سولار نتورک (Solar Network) چیست؟ ارز دیجیتال SXP ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟

سوایپ (Swipe) یکی از درگاه‌های پرداخت آنلاین معروف در سطح دنیا بود. بسیاری از مردم برای انتقال پول و انجام پرداخت‌های آنلاین با استفاده از کارت‌‌های اعتباری بین‌المللی مانند ویزاکارت و مسترکارت از سرویس سوایپ استفاده می‌کردند. دلیل استفاده از فعل‌های گذشته برای این شرکت آن است که امروز در مسیر کاملا متفاوتی قرار دارد. 

دسامبر 2021 بود که سوایپ به سولار نتورک (Solar Network) تغییر نام داد. بایننس با خرید بخش قابل توجهی از سهام این شرکت، سولار نتورک را به‌یکی از پروژه‌های مهم بازار کریپتوکارنسی تبدیل کرده است. پروژه‌ای که برای میزبانی از قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز در بستر بلاک‌چین اختصاصی فعالیت می‌کند. در این مقاله قصد داریم ضمن معرفی سولار نتورک به بررسی توکن اختصاصی آن یعنی ارز دیجیتال SXP بپردازیم. حتما تا پایان با ما همراه باشید. 

 

سولار نتورک (Solar Network) چیست؟ 

سولار نتورک (Solar Network) یک شبکه بلاک‌چین لایه یک و منبع باز است که به‌صورت غیرمتمرکز اداره می‌شود. این بلاک‌چین به‌عنوان میزبان برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند شناخته می‌شود. 

شبکه‌ای که تلاش می‌کند با استفاده از مکانیزم اجماع کارآمد ضمن تامین امنیت کافی، مشکلات مصرف انرژی زیاد در بلاک‌چین‌هایی مانند بیت‌کوین (BTC) را برطرف کند. علاوه بر آن سولار نتورک در مقایسه با اتریوم نیز مقیاس‌پذیری به‌مراتب بهتری دارد. موضوعی که باعث شده توان پردازش تراکنش‌های بالاتری داشته باشد و کارمزد کمتری دریافت کند. 

 

تاریخچه‌ی بلاک‌چین سولار نتورک 

جوزلیتو لیزاروندو (Joselito Lizarondo) و نایم ویلمز (Nayiem Willems) در سال 2018 شرکت سوایپ (Swipe) را پایه‌گذاری کردند. دسامبر سال 2021 بود که شرکت بایننس، بخش قابل توجهی از سهام سوایپ را خریداری کرد. در همان زمان این شرکت به سولار نتورک تغییر نام داد. بنیاد سولار نتورک به‌عنوان متولی توسعه آن فعالیت خود را در ابتدای سال 2022 آغاز کرد. این شرکت در کشور استونی قرار دارد. 

شبکه بلاک‌چین اختصاصی سولارن نتورک تحت عنوان سولار کور (Solar Core) در 28 مارس سال 2022 راه‌اندازی شد. ایردراپ (Airdrop) توکن اختصاصی بلاک‌چین سولار نتورک تحت عنوان ارز دیجیتال SXP در بازه زمانی 10 تا 30 می سال 2022 صورت گرفت. در جریان ایردراپ 50 هزار ارز SXP بین 5000 نفر به‌صورت رایگان توزیع شد. 

 

ارز دیجیتال سولار نتورک (SXP) چیست؟ 

ارز دیجیتال SXP، رمزارز بومی اکوسیستم سولار نتورک است. ارز SXP، توکن کاربردی (Utility) و حاکمیتی (Governance) پلتفرم سولار نتورک است. در زمان راه‌اندازی این ارز دیجیتال در بستر دو بلاک‌چین اتریوم (با استاندارد ERC-20) و بایننس اسمارت چین (با استاندارد BEP-20) قرار داشت. 

بعد از ایجاد بلاک‌چین اختصاصی سولار نتورک، توسعه‌دهندگان تصمیم گرفتند تا ارز SXP به این شبکه انتقال دهند. به‌همین دلیل تا 30 ژوئن سال 2023 به همه دارندگان توکن SXP فرصت دادند تا دارایی خود را از طریق پل بلاک‌چین اختصاصی، به شبکه سولار نتورک انتقال دهند. بنابراین در حال حاضر ارز دیجیتال SXP به‌عنوان کوین (coin) شناخته می‌شود. 

ارز دیجیتال SXP
ارز دیجیتال SXP

کاربردهای ارز دیجیتال SXP Coin عبارت‌اند از: 

  • ولیدیتورهای شبکه سولار نتورک برای مشارکت در اعتبارسنجی تراکنش‌ها باید ارز SXP را استیک (Stake) کنند. 
  • پرداخت پاداش ایجاد بلوک‌های جدید به ولیدیتورها (Validator) در قالب رمزارز SXP صورت می‌گیرد. 
  • هولدرهای ارز SXP از حق رای در انتخاب ولیدیتورهای شبکه سولار نتورک برخوردار هستند. 
  • کارمزد تراکنش‌های قراردادهاش هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز در بستر سولار نتورک با SXP Coin پرداخت می‌شود.

 

مکانیزم اجماع بلاک‌چین سولار نتورک چیست؟ 

سولار نتورک برای دستیابی به اهداف مقیاس‌پذیری مطلوب و کاهش مصرف انرژی در تامین امنیت و اعتبارسنجی تراکنش‌ها از مکانیزم اجماع اثبات سهام نمایندگی شده (Delegated Proof of Stake) استفاده می‌کند. در قالب این مکانیزم، اجماع هولدرهای ارز دیجیتال SXP بسته به میزان دارایی خود از حق رای برای انتخاب نودهای اعتبارسنج یا ولیدیتور برخوردار هستند. در مجموع 53 ولیدیتور برای تایید و اعتبارسنجی تراکنش‌ها در این شبکه فعالیت می‌کنند. 

ولیدیتورها در شبکه سولار نتورک نیاز به استفاده از دستگاه‌های سخت افزاری پیشرفته مانند ایسیک (ASIC) ندارند. بلکه می‌توانند به‌راحتی از طریق قفل کردن بخشی از ارز دیجیتال SXP تحت مالکیت خود در فرآیند اعتبارسنجی و تایید تراکنش‌ها مشارکت کنند. 

در هر دور اعتبارسنجی هر یک از ولیدیتورها مسئولیت استخراج یک بلوک را بر عهده می‌گیرند. سپس این چرخه ادامه پیدا می‌کند. جالب است بدانید که زمان تشکیل هر بلاک در شبکه سولار نتورک حدود 8 ثانیه است. در حالی که این عدد در شبکه بیت‌کوین به حدود 10 دقیقه می‌رسد. همین آمار برای پی بردن به مقیاس‌پذیری بهتر سولار نتورک در مقایسه با بیت کوین کافی است. پاداش استخراج هر بلوک در شبکه سولار نتورک نیز برابر 10 رمزارز SXP است. 

 

سولار ولت (Solar Wallet) چیست؟ 

سولار ولت (Solar Wallet) نام کیف پول ارز دیجیتال اختصاصی اکوسیستم سولار نتورک است. شما بعد از خرید ارز دیجیتال SXP برای نگهداری آن می‌توانید دارایی خود را به سولار ولت منتقل کنید. ضمن اینکه برای برخوردار از حق رای در بلاک‌چین سولار نتورک باید دارایی خود در سولار ولت استیک کنید. دقت داشته باشید که امکان خرید و فروش ارز SXP از طریق این کیف پول نیز وجود دارد. برای دانلود نسخه‌های افزونه مرورگر، دسکتاپ و موبایل سولار ولت می‌توانید روی این لینک کلیک کنید.

سولار ولت (Solar Wallet)
سولار ولت (Solar Wallet)

قیمت ارز دیجیتال SXP 

کف قیمت ارز دیجیتال SXP در روز 18 می سال 2020 در محدوده 0.161 دلار رقم خورد. همچنین سقف قیمت این رمزارز تا به امروز نیز در روز 3 می 2021 در محدوده 5.86 دلار به ثبت رسیده است. در زمان نگارش این مقاله (17 نوامبر 2023) ارز SXP با قیمت 0.349 دلار معامله می‌شود. در تصویر زیر می‌توانید نمودار قیمت ارز دیجیتال SXP از گذشته تا به امروز را مشاهده کنید. 

نمودار قیمت ارز دیجیتال SXP

ارز SXP Coin سقف عرضه ندارد. در حال حاضر بیش از 585 میلیون کوین در بازار در گردش است. سولار نتورک برای ایجاد ماهیت ضد تورمی، برنامه توکن سوزی را اجرا می‌کند. برنامه توکن سوزی سولار نتورک به‌صورت دستی و خودکار تقسیم می‌شود. 

در حالت خودکار، 90 درصد کارمزد هر تراکنش در شبکه از بین می‌رود. در حالت دستی که هنوز رونمایی نشده است، کاربران این امکان را خواهند داشت که با از بین بردن توکن‌های خود، به جلوگیری کاهش قیمت ارز SXP کمک کنند. 

 

نقشه راه اکوسیستم سولار نتورک 

یکی از مهم‌ترین معیارها برای قضاوت درباره هر شبکه بلاک‌چین و ارز دیجیتال اختصاصی آن، نقشه راه است. نقشه راه نشان می‌دهد که تیم توسعه دهنده چه برنامه‌هایی را برای آینده دارد. این موضوع در ارزیابی آینده قیمت ارزهای دیجیتال اهمیت زیادی دارد. 

سولار نتورک یکی از پروژه‌هایی که است که نقشه راه فوق‌العاده‌ای دارد. در سال‌های اخیر با رونمایی از سولار ولت، سولار اسکن (پلتفرم جستجوی بلاک‌چین سولار نتورک) و … بخش‌هایی از نقشه راه این پروژه محقق شده است. تعدادی از مهم‌ترین برنامه‌های آتی سولار نتورک عبارت‌اند از: 

  • دبیت کارت سولار (Solar Debit Card) 
  • فروشگاه اینترنتی کالا با ارزهای دیجیتال (Moon.Store) 
  • لانچر بازی‌های مبتنی بر بلاک‌چین (Tymt) 
  • ماشین مجازی سولار (Solar Virtual Machine) 

 

سولار نتورک در یک نگاه 

نام شبکه بلاک‌چین سولار نتورک (Solar Network)
نام ارز دیجیتال ارز دیجیتال SXP
هدف شبکه میزبانی از برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند
مکانیزم اجماع اثبات سهام نمایندگی شده (DPoS)
زمان تشکیل بلوک 8 ثانیه
پاداش استخراج هر بلوک 10 ارز SXP
کیف پول اختصاصی سولار ولت (دسکتاپ، موبایل و افزونه مرورگر)
توکن سوزی دارد
سقف عرضه ارز دیجیتال SXP ندارد
عرضه فعلی ارز SXP (17 نوامبر 2023) بیش از 585 میلیون کوین
مارکت کپ فعالی SXP Coin (17 نوامبر 2023) 201 میلیون دلار
وایت پیپر دارد (لینک دانلود)

 

کلام پایانی 

در این مطلب به معرفی شبکه بلاک‌چین سولار نتورک (Solar Network) و ارز دیجیتال SXP پرداختیم. سولار نتورک یکی از پروژه‌های آینده‌دار بازار رمزارزها است. اگر ارز SXP هنوز جایگاه واقعی خود را در بازار به‌دست نیاورده است، مشکل بیشتر مربوط به زمان رونمایی از این رمزارز برمی‌گردد که در ابتدای زمستان کریپتو سال‌های اخیر بود. به‌نظر می‌رسد که با شناخته شدن پتانسیل‌های واقعی این پلتفرم در سال‌های آینده شاهد رشد قیمت ارز SXP خواهیم بود. 

 

سوالات متداول 

  1. ارز SXP در بستر کدام بلاک‌چین است؟ 

ارز دیجیتال SXP در بستر بلاک چین سولار نتورک قرار دارد. 

 

  1. بهترین کیف پول ارز SXP Coin چیست؟ 

سولار ولت بهترین کیف پول برای نگهداری SXP Coin است. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا