بررسی و معرفی سبک پرایس اکشن سم سایدن (Sam Seiden)

سم سایدن (Sam seiden)، معامله‌گری با تجربه و تحلیلگر معروفی است که در حوزه‌ی موسسات مالی بیش از دو دهه فعالیت داشته است. بدون شک، او با بهره‌گیری از استراتژی‌های منحصر به فرد خود، قادر به پیش‌بینی حرکات بازار با دقت بالایی‌ است. این توانایی او را از سایر بازیگران بازار متمایز می‌کند.

مهارت او در ابداع استراتژی بازار عرضه و تقاضا، به عنوان یکی از روش‌های مهم در معامله، نقطه‌ی عطفی در فعالیت‌های معامله‌گری او بوده است. سایدن علاوه بر معامله، به نویسندگی می‌پردازد و به‌طور مرتب در رسانه‌ها حضور دارد، که این امر نشان‌دهنده تاثیرگذاری وی در صنعت مالی است. در این مقاله از بلاگ آی تی بی، قصد داریم به سبک عرضه و تقاضا جناب سایدن بپردازیم و استراتژی معاملاتی او را بررسی کنیم.

 

سم سایدن (ُSam Seiden) کیست؟

سم سایدن یک معامله‌گر مشهور آمریکایی در زمینه‌ی ترید و آموزش در بازارهای مالی است. سایدن با بیش از دو دهه تجربه در بازار فارکس و سهام آمریکا، به دلیل تخصص و توانایی خود در ساده‌سازی مفاهیم پیچیده‌ي مالی برای معامله‌گران تازه کار، شهرت پیدا کرده است. او به دلیل رویکرد استراتژیک خود، با تاکید بر اهمیت درک پویایی عرضه و تقاضا در بازار شناخته شده است. اشتیاق و فداکاری سایدن برای کمک به دیگران برای موفقیت در دنیای مالی در سبک تدریس او مشهود است که بر توانمندسازی افراد برای تصمیم‌گیری آگاهانه در زمینه معاملات تمرکز دارد.

سم سایدن به عنوان مدیر ارشد آموزش آکادمی معامله آنلاین (Online Trading Academy)، نقشی حیاتی در توسعه‌ی برنامه‌ها و منابع آموزشی برای هدایت افراد در سفر به سمت تسلط مالی ایفا می‌کند. او در گذشته به عنوان کارمند اتاق معاملات مشغول به کار بوده و گزارشات بانک‌ها و موسسات مالی بزرگ را در اتاق معاملات شیکاگو و نیویورک وارد می‌کرده است. سایدن با یک رویکرد روشمند و سیستماتیک، اصول و استراتژی‌های کلیدی‌ای را ترسیم می‌کند که معامله‌گران را با مهارت‌های لازم برای حرکت در بازارها تجهیز می‌کند. او در پی سال‌ها تجربه‌ی مالی خود فهمید که بانک‌ها و موسسات مالی بر خلاف معامله‌گران خرد وارد معامله می‌شوند و به تحلیل تکنیکال کلاسیک اهمیت نمی‌دهند.

سایدن به عنوان یک رهبر فکری در معاملات بازارهای مالی مطالب آموزشی متعدد، وبینارها و رویدادهای زنده مشارکت داشته و دانش و بینش گسترده‌ی خود را به اشتراک گذاشته تا دیگران را قادر سازد در بازارهای مالی به موفقیت دست یابند. سم سایدن با توجه به فعالیت بانک‌ها سبک جدیدی از تحلیل‌گری را ابداع کرد و تاکید او بر عرضه و تقاضا به عنوان محرک اصلی حرکت بازار، او را از سایرین در این حوزه متمایز می‌کند. بعد‌ها سبک‌های پرایس اکشن دیگری مانند RTM، ICT و آلفونسو مورنو با ترکیب شدن با سبک عرضه و تقاضا سم سایدن، آن را بهینه کردند.

 

عرضه و تقاضا در پرایس اکشن سم سایدن (ُSam Seiden)

سطوح عرضه و تقاضا نقشی حیاتی در پرایس اکشن سم سایدن دارند. این سطوح مناطق کلیدی در نمودار قیمت هستند که در آن‌ها خرید یا فروش قابل توجهی در گذشته رخ داده است و بزرگان بازار مانند نهنگ‌ها و بانک‌های مرکزی گمان می‌رود که در آن نقاط در حال انباشت (خرید) یا توزیع (فروش) دارایی خود هستند. این حرکت بزرگان بازار عدم تعادل بین عرضه و تقاضا را نشان می‌دهند که در آن قیمت می‌تواند روند خود را معکوس کند یا ادامه دهد. با درک و شناسایی این سطوح، معامله‌گران می‌توانند تصمیمات آگاهانه‌تری بگیرند و نتایج معاملات خود را بهبود بخشند.

هنگام تجزیه و تحلیل سطوح عرضه و تقاضا، توجه به واکنش‌های حجم و قیمت در این سطوح بسیار مهم است. حجم بالا و رد شدید قیمت نشان می‌دهد که عدم تعادل عرضه یا تقاضا وجود دارد و احتمال برگشت قیمت را افزایش می‌دهد. از سوی دیگر، حجم کم و واکنش‌های ضعیف قیمت نشان می‌دهد که قیمت ممکن است به روند فعلی خود ادامه دهد.

سم سایدن معتقد است این نواحی که قیمت در آن با شتاب حرکت می‌کند و کندل‌های بزرگ نزولی و صعودی می‌سازد دارای ذهنیت هستند. او به این موضوع باور دارد که عامل ایجاد‌کننده این حرکات با شتاب، ورود بانک‌ها و موسسات مالی بزرگ به معامله هستند و در نواحی که قیمت بعد از عبور از این مناطق عرضه و تقاضا دوباره به آن باز می‌گردد، سفارشات جا‌مانده‌ی بزرگان بازار هستند که پر نشده‌اند. سم سایدن اشاره می‌کند که معامله‌گران برای کسب موفقیت در بازارهای مالی باید با بیگ بویزها (بانک‌ها، موسسات مالی بزرگ و …) همراه شوند.

 • ناحیه‌ی عرضه

منطقه‌ی عرضه یک منطقه‌ی قیمتی است که شروع یک حرکت روند نزولی با شتاب و سریع را نشان می‌دهد، چه به عنوان یک منطقه معکوس‌کننده نزولی یا ادامه روند نزولی و به طور معمول، فروش یا توزیع در منطقه عرضه انجام می‌شود. در نهایت، عدم تعادل قابل توجه منجر به کاهش سریع قیمت‌ها خواهد شد و معامله‌گران می‌توانند از باز کردن موقعیت فروش در این ناحیه سود بدست بیاورند.

 • ناحیه‌ی تقاضا

منطقه‌ی تقاضا محدوده قیمتی را مشخص می‌کند که شروع یک روند صعودی قدرتمند را نشان می‌دهد؛ چه به عنوان یک برگشت صعودی یا ادامه روند صعودی در منطقه تقاضا، انباشت یا خرید در حال وقوع است. در برخی موارد، عدم تعادل بین عرضه و تقاضا رخ می‌دهد که منجر به افزایش سریع قیمت می‌شود. 

سم سایدن کیست؟
سم سایدن کیست؟

الگوهای مختلف عرضه و تقاضا

ابتدا درک این نکته مهم است که می‌تواند چندین دوره انباشت در طول یک روند صعودی و چندین دوره توزیع در طول روند نزولی وجود داشته باشد. این بدان معناست که درست مانند الگوهای قیمت تحلیل تکنیکال کلاسیک، الگوهای معکوس عرضه و تقاضا و الگوهای تداوم عرضه و تقاضا وجود دارد. حال قبل از اینکه به الگو‌های نواحی عرضه و تقاضا بپردازیم و مروری بر حرکت قیمت در این نوع سبک داشته باشیم.

به طور کلی بازار دارای 3 نوع حرکت است که به شرح زیر می‌باشد:

 • رالی (Rally): حرکت صعودی با شتاب 
 • بیس (Base): حرکت خنثی و بدون روند قیمت که مناطق عرضه و تقاضا درون آن ایجاد می‌شود.
 • دراپ (Drop): حرکت نزولی با شتاب 

 

حال در بازارهای مالی ما کلا 4 نوع از ترکیب این حرکات را داریم که روند قیمتی را تشکیل می‌دهند.

 1. رالی بیس رالی (RBR): این مناطق پس از یک رالی (حرکت با شتاب صعودی قیمت) و به دنبال آن یک دوره تثبیت (تشکیل بیس) و سپس رالی دیگری رخ می‌دهد. بزرگان بازار معمولا در ناحیه‌های بیس سفارشات خودشان را جمع می‌کنند و سپس قیمت را به سمت بالا هدایت می‌کنند.
 2.  رالی بیس دراپ (RBD): در این حالت یک رالی و به دنبال آن یک بیس تشکیل می‌شود، اما به جای رالی دیگر، قیمت کاهش می‌یابد. 
 3.  دراپ بیس رالی (DBR): این ناحیه زمانی تشکیل می‌شوند که افت قیمت و به دنبال آن تشکیل بیس و سپس رالی به وجود می‌آید.
 4.  دراپ بیس دراپ (DBD): در این سناریو قیمت کاهش می‌یابد و سپس یک بیس تشکیل می‌دهد، اما متعاقباً به کاهش خود ادامه می‌دهد.

 

الگوهای معکوس کننده عرضه و تقاضا

 • دراپ بیس رالی (DBR) یک الگوی معکوس کننده‌ی صعودی است.
 • رالی بیس دراپ (RBD) یک الگوی معکوس کننده‌ی نزولی است.
الگو‌های معکوس کننده عرضه و  تقاضا
الگو‌های معکوس کننده عرضه و  تقاضا

الگوهای ادامه دهنده‌ی عرضه و تقاضا

 • رالی بیس رالی (RBR) یک الگوی ادامه دهنده‌ی صعودی است.
 • دراپ بیس دراپ (DBD) یک الگوی ادامه دهنده نزولی است.
الگو‌های ادامه دهنده‌ی عرضه و  تقاضا
الگو‌های ادامه دهنده‌ی عرضه و  تقاضا

این الگوهای ادامه دهنده‌ی عرضه و تقاضا مهم هستند زیرا درک اینکه بازار در کدام فاز قرار دارد برای معامله‌گران ضروری است. به عنوان مثال، روند اساسی چیست و چه مدت در آن وجود داشته است، تعیین می‌کند که بهترین مناطق تقاضا و عرضه برای معامله کدام‌اند.

 

نحوه‌ی ترسیم نواحی عرضه و تقاضا

مناطق عرضه و تقاضا در ابتدای یک حرکت تکانه‌ای یافت می‌شوند. بنابراین، ابتدا حرکات تکانه‌ای را برای تعیین نواحی عرضه و تقاضا پیدا کنید تا بتوانیم به مراحل بعدی بپردازیم.

 • نحوه‌ی ترسیم یک ناحیه عرضه

ابتدا یک حرکت تکانه‌ی رو به کاهش را پیدا کنید و به ابتدای حرکت نگاه کنید. شروع به کشیدن خطی افقی از بالاترین نقطه کندل ناحیه کنید، سپس کادر مستطیلی را به سمت خط به اندازه کندل‌های دوجی (Doji) و اول بدنه کندل بلند نارنجی ادامه دهید، همان طور که در تصویر زیر نشان داده شده است.

تعیین نواحی عرضه و تقاضا 
تعیین نواحی عرضه و تقاضا 
 • نحوه‌ی ترسیم منطقه تقاضا

هنگامی که به دنبال ترسیم یک منطقه‌ی تقاضا هستید، ابتدا یک رالی با شتاب یا یک حرکت تکانه‌ای پیدا کنید. سپس، منطقه‌ی تثبیت یا بیس را در نزدیکی ابتدای حرکت پیدا کنید. مانند شکل زیر شروع به کشیدن مستطیل از زیر کندل‌های سایه دارد دوجی به بالای آن کنید به طوری که کل تمام سایه‌های کندل ها را پوشش دهد. ابتدای ناحیه شکستن کندل سبز جایی است که رالی شروع شده است و به مستطیل پایان دهید.

ترسیم نواحی عرضه و تقاضا 
ترسیم نواحی عرضه و تقاضا 

قوانین مناطق عرضه و تقاضا

ناحیه‌های عرضه و تقاضا دارای قوانینی هستند که هر چه بیشتر رعایت شوند، به اعتبار این نواحی کمک کند. در ادامه این قوانین را بررسی می‌کنیم.

 1. قدرت

هرچه حرکت قیمت پس از عبور از ناحیه‌ی عرضه و تقاضا (S&D) قوی‌تر باشد، اعتبار ناحیه بیشتر می‌شود. اگر کندل‌هایی بعد از عبور از ناحیه‌های عرضه و تقاضا ایجاد شود، معامله‌گر می‌تواند ارزش بیشتری برای این منطقه قائل شود.

 1. زمان

زمان در ناحیه به مدت زمانی اشاره دارد که لازم است تا یک منطقه‌ی عرضه یا تقاضا تشکیل شود. به عبارت دیگر، مدت زمانی که طول می‌کشد تا «بیس» توسعه یابد. منطقه‌ای که برای مدت طولانی شکل گرفته است، احتمالا قوی‌تر و قابل اطمینان‌تر است، زیرا هر چه دوره‌ی بیس طولانی‌تر باشد، پس از وقوع شکست و خارج شدن قیمت، پتانسیل بیشتری برای حرکت سریع‌تر و طولانی‌تر وجود خواهد داشت.

 1. تازه بودن ناحیه

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در هنگام شناسایی منطقه‌ی عرضه و تقاضا در نظر گرفت، تازه بودن آن است. تازگی به این بستگی دارد که منطقه چند بار آزمایش و مصرف شده است. هر چه تعداد آزمایشات کمتر باشد، تازه‌تر است. یک منطقه‌ تازه، به احتمال زیاد یک بار دیگر به عنوان یک منطقه عرضه و تقاضا در طول تست مجدد قیمت (Pullback) عمل می‌کند و فرصت دومی را برای ورود ارائه می‌دهد. با این حال، هر چه یک منطقه بیشتر آزمایش شده باشد، احتمال عدم اعتبار آن بیشتر است.

 

مزایا و معایب استفاده از سبک عرضه و تقاضا سم سایدن (Sam Seiden)

جناب سم سایدن با ابداع سبک عرضه و تقاضا تحول زیادی در زمینه پرایس اکشن ایجاد کرده است. ولی همانطور که این سبک مزایای زیادی دارد معایبی هم دارد که در ادامه به بررسی هر دو می‌پردازیم.

 

مزایای استفاده از سبک پرایس اکشن سم سایدن

 1. ابداع سبک عرضه و تقاضا (S&D).
 2. تعیین قدرت و ضعف حرکات قیمت و همچنین اعتباردهی به نواحی بیس‌ها برای ورود به معامله.
 3. سادگی و شفافیت استفاده از ناحیه‌های عرضه و تقاضا در نمودار.
 4. تلاش در خواندن حرکات بانک‌ها و موسسات مالی بزرگ و دوری از تحلیل تکنیکال کلاسیک.
 5. ابداع و استفاده از واژه‌های رالی، بیس و دراپ برای بهتر فهمیدن نمودارها و شناسایی حرکات بانک‌ها و موسسات مالی به وسیله رالی، بیس و دراپ.
 6. دنبال کردن نشانه‌های ورود بانک‌ها و موسسات مالی به وسیله‌ی حجم کندل‌ها. 
 7. ارائه‌ی دیدگاه پر کردن سفارش‌های بزرگان بازار به وسیله‌ی معامله‌گران خرد (یعنی تحلیل تکنیکال کلاسیک به این علت به وجود آمده تا معامله‌گران خرد، نقدینگی بزرگان بازار را تامین کنند، یعنی جایی که آن‌ها استاپ می‌خورند، بزرگان فرصت برای سود پیدا می‌کنند).

 

معایب استفاده از سبک پرایس اکشن سم سایدن

 1. عدم توجه به تایم فریم تشکیل رالی، بیس، دراپ‌ها.
 2. عدم پرداختن کافی به مباحث روانشناسی بازار و مدیریت سرمایه. 
 3. عدم اعتقاد به اهمیت کندل‌ها و آرایش آن‌ها و توجه بیشتر به نواحی مهم و دارای ذهنیت که توسط بانک‌ها و موسسات مالی ساخته شده‌اند.
 4.  عدم شفافیت در استراتژی‌های معاملاتی.
 5. عدم ارائه‌ی مفهوم روند یا تغییر روند. 

 

جمع‌بندی

سم سایدن با داشتن تجربه‌ای گسترده در بازار‌های مالی از جمله بازارهای سهام، فارکس، کامودیتی‌ها و ارزهای دیجیتال یکی از فعالان کلیدی و موثر در این حوزه است. استراتژی عرضه و تقاضای او، یکی از روش‌های موثر برای افزایش احتمال موفقیت در معاملات است که به معامله‌گران اجازه می‌دهد با استفاده از چند منطقه زمانی، احتمال موفقیت خود را بدون استفاده از اندیکاتور افزایش دهند.

 سایدن همچنین با شرکت در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی به اشتراک‌گذاری دیدگاه‌ها و نظرات خود با جامعه پرداخته و نقش مهمی در اطلاع‌رسانی و آموزش مردم ایفا کرده است. او با داشتن تجربه‌ی کار در بورس شیکاگو، که بزرگترین صرافی مالی جهان است، به راحتی می‌تواند تحلیل‌های دقیق و مفیدی در مورد بازار مالی ارائه دهد. در کل سم سایدن با توجه به تجربیات و دانشی که در این حوزه کسب کرده است، یکی از افرادی است که می‌توان به آن‌ها در زمینه بازارهای مالی اعتماد کرد. اگر سوالات بیشتری درباره سبک عرضه و تقاضا سایدن داشتید می‌توانید پرسش‌هایتان را در بخش دیدگاه‌های این مقاله مطرح کنید تا متخصصین ما در آی تی بی در سریعترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ دهند.

 

سوالات متداول 

 •  برای شروع سبک عرضه و تقاضای سم سایدن (Sam Seiden) کدام کتاب یا کورس را مفید است؟

تک کتاب ترجمه شده بی اس تریدینگ (BS Trading) از این سبک بسیار مفید و جامع است و بعد از آن می‌توان دو کتاب تجربیات 5 سال عرضه و تقاضای سم سایدن (5 Years Of Sam Seiden Supply And Demand) و همچنین کتاب مثال‌های روی چارت (Sam Seiden S&D Examples) او را مطالعه کرد. همچنین یکی از بهترین منابع آموزشی ویدئو‌های یوتیوب سم سایدن هست که به زبان فارسی موجود است.

 •  آیا رسیدن به سود با سبک سم سایدن (Sam Seiden) امکان پذیر است؟

این سبک معامله‌گری مبتنی بر تحلیل بر اساس رفتار بانک‌ها و موسسات مالی است و نواحی احتمالی ورود آن‌ها را مشخص می‌کند. این سبک سر شاخه‌ی اصلی عرضه و تقاضا قلمداد می‌شود که از دل آن سبک‌های RTM و آلفونسو و ICT پدید آمده‌اند.

 • وین ریت و ریسک به ریوارد (Win Rate – Risk To Reward) این سبک چگونه است؟

این سبک بیشتر روی ریسک به ریوارد‌های بالا تاکید دارد که با استاپ لاس‌های کوچک پشت بیس‌ها می‌توان وارد معامله شد؛ به همین دلیل معمولا ریسک به ریوارد‌های بزرگ و وین ریت‌های نسبتا کم (زیر 50 درصد) خواهند داشت. 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا