سوشال تریدینگ (Social Trading) چیست؟ | بهترین پلتفرم سوشال تریدینگ فارکس

بسیاری از کسانی که سابقه فعالیت در بازارهای مالی را ندارند، تصور می‌کنند که معامله‌گران در این بازارها خیلی راحت و تنها با فشردن چند دکمه به سود می‌رسند؛ اما تجربه نشان داده که تعداد معامله‌گران موفق در فارکس، کمتر از 10 درصد تمام فعالان این بازار است. در چنین شرایطی از مدت‌ها قبل تلاش‌هایی صورت گرفته تا افراد مبتدی بتوانند از تجربیات معامله‌گران حرفه‌ای برای کسب سود بهره ببرند.

سوشال تریدینگ (Social Trading) به‌عنوان یک روش محبوب برای دنبال کردن معاملات تریدرهای حرفه‌ای از سال‌ها قبل در بازارهای مالی ابداع شده است. در حال حاضر صدها پلتفرم سوشال ترید در فارکس و ارز دیجیتال وجود دارند. اگر شما هم تجربه‌ی چندانی از فعالیت در بازارهای مالی ندارید و به‌دنبال یک راه مناسب برای کسب سود هستید، حتما این مقاله را تا پایان دنبال کنید. در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد که سوشال تریدینگ چیست و چگونه می‌توان از آن برای کسب سود در بازارهای مالی استفاده کرد؟

 

سوشال تریدینگ (Social Trading)  چیست؟ 

سوشال تریدینگ (Social Trading) را در زبان فارسی می‌توان تحت عنوان معامله‌ی اجتماعی ترجمه کرد. به زبان ساده، وقتی گروهی از افراد برای خرید و فروش در بازارهای مالی با یکدیگر تعامل برقرار می‌کنند، در واقع شکلی از معامله اجتماعی را به اجرا در می‌آورند.

در عمل یک تریدر با تجربه در تعامل با گروهی دیگر که داوطلبانه خواهان دنبال کردن معاملات او هستند، قرار می‌گیرند. این افراد می‌توانند در بستر پلتفرم سوشال تریدینگ با هم گفت‌وگو هم داشته باشند. در ادامه دنبال کننده‌ها، پوزیشن‌های معاملاتی تریدر حرفه‌ای را کپی می‌کنند.

 

تاریخچه‌ی سوشال ترید فارکس

تعامل برای سوشال تریدینگ در سطوح مختلفی رخ می‌دهد. ریشه این سبک از معامله‌گری در بازارهای مالی به سال 2010 برمی‌گردد. زمانی که گروهی از معامله‌گران فارکس، ترید ایمیلی (Email Trading) را ابداع کردند. در این روش یک معامله‌گر با تجربه، پوزیشن‌های معاملاتی خود را از طریق ایمیل با دیگران به اشتراک می‌گذاشت تا آن‌ها هم پوزیشن‌های مشابهی را باز کنند.

کمی جلوتر انجمن‌های گفت‌وگوی آنلاین تبدیل به محفل علاقه‌مندان به سوشال ترید فارکس شد. در این فروم‌ها افراد به‌صورت آنلاین با یکدیگر وارد گفت‌و‌گو می‌شدند و در مقایسه با روش ایمیلی کارآمدتر بود؛ اما هنوز با رسیدن به شرایط ایده‌آل برای این سبک از معامله‌گری و جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی فاصله وجود داشت.

در ادامه نوبت به پلتفرم سوشال ترید رسید که چارچوب‌های قانون‌مندی را برای برقرای تعامل بین تریدرهای حرفه‌ای و تازه‌کار در بازارهای مالی ایجاد کرد. پلتفرم‌های کپی تریدینگ، حساب لم (LAMM)، حساب مم (MAMM) و حساب پم (PAMM) نمونه‌هایی از پیشرفته‌ترین ابزارهای سوشال تریدینگ هستند.

 

سوشال تریدینگ چگونه انجام می‌شود؟

پلتفرم‌های سوشال تریدینگ عمدتا از الگوی مشابهی استفاده می‌کنند. در هر پلتفرم سوشال ترید، کاربران به دو گروه اصلی تقسیم می‌شود. گروه اول معامله‌گران حرفه‌ای هستند و دسته دوم را تریدر‌هایی تشکیل می‌دهند که قصد دنبال کردن معامله‌گران حرفه‌ای را دارند.

معمولا استفاده از پلتفرم‌های سوشال ترید رایگان است. ارائه دهندگان این نرم‌افزارها معمولا سود خود را از محل کارمزد معاملات تریدرها به‌دست می‌آورند. تریدرهای حرفه‌ای اقدام به ساخت پروفایل اختصاصی در این پلتفرم‌ها می‌کنند و سپس استراتژی‌های معاملاتی خود را تعریف و شروع به پیاده‌سازی آن می‌کنند. در ادامه معامله‌گران مبتدی، عملکرد تریدرهای حرفه‌ای را زیر نظر می‌گیرند و از بین آن‌ها افراد مد نظر خود را انتخاب می‌کنند.

سوشال ترید فارکس؛ بستری برای تعامل معامله‌گران حرفه‌ای و تازه‌کار
سوشال ترید فارکس؛ بستری برای تعامل معامله‌گران حرفه‌ای و تازه‌کار

در ادامه نوبت به کپی کردن معاملات می‌رسد. در برخی از پلتفرم‌ها این کار به‌صورت دستی انجام می‌شود و در بعضی دیگر همه چیز به‌صورت خودکار جلو می‌رود. در ادامه بیشتر در این زمینه بحث خواهیم کرد. معامله‌گران حرفه‌ای در بخشی از سود پوزیشن‌های معاملاتی دنبال‌کنندگان شریک می‌شوند؛ اما مسئولیت تمام ضرر و زیان معاملات متوجه دنبال‌کنندگان خواهد بود.

 

مزایای سوشال تریدینگ چیست؟

سوشال تریدینگ شرایط توسعه بازارهای مالی را بیش از پیش فراهم کرده است. عده‌‌ی زیادی هستند که شناخت چندانی با زیر و بم معامله‌گری ندارند یا فرصت کافی تحلیل تکنیکال و فاندامنتال دارایی‌های مختلف برای خرید و فروش برایشان مهیا نیست. سوشال ترید امکان ورود سرمایه‌های این افراد را به بازارهای مالی فراهم می‌کند که موضوع مهمی است.

از طرفی دیگر می‌توان سوشال تریدینگ ارز دیجیتال و فارکس را به‌چشم کلاس آموزشی هم دید. افراد مبتدی می‌توانند در این پلتفرم‌ها، نحوه معامله‌ کردن تریدرهای حرفه‌ای را دنبال کنند. به‌مرور زمان این کار باعث ارتقای تجربه و مهارت آن‌ها می‌شود.

یکی دیگر از مزایای سوشال تریدینگ، کنترل احساسات و رفتارهای هیجانی در بازارهای مالی است. متاسفانه افراد مبتدی با کوچک‌ترین نوسانات قیمت دست به اقدامات عجیب می‌زنند. دنبال کردن معامله‌گران حرفه‌ای می‌تواند تا حدی تاثیر منفی این رفتارها بر بازارهای مالی را مدیریت کند.

سوشال تریدینگ راهی برای مدیریت رفتارهای هیجانی در بازارهای مالی
سوشال تریدینگ راهی برای مدیریت رفتارهای هیجانی در بازارهای مالی

ریسک‌ها و خطرات احتمالی سوشال تریدینگ چیست؟

هر چند سوشال تریدینگ فرصت سودآوری برای معامله‌گران مبتدی را فراهم می‌کند؛ اما باید توجه داشته باشید که به‌هیچ عنوان خبری از سود تضمین شده نیست. حتی حرفه‌ای‌ترین تریدرها هم اشتباه می‌کنند و به‌همین دلیل باید خود را برای ضرر کردن در پلتفرم‌های سوشال ترید هم آماده کنید.

انتخاب بهترین پلتفرم سوشال ترید فارکس و ارز دیجیتال از بین صدها گزینه موجود هم موضوعی چالش برانگیز است. از آن گذشته در هر پلتفرم هزاران نفر به‌عنوان معامله‌گر حرفه‌ای فعالیت می‌کنند که فقط عده‌ی محدودی از آن‌ها قابل اعتماد هستند. پیدا کردن این افراد هم نیاز به بررسی دقیق دارد.

 

انواع سوشال ترید فارکس و ارز دیجیتال

پلتفرم‌های سوشال تریدینگ فارکس و ارز دیجیتال سازوکارهای مختلفی را برای اجرای معاملات استفاده می‌کنند. معروف‌ترین و در عین حال محبوب‌ترین مدل در این حوزه، کپی تریدینگ (Copy Trading) است. در کپی ترید، همه چیز به‌صورت خودکار مدیریت می‌شود و به‌همین دلیل تریدرها نیازی به خرید و فروش دستی ندارند. ضمن اینکه امکان اعمال شخصی‌سازی استراتژی‌های معاملاتی مثلا تعیین حد سود و ضرر شخصی هم وجود دارد.

کپی تریدینگ؛ رایج‌ترین مدل سوشال تریدینگ ارز دیجیتال
کپی تریدینگ؛ رایج‌ترین مدل سوشال تریدینگ ارز دیجیتال

از طرفی دیگر، پلتفرم‌هایی نیز هستند که در قالب آن‌ها معامله‌گران اختیار سرمایه‌های خود را به تریدرهای حرفه‌ای واگذار می‌کنند. این سرمایه‌ها یکجا جمع می‌شوند، سپس معامله‌گران حرفه‌ای با این سرمایه‌ها معامله می‌کنند. در نهایت بسته به میزان سرمایه هر فرد، سود حاصل بین آن‌ها توزیع می‌شود. حساب پم (PAMM) در بروکرهای فارکس به‌این صورت اداره می‌شود. این دقیقا نقطه مقابل حساب پراپ (PROP) است که در قالب آن، سرمایه از سوی بروکرها در اختیار تریدرها قرار می‌گیرد.

در این بین، برخی دیگر از پلتفرم‌های سوشال تریدینگ هم هستند که معاملات در آن‌ها به‌صورت خودکار انجام نمی‌شود. بلکه افراد باید استراتژی‌های معاملاتی تریدرهای حرفه‌ای را شخصا پیاده‌سازی کنند. استفاده از این پلتفرم‌ها در مقایسه با کپی تریدینگ نیاز به مهارت و صرف زمان بیشتری دارد. سوشال ترید در تریدینگ ویو نمونه‌ای از این معاملات به‌شمار می‌رود. افراد در شبکه اجتماعی اختصاصی تریدینگ ویو می‌توانند استراتژی‌ها و پوزیشن‌های معاملاتی خود را با دیگران به‌اشتراک بگذارند.

 

چگونه بهترین تریدرها را در سوشال تریدینگ انتخاب کنیم؟

برای انتخاب بهترین تریدرها در پلتفرم سوشال ترید به‌منظور دنبال کردن، باید به چند سوال مهم پاسخ دهید که عبارت‌اند از:

 •       مدت زمان فعالیت تریدر در پلتفرم سوشال ترید چقدر است؟
 •       سوابق عملکرد تریدر چگونه است؟
 •       تریدر از چه استراتژی‌هایی برای معامله استفاده می‌کند؟
 •       پرتفوی تریدر از چه دارایی‌هایی تشکیل شده است؟
 •       حجم سرمایه‌گذاری و تعداد دنبال‌کنندگان تریدر چقدر است؟
 •       نسبت ریسک به ریوارد معاملات تریدر چقدر است؟
 •       تریدر حرفه‌ای چه میزان از سود معاملات دنبال‌کنندگان را بر می‌دارد؟

با بررسی پاسخ این سوال‌ها درباره تریدرهای مختلف فعال در یک پلتفرم سوشال ترید، می‌توانید بهترین گزینه را برای دنبال کردن انتخاب کنید.

 

کلام پایانی

بررسی کردیم که سوشال تریدینگ چیست و چگونه معامله‌گران تازه‌کار می‌توانند از پلتفرم‌های سوشال ترید برای کسب سود استفاده کنند. شما هم اگر تجربه کافی در بازارهای مالی ندارید یا نمی‌توانید برای تحلیل تکنیکال و بنیادی دارایی‌های مختلف زمان زیادی صرف کنید، سوشال ترید فارکس و ارز دیجیتال، راه مناسبی پیش روی شماست. شما چطور؟ تجربه کار کردن با پلتفرم‌های سوشال تریدینگ را دارید؟ نظرات و تجربیات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.

 

سوالات متداول

 1. هزینه استفاده از پلتفرم سوشال ترید فارکس چقدر است؟
  معمولا استفاده از پلتفرم‌های سوشال ترید فارکس رایگان است.
 2. آیا تریدرهای حرفه‌ای در سود و زیان دنبال‌کنندگان خود در سوشال تریدینگ شریک هستند؟
  تریدرهای حرفه‌ای در سود دنبال‌کنندگان شریک هستند؛ اما ضرر و زیان معاملات صرفا متوجه دنبال‌کنندگان خواهد بود.
 3. آیا سودآوری در پلتفرم سوشال ترید تضمین شده است؟
  خیر، معاملات سوشال تریدینگ نیز با ریسک خاص خود همراه هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا