جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

فهرست مطالب

برای آغاز مسیر ترید، پیشنهاد ما افتتاح حساب دمو و فعالیت بدون ریسک در بروکر ITB است.

پولکادات

ارز دیجیتال پولکادات (DOT) چیست؟ معرفی پروژه‌ی (Polkadot)

از ابتدای سال 2022 که ارز پولکادات در کانال 27 دلار معامله می‌شد تا به امروز که در ابتدای سه ماهه چهارم سال 2023 هستیم، قیمت ارز دیجیتال پولکادات با افت شدید به محدوده 4 دلار رسیده است. کاهش 85 درصدی قیمت پولکادات در عرض کمتر از 2 سال در حالی رخ داده است که در تمام این مدت شاهد توسعه اکوسیستم آن بوده‌ایم. به‌طوری که در حال حاضر تعداد پروژه‌های فعال در بستر بلاک‌چین پولکادات از مرز 1000 تا فراتر رفته است.

در شرایطی که برخی از کارشناسان، خبر از پایان کار پولکادات می‌دهند، عده‌ای دیگر معتقدند که این روند نزولی به‌زودی پایان پیدا می‌کند. کدام‌یک از این دو اتفاق در انتظار ارز دیجیتال پولکادات است؟ برای پاسخ به این سوال باید پیش از هر چیز بررسی کنیم که اکوسیستم Polkadot چیست و چه اهدافی را دنبال می‌کند. اگر کنجکاو هستید که در این زمینه اطلاعات بیشتری به دست بیاورید، تا پایان این مطلب با بلاگ آی تی بی همراه باشید.

 

بلاک‌چین پولکادات (Polkadot) چیست؟

پولکادات را می‌توان نسل سوم تکنولوژی بلاک‌چین دانست. بیت کوین به‌عنوان نسل اول امکان تراکنش الکترونیک به‌صورت همتا به همتا و بدون نیاز به نظارت نهاد ثالث را امکان‌پذیر کرد. در ادامه نوبت به نسل دوم بلاک‌چین‌ها یعنی اتریوم رسید که زیرساخت لازم برای راه‌اندازی برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند را به‌وجود آورد.

یکی از مشکلات جدی در بازار کریپتو تا چند سال گذشته، جزیره‌ای عمل کردن شبکه‌های بلاک‌چین بود. به‌عبارت دیگر توسعه دهندگان فعال در یک شبکه نمی‌توانستند با شبکه‌های دیگر در ارتباط باشند. نسل سوم شبکه‌های بلاک‌چین با هدف رفع این چالش راه‌اندازی شدند. پولکادات یکی از پرچمداران این نسل به‌شمار می‌رود. 

پولکادات یکی از بلاک‌چین‌های وب 3.0 است که در واقع خود را اینترنت بلاک‌چین‌ها معرفی می‌کند. این شبکه زیرساخت لازم برای تعامل و برقراری ارتباط بین شبکه‌های مختلف را فراهم می‌کند. به‌عبارت دیگر با استفاده از پل‌های بلاک‌چین در این شبکه می‌توانید هر نوع داده یا توکنی را بین پلتفرم‌های گوناگون جابه‌جا کنید.

 

ساختار بلاک‌چین پولکادات چگونه است؟

یکی از دلایل قرارگیری ارز دیجیتال پولکادات در جمع 15 رمزارز برتر بازار کریپتوکارنسی، معماری منحصربه‌فرد این بلاک‌چین است. پولکادات شبکه‌ای منبع باز است که از کنار هم قرار گرفتن چند زنجیره ایجاد می‌شود. معماری این شبکه از چهار بخش اصلی تشکیل می‌شود که عبارت‌اند از:

 

۱- ریلی چین (Relay Chain)

Relay Chain در واقع نقش قلب شبکه پولکادات را بازی می‌کند. ایجاد اجماع، فراهم کردن امکان همکاری و تامین امنیت در سراسر بخش‌های شبکه از طریق این بخش صورت می‌گیرد.

 

۲- پاراچین (Parachain)

امکان تشکیل بی‌نهایت پاراچین در بستر پولکادات وجود دارد. هر پاراچین در واقع نوعی شبکه بلاک‌چین است که توکن اختصاصی خود را دارد و برای کاربردهای خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پاراچین‌ها امکان پردازش موازی تراکنش‌ها را در شبکه پولکادات فراهم می‌کنند.

 

۳- پاراترید (Parathread)

Parathread شبیه به پاراچین است. در عین حال انعطاف‌پذیری بالاتری دارد و بر اساس یک مدل پرداخت اختصاصی تعریف و راه‌اندازی می‌شود.

 

۴- پل (Bridge)

پل بلاک‌چین امکان تعامل و برقراری ارتباط پاراچین‌ها و پاراتریدها در شبکه پولکادات را با سایر بلاک‌چین‌ها مانند اتریوم فراهم می‌کند. برای اتصال به هر بلاک‌چین خارجی، یک پل اختصاصی در شبکه پولکادات تعریف شده است.

 

مهم‌ترین ویژگی‌ بلاک‌چین پولکادات چیست؟

بلاک‌چین‌هایی که مانند پولکادات در زمینه ایجاد زیرساخت برای تعامل شبکه‌های مختلف فعالیت می‌کنند، پرشمار هستند. بلاک‌چین ارز دیجیتال پولکادات از چند ویژگی مهم برخوردار است که آن را از سایر شبکه‌های متمایز می‌کند.

مقیاس‌پذیری مهم‌ترین ویژگی پولکادات است. معماری چند لایه این شبکه در کنار استفاده از الگوریتم اجماع اثبات سهام کاندید شده (NPoS) شرایط را برای پردازش تعداد تراکنش‌های بیشتر آن در لحظه فراهم کرده است.بدون پردازش موازی حدود 1000 تراکنش در ثانیه در پولکادات پردازش می‌شود. با استفاده از پردازش موازی این تعداد به بیش از 1 میلیون تراکنش می‌رسد. برای مقایسه جالب است بدانید که بلاک‌چین‌های بیت کوین و اتریوم حداکثر می‌توانند به‌ترتیب 7 و 30 تراکنش را در ثانیه پردازش کنند.

 

ارز دیجیتال پولکادات چیست؟

ارز پولکادات با نماد معاملاتی DOT توکن اختصاصی بلاک‌چین Polkadot است. این ارز دیجیتال در بستر شبکه پولکادات راه‌اندازی شده است. سه کاربرد اصلی ارز پولکادات عبارت‌اند از:

  •       حاکمیت مشارکتی
  •       مشارکت در فرآیند تأیید و اعتبارسنجی تراکنش‌ها
  •       ایجاد پاراچین‌های جدید در بلاک‌چین پولکادات

پولکادات به‌صورت غیرمتمرکز اداره می‌شود. به‌این معنی که تصمیم‌گیری‌ها در بستر این شبکه در قالب رای‌گیری صورت می‌گیرد. هولدرهای ارز پولکادات از حق رای در این شبکه برخوردار هستند. در کنار آن برای ایفای نقش نود اعتبارسنجی باید به‌سراغ استیک کردن رمز ارز پولکادات بروید. این افراد باید تعدادی توکن DOT در پلتفرم سپرده‌گذاری و قفل کنند تا شانس مشارکت در اعتبارسنجی تراکنش‌ها را داشته باشند.

ارز دیجیتال پولکادات

پردازش موازی در بلاک‌چین پولکادات از طریق تعریف بلاک‌چین‌های جدیدی که به صورت موازی در کنار هم فعالیت می‌کنند، صورت می‌گیرد. اصطلاحاً به این بلاک‌چین‌های جدید پاراچین گفته می‌شود. برای افزایش مقیاس‌پذیری شبکه باید پاراچین‌های جدید ایجاد شود که این کار از طریق وثیقه‌گذاری ارز dot انجام می‌شود. پاراچین‌ها منقضی‌شده نیز با حذف توکن‌های وثیقه از بین می‌روند.

 

تحلیل قیمت ارز پولکادات

ارز dot در حال حاضر با مارکت کپ 5 میلیارد دلار جایگاه چهاردهم را از نظر ارزش بازار را در بین ارزهای دیجیتال در اختیار دارد. قیمت پولکادات از زمان عرضه در سال 2020 تا به اواخر سال 2021 روند رو به رشدی را تجربه کرد. در ابتدای عرضه در صرافی‌ها، قیمت پولکادات کمتر از 3 دلار بود.

این روند قیمت تا حدود چهار ماه حفظ شد و نوسانات محدودی را تجربه کرد. اما از ماه دسامبر سال 2021 روند رو به رشد این ارز دیجیتال آغاز شد. این روند رو به رشد تا ماه می سال 2021 ادامه داشت و در نهایت به سقف قیمتی 52 دلار دست پیدا کرد.

بعد از آن وارد کانال نزولی شد. روند نزولی بلندمدت و نسبتا شدید که با افت قیمت سنگین این ارز دیجیتال همراه بوده است. تا به امروز که در نیمه دوم سال 2023 به سر می‌بریم، ارز دیجیتال دات در کانال 4 دلار معامله می‌شود. در تصویر زیر می‌توانید نمودار ارز پولکادات از گذشته تا به امروز را مشاهده کنید.

نمودار قیمت پولکادات

 

پیش‌بینی آینده ارز پولکادات

آیا خرید ارز دیجیتال پولکادات منطقی است؟ واقعیت این است که آمارها نشان می‌دهند پولکادات در سال‌های اخیر همواره در جمع سه شبکه برتر از نظر میزان فعالیت توسعه دهندگان بوده است. در عین حال شاهد افت قیمت ارز پولکادات در دو سال اخیر همواره کاهشی بوده است.

از ابتدای سال 2023 قیمت بیت کوین بیش از 70 درصد رشد داشته است. این در حالی است که پولکادات از ابتدای سال جاری تا به امروز در کانال 4 دلار باقی مانده و تقریبا هیچ‌گونه رشد قیمتی را تجربه نکرده است. این عقب ماندگی پولکادات از بازار می‌تواند نویدبخش روزهای خوبی برای توکن DOT در ماه‌های آینده باشد.

 

جمع‌بندی

در این مطلب بررسی کردیم که ارز پولکادات چیست و چه کاربردی دارد. فرقی نمی‌کند که تحلیل شما مبنی بر افزایش یا کاهش قیمت ارز پولکادات است. برای خرید ارز دیجیتال پولکادات یا فروش آن در قالب معاملات فیوچرز می‌توانید از طریق بروکر آی تی بی (ITB) اقدام کنید. این بروکر ابزارهای معاملاتی لازم برای اجرای انواع و اقسام استراتژی‌های معاملاتی در خرید ارز پولکادات را فراهم کرده است.

 

سوالات متداول

۱- بنیان‌گذاران ارز دیجیتال پولکادات چه کسانی هستند؟

گوین وود (Gavin Wood)، پیتر چابن (Peter Czaban) و رابرت هابرمایر (Robert Habermeier) سه چهره اصلی هستند که به‌عنوان هم‌بنیان‌گذار بلاک‌چین پولکادات شناخته می‌شوند.

۲- از چه زبان برنامه‌نویسی برای راه‌اندازی پولکادات استفاده شده است؟

کدنویسی بلاک‌چین پولکادات و قراردادهای هوشمند آن با استفاده از زبان سالیدیتی (Solidity) صورت می‌گیرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا

زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید