جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

فهرست مطالب

برای آغاز مسیر ترید، پیشنهاد ما افتتاح حساب دمو و فعالیت بدون ریسک در بروکر ITB است.

bests in forex trading

تجارت نفت با CFDها| معامله ی نفت در فارکس

هر چند سال‌هاست که درباره حرکت به‌سمت انرژی‌های تجدید پذیر در دنیا بحث می‌شود؛ اما واقعیت این است که هنوز نفت به‌عنوان مهم‌ترین منبع انرژی فسیلی حرف اول را در دنیا می‌زند. بنابراین حداقل در آینده نزدیک، نمی‌توان جایگزین قابل اعتنایی برای نفت در دنیا یافت. نفت در بازارهای مالی نیز جایگاه ویژه‌ای دارد و معاملات زیادی روی آن صورت می‌گیرد.

در بازار فارکس معاملات نفت به‌صورت خرید و فروش بشکه‌های نفت خام صورت نمی‌گیرد. بلکه تریدرها به‌نوعی روی حرکت قیمت طلای سیاه شرط‌بندی می‌کنند. در این بین سهم تجارت نفت با CFDها در مقایسه با سایر معاملات مشتقه (Derivatives) ویژه است. تجربه نشان می‌دهد که پیش‌بینی روند حرکت قیمت نفت‌خام پیچیدگی‌های زیادی دارد. به‌همین دلیل تنها افراد با تجربه به‌سراغ معامله نفت در فارکس می‌روند. در این مطلب قصد داریم به‌بررسی نکات کلیدی در رابطه با معاملات CFD نفت خام بپردازیم. حتما تا پایان با ما همراه باشید .

تجارت نفت با CFDها چیست؟

به زبان ساده معامله CFD نوع خاصی از معاملات مشتقه است که تاریخ سررسید ندارد. دو طرف تجارت نفت با CFD بر سر پیش‌بینی روند حرکت قیمت این دارایی، با هم توافق می‌کنند. طرف خریدار، پیش‌بینی می‌کند که قیمت نفت از سطح فعلی بالاتر می‌رود. این در حالی است که طرف فروشنده پیش‌بینی کاهش قیمت نفت را دارد.

هر یک از طرفین برای باز کردن پوزیشن معاملاتی، وجه مشخصی را تحت عنوان مارجین (Margin) وثیقه می‌گذارند. در زمان بستن پوزیشن معاملاتی مابه‌التفاوت قیمت نفت خام در زمان باز و بسته شدن پوزیشن معاملاتی بین معامله‌گران رد و بدل می‌شود. به‌عبارت دیگر اگر قیمت نفت بالا رود، فروشنده باید مابه‌التفاوت را به خریدار پرداخت کند. در صورت کاهش قیمت نفت نیز، خریدار باید مبلغ را فروشنده بپردازد.

بنابراین اساسا معامله نفت در فارکس روی مالکیت این دارایی صورت نمی‌گیرد. بلکه معامله‌گران بر اساس پیش‌بینی حرکت قیمت نفت خام پوزیشن‌های معاملاتی مد نظر را باز می‌کنند. واقعیت این است که عوامل موثر روی قیمت نفت خیلی بیشتر از دارایی‌های دیگر هستند. به‌نوعی می‌توان گفت که نفت، وضعیت اقتصاد جهانی را در دنیای امروز نمایندگی می‌کند. به‌همین دلیل پیش‌بینی قیمت آن اصلا کار ساده‌ای نیست.

نماد نفت خام در فارکس

اولین موضوعی که برای معامله نفت خام در فارکس مد نظر قرار دهید، نماد آن در بازارهای مالی مختلف است. همان‌طور که می‌دانید در بازار جهانی، نفت در گریدهای مختلف بر اساس مناطق جغرافیایی استخراج و مشخصات فیزیکی و شیمیایی تقسیم‌بندی می‌شود. تجارت نفت با CFDها در بازار فارکس معمولا به یکی از دو شکل زیر صورت می‌گیرد.

1. نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت (WTI)

بهترین مدل قیمت‌گذاری نفت خام در آمریکا مربوط به وست تگزاس اینترمیدیت (West Texas Intermediate) است که با نام نفت خام WTI شناخته می‌شود. نفت خام WTI در مقایسه با برنت، کمی سبک‌تر و شیرین‌تر است. ضمن اینکه از نظر تاریخی قیمت نفت WTI معمولا تا حدی کمتر از برنت است.

تا چند سال قبل قیمت نفت WTI و برنت بسیار نزدیک به‌هم بود. اما بعد از سال 2010 به‌دلیل پیشرفت‌های آمریکا در فناوری حفاری، نفت خام در تگزاس با قیمت ارزان‌تری استخراج شد. به‌همین دلیل فاصله قیمت نفت WTI در مقایسه با برنت تا حدی افزایش پیدا کرد.

WTI و Brent دو نماد نفت خام در فارکس به شمار می‌روند

2. نفت خام برنت (UKOIL)

نفت خام برنت (Brent) اشاره به میادین نفتی دارد که در منطقه اقیانوس اطلس شمالی هستند. با توجه به اینکه سهم بالایی از بازار نفت را به‌خود اختصاص داده است، تاثیر زیادی بر قیمت نفت جهانی دارد. در عین حال باید توجه داشته باشید که هر دوی آن‌ها تا حد زیادی متاثر از نفت اوپک هستند که بیشترین تولید و توزیع نفت را در سطح دنیا در اختیار دارند.برخلاف نفت خام WTI که در فارکس با همین نماد شناخته می‌شود، برای نفت خام برنت نمادهای مختلفی وجود دارند. معروف‌ترین نماد نفت خام برنت در فارکس، UKOIL است. علاوه بر آن نمادهای دیگری نیز برای نفت برنت وجود دارند که عبارت‌اند از:

  •       BRENT
  •       OIL-BRENT
  •       BRTUSD
  •       UKOUSD
  •       UKBRENT

مزایای تجارت نفت با CFDها

معامله نفت در فارکس به‌صورت CFD چند مزیت مهم به‌دنبال دارد که عبارت‌اند از:

  •       به‌دلیل نداشتن تاریخ سررسید در مقایسه با معاملات آپشن و آتی ساده‌تر هستند.
  •       حجم معاملات بالای نفت در فارکس باعث نقدشوندگی مطلوب این دارایی می‌شود.
  •       امکان پیاده‌سازی استراتژی‌های مختلف از نوسان‌گیری تا پوزیشن تریدینگ را فراهم می‌کند.
  •       امکان استفاده از اهرم یا لوریج معاملاتی برای کسب سود‌های بیشتر فراهم می‌شود.

هر چند اهرم (Leverage) فرصت کسب سود بیشتر را پیش روی شما قرار می‌دهد؛ اما باید توجه داشته باشید که استفاده از لوریج بالا، ریسک معاملات را نیز افزایش می‌دهد.

در کنار مزایایی که برای تجارت طلا با CFD برشمردیم، نباید از یک موضوع مهم نیز غافل شوید. تقریبا هر خبر مهمی که در کشورهای صاحب نفت و بازیگران اقتصادی بزرگ در دنیا منتشر می‌شود، پتانسیل تاثیرگذاری روی قیمت نفت را دارد. این موضوع باعث می‌شود که پیش بینی قیمت نفت در معاملات فارکس نیاز به تجربه بسیار زیادی داشته باشد.

مهم‌ترین عوامل موثر در قیمت نفت خام  

با توجه به اینکه در تجارت نفت با CFDها هدف پیش‌بینی حرکت قیمت طلای سیاه است، باید با عواملی که روی قیمت این دارایی تاثیرگذار هستند، به‌خوبی آشنا شوید. شمارش تک‌تک فاکتورهای موثر در قیمت نفت زمان زیادی می‌برد. در این جا روی چند عامل کلیدی تمرکز می‌کنیم.

1. عرضه و تقاضا

مانند هر دارایی دیگری که در بازار فارکس معامله می‌شود، عرضه و تقاضا فاکتور تعیین‌کننده‌ای روی قیمت نفت خام است. قراردادهای نفتی در دنیا به‌صورت مدت‌دار منعقد می‌شوند. به‌این معنی که خریداران برای بازه چند ساله تصمیم به خرید مقدار مشخصی نفت از کشور صادرکننده می‌گیرند. به‌همین دلیل در شرایط عادی، شما می‌توانید با رصد بازار آمار دقیق و بلندمدت تقاضا برای خرید نفت را در به‌دست بیاورید.

تعادل بین عرضه و تقاضا معمولا از طرف عرضه کننده در بازار برهم می‌خورد. گاهی اوقات بروز مشکلات فنی ممکن است استخراج نفت را در یک کشور مختل کند. جنگ یکی از اتفاقاتی است که پتانسیل نابود کردن زیرساخت‌های نفتی یک کشور صادرکننده را دارد. از طرفی دیگر کشف میادین نفتی جدید در کشورها نیز می‌تواند عرضه را در بازار افزایش دهد.

به‌عنوان مثال دو سازمان EIA و API داده‌های مربوط به ذخایر نفت تاسیسات آمریکا را به‌صورت هفتگی منتشر می‌کنند. تجربه نشان داده است که تغییر شدید در اعداد و ارقام گزارش‌های این دو سازمان بزرگ انرژی بین‌المللی، تاثیر زیادی روی قیمت نفت در معاملات فارکس دارد.

2. اخبار و وقایع سیاسی و اجتماعی مهم  

اخبار و رویدادهای مهم سیاسی و اجتماعی در کشورهای دنیا قبل از اینکه روی دارایی‌هایی مانند طلا تاثیرگذار باشند، مستقیما قیمت نفت را تحت الشعاع خود قرار می‌دهند. به‌عنوان مثال بد نیست که نیم نگاهی به اتفاقاتی که شروع همه‌گیری کرونا رخ داد، داشته باشیم. در آغاز شیوع ویروس کرونا در سطح دنیا، خریداران اصلی نفت در جهان یعنی چین و اتحادیه اروپا در مجموع 80 درصد واردات خود را محدود کردند.

قیمت نفت به‌شدت تحت تاثیر اخبار و رویدادهای مهم اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دنیا است

این اتفاق عملا چرخه عرضه و تقاضا در بازار نفت را برای مدتی به‌طور کامل مختل کرد. در نتیجه شاهد ریزش شدید قیمت جهانی نفت خام بودیم. موضوعی که باعث شد خیلی از معاملات CFD نفت در بازار فارکس با ضررهای سنگین، لیکویید شوند. اگر معامله نفت در فارکس را انتخاب می‌کنید، باید حتما باید هر اتفاقی به‌خوبی آماده باشید.

3. همبستگی طلا با سایر نفت و دلار  

نفت، طلا و دلار آمریکا به عنوان سه دارایی مهم در بازار فارکس شناخته می‌شوند که حجم بسیار زیادی از معاملات نیز حول آن‌ها شکل می‌گیرند. به‌همین دلیل بررسی تاثیر قیمت این سه دارایی روی یکدیگر می‌تواند به تصمیم‌گیری بهتر در تجارت نفت با CFDها به شما کمک کند.

تجربه تاریخی نشان می‌دهد که نفت و دلار آمریکا رابطه عکس با هم دارند. همچنین همبستگی منفی نیز بین طلا و دلار آمریکا قابل مشاهده است. در این بین باید توجه داشته باشید که نفت نقش تعیین‌کننده را روی دو دارایی دیگر ایفا می‌کند. به‌عبارت دیگر افزایش یا کاهش قیمت جهانی نفت خام است که تغییرات قیمت دلار و طلا را به دنبال دارد.

در رابطه بین قیمت نفت، دلار و طلا معمولا این نفت است که روی قیمت دو دارایی دیگر تاثیر می‌گذارد

بهترین ابزارهای تحلیل تکنیکال برای معامله نفت  

برای معامله نفت در فارکس علاوه بر تحلیل فاندامنتال، نیاز به ابزارهای تحلیل تکنیکال نیز خواهید داشت. در عین حال باید توجه داشته باشید که معمولا نوسانات قیمت نفت در شرایط عادی محدود است. به‌همین دلیل برای تحلیل تکنیکال باید به‌سراغ تایم فریم میان مدت و بلند مدت بروید.

دو مورد از بهترین ابزارهای تحلیل تکنیکال برای معامله نفت در فارکس، الگوهای قیمت و امواج الیوت هستند. با استفاده از این دو ابزار می‌توانید پیش‌بینی مناسبی از آینده قیمت نفت به‌خصوص در بلند مدت داشته باشید. اگر علاقه‌مند به تجارت نفت با CFDها هستید، حتما زمان بگذارید و تئوری امواج الیوت و الگوهای قیمت را به‌خوبی یاد بگیرید.

بهترین زمان معامله نفت در فارکس

تجارت نفت با CFDها را می‌توانید در هر ساعتی از شبانه‌روز انجام دهید. با توجه به حجم معاملات بالا می‌توانید بدون دغدغه نقدشوندگی، در هر ساعت از روزهای دوشنبه تا جمعه معامله نفت در فارکس را دنبال کنید. در عین حال تجربه نشان می‌دهد که بیشترین میزان معاملات نفت در هفته، روز چهارشنبه رخ می‌دهد. در این روز سازمان EIA گزارش هفتگی خود را از داده‌های ذخایر نفتی آمریکا منتشر می‌شکند. البته باید توجه داشته باشید که در صورت تعطیلی روزهای دوشنبه و سه شنبه در آمریکا، انتشار این گزارش با یک روز تاخیر در پنج‌شنبه صورت می‌گیرد.

در زمان انتشار گزارش این سازمان معمولا بیشترین نوسانات قیمت نفت در فارکس را هم شاهد هستیم. به‌طوری که در صورت افزایش ذخایر نفت آمریکا در قالب این گزارش، بیشتر تمایل به باز کردن پوزیشن فروش در بازار ایجاد می‌شود. در مقابل اگر ذخایر نفت کاهش پیدا کند، تمایل معامله‌گران برای باز کردن پوزیشن خرید بیشتر خواهد بود.

جمع‌بندی

معاملات CFD هر چند فرصت خوبی برای کسب سود از پیش‌بینی قیمت دارایی‌ها مانند نفت در اختیار شما قرار می‌دهند؛ اما باید توجه داشته باشید که انتخاب بروکر برای این معاملات اهمیت زیادی دارد. حتما به‌سراغ بروکرهایی بروید که معتبر هستند. در غیر این صورت ممکن است با دستکاری بازار، ضرر و زیان سنگینی را برای شما و سایر معامله‌گران ایجاد کنند. بروکر ITB بهترین گزینه پیش روی شما برای معامله نفت در فارکس است. شما می‌توانید با خاطری آسوده از چرخه سالم معاملات در آی تی بی معاملات طلا را دنبال کنید. شفافیت کامل بازارسازی و تامین نقدینگی در بروکر ITB است که آن را به‌گزینه‌ای مطمئن برای تریدرهای فارکس تبدیل کرده است.

 

سوالات متداول

در این قسمت به تعدادی از مهم‌ترین سوالات شما در رابطه با معامله نفت در فارکس پاسخ می‌دهیم.

1. بهترین ساعت معامله نفت در فارکس چه زمانی در روز است؟

روزهای چهارشنبه در زمان انتشار گزارش EIA بهترین زمان برای معامله نفت در فارکس است.

2. بهترین ابزارهای تکنیکال برای معامله نفت در فارکس کدامند؟

الگوهای قیمت و امواج الیوت بهترین ابزارهای تکنیکال برای معامله نفت در فارکس هستند.

  1. نماد نفت خام در فارکس چیست؟

WTI و UKOIL به‌ترتیب نماد معاملاتی نفت وست تگزاس اینترمیدیت و برنت در فارکس هستند.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا

زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید