ارز پالیگان چیست؟ همه چیز در مورد ارز Matic (متیک)

اتریوم به‌عنوان زیرساختی فراگیر، نقشی انکارناپذیر در توسعه پروژه‌های مبتنی‌بر دیفای و وب ۳ ایفا می‌کند. اما این شبکه به‌رغم بهره‌مندی از معماری متمایز با معضلی به نام «مقیاس‌پذیری» دست به گریبان است. این معضل باعث شده تا با افزایش شلوغی و ازدحام در اتریوم، نرخ کارمزدهای آن برای پردازش تراکنش‌ها سر به فلک بگذارد.

در این میان، راه‌حل‌هایی موسوم به «راهکارهای لایه دوم» پا به عرصه گذاشتند تا گره از کار اتریوم و دیگر شبکه‌های بلاک‌چینی باز کنند. «پالیگان» (Polygon) که پیش‌تر «متیک» (Matic) نام داشت، یکی از این راهکارهاست که با هدف ایجاد تعامل‌پذیری میان شبکه‌های بلاک‌چینی مختلف و گشودن قفل مقیاس‌پذیری آن‌ها توسعه داده شده است.

در این مقاله می‌خواهیم ارز پالیگان و شبکه آن را بررسی کنیم، از تاریخچه و عملکرد آن بگوییم و در انتها توضیح دهیم چرا پالیگان یکی از بهترین راهکارهای لایه دوم در حوزه بلاک‌چین است. پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله با  با ITB همراه باشید.

 

پالیگان (Polygon) چیست؟

پالیگان به بیانی ساده و مختصر، پروژه‌‌ای برای بهبود مقیاس‌پذیری شبکه‌های بلاک‌چینی است. این راهکار در قالب یک پلتفرم ساده و کاربرپسند عرضه شده و با ابزارهای ویژه خود قادر است به‌طور همزمان، مقیاس‌پذیری و امنیت اپلکیشن‌های توزیع‌شده (دی‌اپ یا DeApp) مبتنی‌بر اتریوم را افزایش دهد.

اتریوم در قامت یک شبکه زیرساختی، میزبان بسیاری از دی‌اپ‌ها DAPPs و محصولات نرم‌افزاری مبتنی‌بر دیفای است، اما این شبکه پذیرای حجم انبوهی از برنامه‌‌هاست و گاهی اوقات نمی‌تواند آن‌چنان که باید و شاید از پس میزبانی بربیاید. این اتفاق به‌نوبه خود به کاهش سرعت پردازش تراکنش‌ها در این شبکه و درنهایت افزایش سرسام‌آور کارمزدها دامن می‌زند. برای حل‌وفصل این چالش، پروژه‌هایی همچون پالیگان طراحی و راه‌اندازی شده‌اند تا به‌عنوان یک لایه مضاعف روی شبکه اصلی سوار شوند و قابلیت‌های شبکه پایه را بدون تحمیل بار پردازشی اضافه بر آن ارتقا دهند.

پالیگان
پالیگان

پالیگان در آغاز نام دیگری داشت و با عنوان شبکه «متیک» شناخته می‌شد. این شبکه در سال ۲۰۱۷ به دست گروهی از توسعه‌دهندگان اتریوم بنا گذاشته شد. «سندیپ نیلوال» (Sandeep Nailwal)، «جینتی کنانی» (Jaynti Kanani) و «انورگ ارجون» (Anurag Arjun)، سه برنامه‌نویس هندی هستند که در قامت نخستین ثروتمندان رمز‌ارزی شبه‌قاره، کار توسعه شبکه متیک را در شهر بمبئی آغاز کردند.

در فوریه ۲۰۲۱، شبکه متیک به پالیگان تغییر نام داد تا بتواند با تغییر ماموریت و توسعه دورنمای خود علاوه‌بر کاربران، توسعه‌دهندگان حوزه رمز‌ارزها را نیز برای خلق قابلیت‌های تازه توانمند سازد.

 

پالیگان چگونه کار می‌کند؟

شبکه پالیگان به‌عنوان «زنجیره‌ای جانبی» (SideChain) برای شبکه اتریوم عمل می‌کند و قادر است به موازات شبکه اصلی در کار پردازش تراکنش‌ها سهیم شود. این شبکه همچون دیگر راهکارهای لایه دوم با «ماشین مجازی اتریوم» موسوم به EVM سازگار است.

شبکه متیک در ابتدای راه و در روزهای نخست راه‌اندازی، بیش از همه یک راهکار مقیاس‌پذیری برای برنامه‌های مبتنی‌بر اتریوم بود. این شبکه از زنجیره‌های ویژه‌ای موسوم به «پلاسما» (Plasma) برای تسهیل نقل‌وانتقال دارایی‌ها میان زنجیره‌های اصلی و جانبی استفاده می‌کرد.

زنجیره‌های پلاسما، بلاک‌چین‌های منفرد و مستقلی خارج از زنجیره اصلی اتریوم هستند و با اتکا به سازوکار اجماع ویژه‌ای قادرند قابلیت اعتبار سنجی و تایید برون‌زنجیره‌ای تراکنش‌ها را در شبکه اتریوم فراهم کنند.

چندی بعد شبکه متیک به پالیگان تغییر نام داد و از آن پس از سازوکار ویژه‌ای موسوم به «زدکی رول‌آپ» (ZK-rollup) برای بهبود مقیاس‌پذیری اتریوم بهره می‌برد.

درحال‌حاضر، هدف شبکه پالیگان این است که به‌عنوان شبکه‌ای تجمیع‌کننده، تمامی راهکارهای لایه دوم اتریوم را زیر یک چتر واحد گرد آورد و اتریوم را به ابرشبکه‌ای چندزنجیره‌ای بدل کند. از جمله قابلیت‌های تازه شبکه و ارز پالیگان می‌توان به «zkEVM» و «اثبات سهام مبتنی‌بر پالیگان» (Polygon PoS) و «ابرتارهای مبتنی‌بر پالیگان» (Polygon Supernets) اشاره کرد.

 

معماری پالیگان چگونه است؟

شاکله اصلی پالیگان بر این محور استوار است و نوعی زنجیره‌ي جانبی مبتنی‌بر اثبات سهام تعیین می‌کند که کدام گره می‌تواند هر تراکنش یا بلاک را اعتبارسنجی و استخراج کند. این در حالی است که در سازوکار اثبات کار یا PoW گره‌ها با هم بر سر کسب عنوان گره نامزد رقابت می‌کنند و دراین‌میان، تنها برنده است که می‌تواند در تأیید بلاک مشارکت و سهمی از پاداش اعتبارسنجی تراکنش‌ها دریافت کند. حال سوال اینجاست که در پالیگان، نحوه انتخاب گره چگونه است و بر چه اساسی انجام می‌شود؟ پاسخ این است که پالیگان از معماری ویژه‌ای موسوم به «هیمدال» (Heimdall) برای انتخاب گره تولیدکننده بلاک بهره می‌گیرد. این معماری ویژه علاوه‌بر آنکه مقیاس‌پذیری شبکه را افزایش می‌دهد، باعث ارتقای امنیت آن نیز می‌شود.

در معماری هیمدال، تولیدکنندگان بلاک، به‌طور کاملا تصادفی از میان انبوهی از گره‌ها انتخاب می‌شوند و دیگر نیازی نیست گره‌ها بر سر کسب عنوان گره نامزد و مشارکت در فرایند اعتبارسنجی با یکدیگر رقابت کنند.

ناگفته نماند که گره‌های اعتبارسنج در شبکه پالیگان، به موازات شبکه اصلی یعنی اتریوم کار می‌کنند و به‌طور مرتب با صحت‌سنجی تراکنش‌ها از بروز مغایرت‌ها احتمالی ممانعت به عمل می‌آورند. این شیوه کار به حفظ پایداری شبکه کمک می‌کند و مانع از بروز اختلاف میان تراکنش‌های شبکه مادر و زنجیره‌های جانبی می‌شود.

 

شبکه پالیگان چه ارتباطی با  شبکه‌ی اتریوم دارد؟

شبکه پالیگان علاوه‌بر آنکه زنجیره‌ای جانبی برای بلاک‌چین اتریوم است، شبکه اختصاصی مخصوص به خودش را دارد که در آن گره‌های سازنده بلاک گرد هم می‌آیند و در مقیاس محلی بر سر درستی تراکنش‌ها به اجماع می‌رسند. ماشین مجازی اتریوم (EVM) به پالیگان کمک می‌کند تا از قابلیت تعریف و اجرای قراردادهای هوشمند بهره‌مند شود.

دیگر اینکه پالیگان از سازوکار زدکی‌رول‌آپ برای تسهیل نقل‌وانتقال‌های برون‌زنجیره‌ای تراکنش‌ها استفاده می‌کند. این سازوکار علاوه‌بر کمک به ناشناس‌ماندن اطلاعات تراکنش‌ها، متضمن حفظ حریم خصوصی کاربران است. در پالیگان با آنکه همه اطلاعات با سازوکار اجماع، اعتبارسنجی، تأیید و ثبت می‌شوند، اما هیچ داده‌ای به بیرون درز نمی‌کند. از این شیوه در ادبیات علم رمزنگاری با عنوان «اثبات دانش صفر» (Zero-Knowledge Proof) یاد می‌شود. تمامی این مولفه‌ها و عناصر سازنده با هم ترکیب شده‌اند و شبکه پالیگان را تشکیل داده‌اند؛ شبکه‌ای که از یک معماری توزیع‌شده و امن برخوردار است و می‌تواند مقیاس‌پذیری شبکه‌ی مادر خود یعنی اتریوم را بهبود ببخشد.

پالیگان
پالیگان

شبکه و ارز پالیگان (Polygon) به‌دلیل بهره‌مندی از همین قابلیت‌های ویژه توانسته در میدان عمل، توان عملیاتی بیشتری را از خود به نمایش بگذارد. گفتنی است که توان عملیاتی شبکه اتریوم تنها ۱۴ تراکنش در ثانیه است، حال آنکه پالیگان توانسته از این آستانه پا را فراتر بگذارد. 

در مجموع می‌توان گفت که پالیگان در کنار دیگر راهکارهای لایه دوم با کاستن از کارمزدهای تراکنش‌های اتریوم، باعث شده‌اند نقل‌وانتقالات مالی در این شبکه، سریع‌تر و ارزان‌تر تمام شوند.

 

مقایسه‌ی پالیگان و اتریوم

اتریوم و پالیگان، هر دو از شبکه‌های بلاک‌چینی پرطرفدار میان توسعه‌دهندگان حوزه دیفای هستند و نقش انکارناپذیری در تسهیل برنامه‌ها و اپ‌های غیرمتمرکز بازی می‌کنند. بااین‌حال، برخی از فعالان حوزه رمز ارزها اتریوم و برخی پالیگان را برتر از دیگری می‌دانند. کارشناسان هم بر این باورند که پالیگان می‌تواند حتی جایگزین اتریوم شود.

با این همه، پالیگان خود در بستر اتریوم طراحی و راه‌اندازی شده و از مزیت‌ها و قابلیت‌های متعدد آن در بخش‌های امنیت و معماری به نفع خود سود جسته است. اما پالیگان همچون اتریوم، به آرمان‌های دنیای غیرمتمرکز یعنی نوآوری باز و تمرکززدایی از نهادهای مالی سنتی پایبند است و از این نظر هر دو شبکه، دورنمای مشابهی را ترسیم می‌کنند. پالیگان از پایه برای رقابت با اتریوم طراحی نشده، بلکه آمده است تا نقاط ضعف اتریوم را برطرف کند، بخشی از بار پردازشی آن را به دوش بکشد، از کارمزدهای گزاف آن بکاهد و در مجموع، تجربه کاربری بهتری را در اختیار رمزارزدوستان قرار دهد.

برخی از ناظران می‌گویند که به‌روزرسانی‌های پیوسته اتریوم، احتمال دارد نیاز به پالیگان و دیگر راهکارهای مقیاس‌پذیری را از میان بردارد. بااین‌حال، پالیگان خود می‌تواند در قامت یک شبکه مستقل به حیاتش ادامه دهد و به‌طور همزمان در ارتقای اکوسیستم اتریوم و تبدیل آن به یک شبکه مقیاس‌پذیر، ایفاگر نقشی اساسی باشد.

اما در حال حاضر، اتریوم تا رسیدن به توان عملیاتی پالیگان، راه درازی را در پیش دارد. پالیگان قادر است تا سقف ۶۵ هزار تراکنش را در هر ثانیه پردازش کند، حال آنکه اتریوم تنها می‌تواند از پس پردازش تنها ۱۰ تا ۱۵ تراکنش در ثانیه بربیاید. بنابراین برخی از کاربران برای انجام تراکنش‌های روزانه خود سراغ شبکه و ارز پالیگان می‌روند، زیرا همان‌طور که پیداست، این شبکه علاوه‌بر بهره‌مندی از توان عملیاتی بیشتر، کارمزدهای کمتری را هم به کاربران تحمیل می‌کند.

 

مزیت‌های پالیگان در مقایسه با دیگر بلاک‌چین‌ها

گرچه شبکه و ارز پالیگان تنها مدعیان ارتقای مقیاس‌پذیری بلاک‌چین نیستند، اما در مقایسه با رقبا مزیت‌های متعددی دارند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 

۱. قابلیت‌های افزوده

پالیگان در کنار قابلیت‌های پایه دارای قابلیت‌های افزوده‌ای همچون زدکی‌رول‌آپ و اثبات سهام است که بسیاری از راهکارهای لایه دوم از آن محروم‌اند. اثبات سهام مبتنی‌بر پالیگان، یکی از ماژول‌های شبکه اصلی پالیگان است که به‌عنوان زنجیره‌ای جانبی از لایه هیمدال برای رفع تنگناهای احتمالی شبکه استفاده می‌کند و باعث ارتقای مقیاس‌پذیری آن می‌شود. ابرتارها یا سوپرنت‌های پالیگان نیز به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهند تا به‌سادگی دست به توسعه بلاک‌چین‌های ماژولار با کاربردها و قابلیت‌های دلخواه خود بزنند.

 

۲. امنیت

پالیگان به دلیل برخورداری از سازوکارهای پایش و نظارتی منظم تضمین می‌کند که دفترکل بلاک‌چین بدون هیچ‌گونه اختلالی روند ثبت رخدادها و تراکنش‌ها را پی بگیرد. دیگر اینکه پالیگان دارای سازوکارهایی برای دستیابی به اجماع محلی گره‌هاست. این شبکه یک لایه امنیتی مضاعف به معماری خود افزوده و همین باعث شده تا از نظر امنیتی، یک سروگردن بالاتر از دیگر رقبای خود باشد.

 

۳. سفارشی‌سازی 

دیگر قابلیت منحصربه‌فرد شبکه و ارز پالیگان این است که می‌توان آن را بسته به اولویت‌ها و ترجیحات خود سفارشی‌سازی کرد. بنابراین توسعه‌دهندگان و کدنویس‌های باتجربه می‌توانند از ظرفیت‌های این شبکه برای توسعه دی‌اپ‌ها و محصولات غیرمتمرکز سازگار با اتریوم استفاده کنند. گفتنی است که توسعه‌دهندگان در استفاده از لایه‌های مضاعف شبکه پالیگان دارای قدرت اختیار هستند و از استقلال رأی کامل برای تعامل با این شبکه برخوردارند.

 

۴. بهینه‌سازی اتریوم

پالیگان برای بهره‌برداری حداکثری از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های شبکه اتریوم طراحی شده است. این راهکار لایه دوم با رویکرد غیرمتمرکز خود، بلاک چین اتریوم را توانمندتر می‌کند و ظرفیت آن را در پردازش تراکنش‌ها، چندین برابر افزایش می‌دهد.

 

معرفی ابزار zkEVM پالیگان

توسعه‌دهندگان پالیگان در ژوئیه سال ۲۰۲۲ طی رویدادی از ابزار تازه‌ای موسوم به zkEVM رونمایی کردند. این ابزار را می‌توان اولین نسخه از زدکی‌رول‌آپ‌های پالیگان دانست که با ماشین مجازی اتریوم و در نتیجه با کلیه قراردادهای هوشمند و ابزارهای توسعه کیف‌پول‌های رمز‌ارزی سازگار است. این ابزار، توسعه‌دهندگان را از اصلاح و مداوم کدها بی‌نیاز و دست آن‌ها را برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز مبتنی‌بر پالیگان بازتر می‌کند.

علاوه‌براین، محصول zkEVM از امنیتی هم‌سطح با اتریوم بهره‌مند است و در کنار افزایش عملکرد، کارمزدها را به‌طور چشم‌گیری کاهش می‌دهد. با zkEVM هر قرارداد هوشمند یا ابزار توسعه سازگار با اتریوم در پالیگان، از قابلیت اجرا و پیاده‌سازی برخوردار می‌شود. هدف توسعه‌دهندگان کلیدی پالیگان این است که zkEVM را به برگ برنده خود در حل چالش‌های سه‌گانه شبکه‌های بلاک‌چینی یعنی مقیاس‌پذیری، امنیت و تمرکززدایی بدل کنند.

پالیگان
پالیگان

ابزار zkEVM در تاریخ ۱۰ اکتبر ۲۰۲۲ در بستر شبکه آزمایشی و سپس در مارس ۲۰۲۳ در شبکه اصلی پالیگان راه‌اندازی شد. یکی از هم‌بنیان‌گذاران شبکه پالیگان مدعی شده که قرار است سازوکار اثبات سهام پالیگان با دریافت به‌روزرسانی بزرگی به «ولیدیوم» (Validium) تغییر نام دهد و بتواند حتی در برابر اتریوم هم حرفی برای گفتن داشته باشد. در این به‌روزرسانی قرار است پالیگان تنها اثبات رمزنگارانه تراکنش‌ها را در اتریوم ذخیره کند و باقی داده‌های مرتبط با تراکنش‌ها در خود شبکه به‌صورت محلی ذخیره می‌شوند. این به‌روزرسانی به‌طور چشم‌گیری از هزینه‌های شبکه می‌کاهد و درهای آن را به روی اپ‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز باز می‌کند.

 

هاردفورک پالیگان

شبکه پالیگان با هدف کاستن از نرخ کارمزدها و همچنین زمان نهایی‌سازی ثبت تراکنش‌ها در بلاک‌ها، در تاریخ ۱۷ ژانویه ۲۰۲۳ یک هارد فورک یا انشعاب سخت را تجربه کرد.

در این هارد فورک، یک به‌روزرسانی فراگیر در شبکه پالیگان انجام شد. این به‌روزرسانی مشتمل بر دو فاز بود. در فاز اول، باید مسئله افزایش نابهنگام کارمزدها حل‌وفصل می‌شد. پس از تکمیل این مرحله، یکی از متغیرهای شبکه به نام «BaseFeeChangeDenominator» از ۸ به ۱۶ افزایش یافت تا نوسانات نرخ کارمزد در محدوده‌‌ی فشرده‌تری رخ بدهد.

در فاز دوم به‌روزرسانی، طول اسپرینت بلاک‌های شبکه پالیگان از ۶۴ به ۱۶ واحد کاهش یافت تا معضل بازآرایی بلاک‌ها هم برطرف شود. با تکمیل این فاز و کاهش طول اسپرینت، زمان مورد نیاز برای ساخت بلاک‌های تازه کاهش یافت و در نتیجه سرعت پردازش تراکنش‌ها با افزایش روبه‌رو شد.

 

تاریخچه‌ی رمز‌ارز پالیگان

همزمان با راه‌اندازی شبکه متیک، توکن بومی آن نیز به همین نام در سال ۲۰۱۷ روانه بازار شد. متیک که با داعیه حل معضلات شبکه اتریوم و بهبود مقیاس‌پذیری آن پا به میدان گذاشته بود، رفته‌رفته جای خود را میان فعالان حوزه بلاک چین باز کرد و به یکی از پرطرفدارترین راهکارهای لایه دوم بدل شد. همین محبوبیت فزاینده باعث شد تا بنیان‌گذاران متیک به‌دنبال گسترش دامنه کاربرد این پروژه بروند و دست به بازنویسی ماموریت اولیه و چشم‌انداز این پروژه بزنند.

در ادامه و در فوریه ۲۰۲۱ متیک به پالیگان تغییر نام داد. از آن پس، رمزارز متیک با نام ارز پالیگان شناخته می‌شود. در چشم‌انداز تازه بنیان‌گذاران پالیگان آمده است که آن‌ها در پی ساخت دنیایی هستند که در آن کاربران شبکه‌های بلاک‌چینی سازگار با EVM می‌توانند بی‌نیاز از اشخاص ثالث با هم دست به تعاملات مالی بزنند.

 

پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال پالیگان

قیمت ارز پالیگان هم‌اکنون در محدوده ۰.۵ دلار در نوسان است که نسبت به اوج تاریخی این رمز‌ارز پیش از سال ۲۰۱۹ رشدی دست‌کم ۲۰ هزار درصدی را نشان می‌دهد. بااین‌حال، پالیگان در مقایسه با اوج تاریخی خود که در ۲۷ دسامبر ۲۰۲۱ در محدوده ۲.۹۲ دلار ثبت شد، دست‌کم ۸۰ درصد افت پیدا کرده است.

کارشناسان و فعالان حوزه رمزارز‌ها نسبت به آینده ارز پالیگان خوش‌بین هستند. برخی از آن‌ها بر این باورند که قیمت ارز دیجیتال پالیگان تا سال ۲۰۲۵ از آستانه ۲.۵۶ دلار عبور می‌کند و حتی ممکن است تا سال ۲۰۳۰ به محدوده ۷.۳۴ دلار برسد. شماری دیگر از ناظران بازار رمزارز‌ها نیز می‌گویند که قیمت ارز پالیگان تا انتهای سال ۲۰۲۵ میلادی از مرز ۲ دلار فراتر می‌رود و می‌تواند تا سال ۲۰۳۰ قله ۱۴ دلار را هم فتح کند.

گرچه پیش‌بینی‌های قیمتی از آینده درخشان رمزارز پالیگان می‌گویند، اما نباید بی‌گدار به آب زد و بدون مشورت اقدام به سرمایه‌گذاری کرد. بنابراین پیش از هرگونه اقدام برای خرید ارز دیجیتال پالیگان یا هر دارایی دیگری، آستین‌ها را بالا بزنید و خود تحقیقات لازم را انجام دهید.

 

کاربردهای ارز دیجیتال پالیگان

ارز دیجیتال پالیگان به عنوان توکن بومی شبکه پالیگان، کاربردهای مختلفی دارد که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

۱. تسهیل پرداخت‌ها

شبکه پالیگان به کاربران امکان می‌دهد تا پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای خود را در دی‌اپ‌ها از طریق ارز پالیگان انجام دهند. شبکه‌ی پالیگان به‌دلیل برخورداری از سرعت بیشتر در پردازش تراکنش‌ها و اخذ کارمزدهای ناچیز از کاربران، بهترین گزینه برای افزودن قابلیت پرداخت به دی‌اپ‌هاست. در این میان، ارز بومی شبکه پالیگان با نماد اختصاری «MATIC» می‌تواند مانع از تحمیل کارمزدهای گزاف بر کاربران شود.

 

۲. صرافی‌های غیرمتمرکز

صرافی‌های متمرکز همچنان اولین گزینه‌ی کاربران برای دادوستد رمز ارزها هستند و صرافی‌های غیرمتمرکز موسوم به دکس (Dex) هنوز نتوانسته‌اند از نظر امنیت و عملکرد به‌پای همتایان قدیمی خود برسند. بااین‌حال، شبکه پالیگان در این میان توانسته با افزایش سرعت پردازش تراکنش‌ها، زمینه را برای گسترش دامنه پذیرش صرافی‌های نامتمرکز فراهم کند.

گفتنی است که عملکرد درخشان پالیگان در ارتقای مقیاس‌پذیری بلاک‌چین، بدون قربانی‌کردن امنیت تراکنش‌ها به دست آمده است.

 

۳. بازی‌های بلاک‌چینی

صنعت بازی و سرگرمی‌های دیجیتال از گذشته تا امروز همواره ماهیتی متمرکز داشته است. کاربران این صنعت هیچ‌گونه مالکیتی بر دارایی‌های دیجیتال و درون‌برنامه‌ای خود ندارند و ناشر بازی می‌تواند به دلخواه خود ارزش سکه‌های مجازی آن‌ها را دستکاری کند. با بازشدن پای بلاک‌چین به صنعت بازی‌های رایانه‌ای، قدرت به دستان جوامع کاربری بازگشت و کاربران توانستند در تولید و نحوه هزینه‌کرد سکه‌های مجازی خود نقش داشته باشند. 

شبکه‌ی پالیگان به‌دلیل معماری منحصربه‌فرد خود قادر است زمینه را برای توسعه بازی‌های بلاک‌چینی «گیم‌فای» (GameFi)، فراهم کند.

 

سهام‌گذاری ارز متیک

شبکه پالیگان از شیوه اثبات سهام برای اعتبارسنجی و ثبت تراکنش‌ها استفاده می‌کند، بنابراین تداوم عملکرد این شبکه مستلزم حضور گره‌های اعتبارسنج است. گره اعتبارسنج با پایش و صحت‌سنجی تراکنش‌ها و افزودن آن‌ها به دفترکل زنجیره، در قالب ارز متیک پاداش دریافت می‌کند.

هر کاربری می‌تواند در شبکه پالیگان در قلب یک گره اعتبارسنج مشغول فعالیت شود و به تناسب عملکرد خود پاداش دریافت کند. میزان پاداش بسته به تعداد رمز‌ارزهای سهام‌گذاری‌شده و عملکرد گره اعتبارسنج متفاوت است. اگر گره اعتبارسنج منتخب کاربر دچار اختلال شود، بدیهی است که چون تراکنشی مورد صحت‌سنجی قرار نگرفته، پاداشی نیز تولید نشود.

 

جمع‌بندی

شبکه‌ی پالیگان با ارائه راهکاری مقرون‌به‌صرفه و اتکا به معماری برتر اتریوم اثبات کرده که می‌توان از پس حل معضل مقیاس‌پذیری برآمد و زمینه را برای پذیرش فراگیر بلاک‌چین و دی‌اپ‌های حوزه وب ۳ آماده کرد. تغییر برند پالیگان و بازنویسی ماموریت و چشم‌انداز آن هم باعث شده تا دامنه فنی پروژه گسترده‌تر شود و پالیگان بتواند به‌مثابه یک زیرساخت، میزبان انبوهی از پروژه‌های غیرمتمرکز باشد.

در انتها شایان ذکر است که پالیگان یک به‌روزرسانی سراسری در راه دارد و قرار است به‌زودی پالیگان ۲.۰ راه‌اندازی شود. در این نسخه‌ی تازه، مقیاس‌پذیری شبکه به‌طور چشم‌گیری بهبود می‌یابد و سطوح کارمزدها نیز تثبیت می‌شود. مطابق شنیده‌ها پالیگان ۲.۰ از سازوکار «اثبات دانش صفر» برای ایجاد ارزش افزوده بیشتر و تسهیل تعاملات میان‌زنجیره‌ای بهره می‌گیرد.

 

سوالات متداول

۱. ارز پالیگان چیست و چه تفاوتی با متیک دارد؟

ارز پالیگان، توکن بومی شبکه‌ای به همین نام است. این ارز در روز نخست و پیش از تغییر نام شبکه، متیک نام داشته و بنابراین تفاوتی میان ارز پالیگان و رمزارز متیک وجود ندارد و هر دو به یک ارز دیجیتال اشاره دارند.

 

۲. نماد اختصاری ارز پالیگان چیست؟

شبکه پالیگان به‌رغم تغییر برند، نماد اختصاری توکن بومی خود را دست‌نخورده باقی گذاشته است. بنابراین همچون گذشته، نماد اختصاری ارز دیجیتال پالیگان همان «MATIC» است.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا