنند تا دستورات توقف ضرر ایجاد کنند و فروش یا خرید حاکی از وحشت را در میان معامله‌گران خرده ایجاد کنند. با درک و پیش‌بینی این دستکاری‌ها، معامله‌گران Inner Circle Trader می‌توانند موقعیت‌های خود را برای کسب سود از حرکات بعدی بازار تنظیم کنند.

 1. استاپ هانت‌ها  

استاپ هانت به حرکات عمدی قیمت اشاره دارد که برای تحریک سفارشات و توقف ضرر که توسط معامله‌گران خرده فروشی انجام می‌شود طراحی شده است. معامله‌گران نهادی از این استاپ هانت‌ها برای جمع آوری موقعیت‌های مهم‌تر یا خروج از موقعیت‌های موجود با قیمت‌های مطلوب استفاده می‌کنند. معامله‌گران سبک ICT پرایس اکشن از نزدیک این استاپ هانت‌ها را زیر نظر دارند و از آن‌ها به عنوان فرصتی برای ورود یا خروج از معاملات استفاده می‌کنند.

 1. ساختار بازار 

درک ساختار بازار برای اجرای موفقیت آمیز استراتژی پرایس اکشن به سبک ICT بسیار مهم است. معامله‌گران سبک ICT پرایس اکشن نمودارهای قیمت را برای شناسایی سطوح حمایت و مقاومت، خطوط روند و سایر الگوهای بازار تجزیه و تحلیل می‌کنند. آن‌ها با همسو کردن معاملات خود با ساختار زیربنایی بازار، قصد دارند احتمال معاملات سودآور را افزایش دهند. 

 

مروری بر مفاهیم نقدینگی و تحویل قیمت

نقدینگی محدوده خارجی (External Range Liquidity)

برای تشخیص نقدینگی محدوده خارجی، به نکات زیر توجه کنید.

 1. محدوده معاملاتی فعلی دارای نقدینگی سمت خرید بالاتر از محدوده و یا قله قیمتی خواهد بود.
 2. محدوده معاملات فعلی دارای نقدینگی سمت فروش پایین‌تر از محدوده یا دره قیمتی خواهد بود.
 3. اعمال انجام شده بر روی نقدینگی با هدف جفت کردن سفارشات با استخرهای نقدینگی سفارشات پندینگ (Pending Orders) صورت می‌گیرند.
 4. اعمال انجام شده برای نقدینگی محدوده خارجی می‌توانند از نظر ماهیت دارای سطح پایینی از مقاومت یا سطح بالایی از مقاومت باشند.

نقدینگی محدوده داخلی (Internal Range Liquidity)

همچنین، برای تشخیص نقدینگی محدوده خارجی، به نکات زیر توجه کنید.

 1. زمانی که احتمال باقی ماندن دامنه معاملات فعلی وجود دارد، یعنی وقتی که خلاهای نقدینگی پر می‌شود، به این مسئله ریسک شکاف یا گپ ریسک (Gap Risk) گفته می‌شود.
 2. زمانی که احتمال باقی ماندن دامنه ملات فعلی وجود دارد، یعنی زمانی که شکاف‌های ارزش منصفانه (FVG) پر می‌شوند، گپ ریسک تشکیل می‌شود.
 3. بلوک‌های سفارش در محدوده معاملاتی با سفارش‌های خرید و فروش جدید پر می‌شوند.
 4. مدل‌های خرید و فروش بازارساز در محدوده‌های معاملاتی شکل می‌گیرند. 

 

جمع‌بندی نهایی

استراتژی سبک Inner Circle Trading پرایس اکشن با اعمال نفوذ از رفتار معامله‌گران نهادی، یک رویکرد منحصر به فرد برای معاملات فارکس ارائه می‌دهد. با درک مفاهیم دستکاری استخر، نقدینگی استاپ هانت و ساختار بازار، معامله‌گران می‌توانند فرصت‌های معاملاتی سودآور خود را به طور بالقوه شناسایی کنند. 

با این حال، استفاده از تکنیک‌های مدیریت ریسک موثر و اذعان به محدودیت‌های استراتژی مهم است. تجزیه و تحلیل مناسب و اجرای دقیق استراتژی سبک آی سی تی پرایس اکشن می‌تواند ابزار ارزشمندی برای معامله‌گران با تجربه در فارکس باشد. اگر در این باره سوالاتی دارید، پیشنهاد می‌کنیم با متخصصین ما در گروه آی تی بی در تماس باشید.

سوالات متداول درباره پرایس اکشن سبک ICT

 • سبک ICT پرایس اکشن چیست؟

استراتژی پرایس اکشن به سبک Inner Circle Trading یک رویکرد معاملاتی فارکس است که بر درک و استفاده از رفتار معامله‌گران نهادی برای شناسایی فرصت‌های معاملاتی سودآور تمرکز دارد.

 

 • آیا پرایس اکشن به سبک ICT برای معامله‌گران مبتدی مناسب است؟

سبک Inner Circle Trading پرایس اکشن یک استراتژی معاملاتی است که برای معامله‌گران با تجربه‌ای که درک کاملی از پویایی بازار و تجزیه و تحلیل نمودار دارند مناسب‌تر است. درک تفاوت‌های ظریف این استراتژی در ابتدا ممکن است برای مبتدیان چالش برانگیز باشد.

 

 • چگونه استخرهای نقدینگی را در بازار شناسایی کنیم؟

استخرهای نقدینگی را می‌توان با تجزیه و تحلیل نمودارهای قیمت و جستجوی مناطق انباشت یا توزیع شناسایی کرد. این مناطق اغلب نشان دهنده وجود نقدینگی و دستکاری بالقوه بازار است.

 

 • تکنیک‌های مدیریت ریسک پرایس اکشن سبک ICT شامل چه مواردی می‌شود؟

تکنیک‌های مدیریت ریسک در پرایس اکشن به سبک Inner Circle Trading شامل تعیین سطح توقف ضرر و حد سود، مدیریت اندازه پوزیشن و نظارت بر شرایط بازار برای تطبیق استراتژی‌های معاملاتی می‌شود. 

 

 • آیا پرایس اکشن سبک ICT سود تضمینی دارد؟

هیچ استراتژی معاملاتی، از جمله استراتژی پرایس اکشن به سبک Inner Circle Trading نمی‌تواند سود را تضمین کند. بازار فارکس ذاتاً غیرقابل پیش‌بینی است و در نتیجه، ریسک‌هایی در معاملات آن وجود دارد. 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا