معیارهای انتخاب کارگزاری بورس

امروزه می‌توان نقش شرکت‌های کارگزاری بورس به عنوان تنها واسطه بین خریداران و فروشندگان این بازار را پررنگ‌تر از همیشه احساس کرد. به همین سبب، آشنایی با ساختار کارگزاری‌های بورس و نحوه ثبت نام در آن‌ها از هر زمان دیگری اهمیت بیشتری دارد. 

علاوه بر این، وجود کارگزاری‌های بورس متعدد در کشورمان باعث می‌شود تا نیاز مبرمی برای تعریف استانداردهایی برای انتخاب کارگزاری ایده آل معامله‌گران به وجود آید.

در این مقاله به ماهیت شرکت‌های کارگزاری بورس و نحوه ثبت نام در آنها و همچنین ثبت نام در سازمان بورس و اوراق بهادار می‌پردازیم. سپس، مروری بر معیارهای انتخاب کارگزار بورس ایده‌آل خواهیم داشت. در نهایت نیز، به معرفی تعدادی از شرکت‌های کارگزاری بورس معتبر ایران خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 

شرکت کارگزاری بورس چیست؟

هر شرکت کارگزاری بورس اوراق بهادار یک شخص حقوقی است که اوراق بهادار سایر اشخاص را به به جای آن‌ها معامله می‌کند. سود و زیان به دست آمده از معاملات کارگزار، به صاحبان اصلی اوراق بهادار تعلق می‌گیرد. در واقع، کارگزار بورس را می‌توان یک میانجی بین خریداران و فروشندگان بازار بورس دانست. کارگزاران بورس به وسیله مبادله سهام کالا، اوراق بهادار و سایر اوراق مبتنی بر کالا، معاملات را تسهیل کرده در ازای آن کارمزد دریافت می‌کنند.

برای فعالیت در بازار بورس، کارگزاران بایستی مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار را دریافت کنند. با این کار، آن‌ها قانوناً مجاز به فعالیت در بازار بورس خواهند بود.

کارگزاری بورس چیست؟
کارگزاری بورس چیست؟

ثبت نام در شرکت‌های کارگزاری بورس

دو گام اساسی برای ثبت نام در بازار بورس ایران وجود دارد. در وهله اول، فرد باید در سامانه سجام ثبت نام کند. شما پس از ورود به سایت این سامانه و تکمیل مراحل ثبت نام، یک کد رهگیری 10 رقمی دریافت خواهید کرد. برای انجام احراز هویت با این کد رهگیری می‌توانید از طریق مراجعه حضوری و یا به صورت آنلاین اقدام کنید. در صورت تمایل به مراجعه حضوری، باید به دفاتر پیشخوان منتخب سازمان بورس و اوراق بهادار بروید. همچنین اگر می‌خواهید به صورت آنلاین احراز هویت کنید، باید از درگاه‌های مورد تایید سازمان بورس استفاده کنید.

در مرحله بعد، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اطلاعات شما را تایید کرده و کد بورسی که همان کد شناسایی شما در بازار بورس است را صادر می‌کند. هر کد بورسی متشکل از 3 حرف و 5 عدد است که به صورت پیامک برای افراد ارسال می‌شود.

پس از احراز هویت، نوبت به ثبت نام در یکی از کارگزاری‌های برتر بورس می‌رسد. پیش از این، برای ثبت نام در شرکت کارگزاری مد نظر خود، باید به یکی از دفاتر آن مراجعه کرده و مراحل ثبت نام را طی می‌کردید. اما بعد از ظهور پاندمی کرونا، بیشتر کارگزاری‌ها امکان ثبت نام اینترنتی را فراهم کرده و پروسه‌ی احراز هویت و امضای قراردادهای خود را نیز آنلاین کردند. با این حال در صورت تمایل، می‌توانید به صورت حضوری به شعب کارگزاری مورد نظر خود مراجعه کرده و در آنجا ثبت نام خود را انجام دهید.

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در بورس

همانطور که پیش از این بیان شد، افراد برای دریافت کد بورسی خود باید احراز هویت کنند. همچنین، شرکت‌های کارگزاری بورس نیز برای ثبت نام شما به مدارک شناسایی‌تان نیاز دارند. هر شخص حقیقی برای دریافت کد بورسی به مدارک خاصی نیاز دارد. از جمله این مدارک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تصویر صفحه اول شناسنامه
 • تصویر کارت ملی
 • اطلاعات بانکی کامل مانند شماره حساب، نام شعبه و شماره شبا
 • اطلاعات کارت بانکی و رمز دوم برای پرداخت هزینه ثبت نام در سجام

 

علاوه بر این اگر قصد ثبت نام یک شخص حقوقی در بورس را دارید، باید قادر به ارائه مدارک زیر باشید:

 • تصویر روزنامه رسمی آگهی تاسیس شرکت
 • تصویر روزنامه رسمی کلیه تغییرات شرکت
 • تصویر اساسنامه شرکت
 • کپی شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره
 • تکمیل فرم مشخصات مشتریان حقوقی و تعهدنامه
 • تکمیل فرم توافقنامه معاملات اینترنتی
 • دریافت و تکمیل فرم قرارداد معاملات آنلاین 
 • پاسخ به سوالات آزمون آنلاین
 • ارائه درخواست دریافت کد معاملاتی در سربرگ شرکت
 • معرفی و مدارک هویتی نماینده شرکت

 

در نهایت نیز مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در شرکت‌های کارگزاری بورس به شرح زیر است:

 • تصویر رنگی صفحه اول و توضیحات شناسنامه
 • عکس رنگی پشت و روی کارت ملی
 • مشخصات کامل حساب بانکی شامل شماره حساب، شماره شبا و نام شعبه
 • تکمیل فرم مشخصات مشتری

علی رغم سهولت نسبی ثبت نام در بورس، پیدا کردن یک شرکت کارگزاری معتبر و قابل اطمینان کار ساده‌ای نیست. برای حل این مشکل، در ادامه این مقاله به تعدادی از معیارهای انتخاب کارگزاری بورس خواهیم پرداخت.

 

معیارهای انتخاب کارگزاری بورس

از آنجایی که کارگزار بورس تنها رابط بین عرضه کنندگان و متقاضیان اوراق بهادار است، افراد باید در انتخاب کارگزار خود به شدت دقت کنند. چرا که با انتخاب یک کارگزار نامناسب، نه تنها احتمال درآمدزایی افراد کاهش می‌یابد، بلکه سرمایه اصلی آن‌ها نیز در معرض ریسک قرار می‌گیرد.

معیارهای زیادی برای انتخاب بهترین کارگزاری بورس وجود دارد. کارگزاری که بتواند به تمامی این استانداردها پایبند باشد و به وسیله آن‌ها مشتریان خود را راضی نگه دارد، سرمایه‌گذاری شما را به تجربه‌ای شیرین و دلپذیر تبدیل خواهد کرد. در ادامه به برخی از معیارهای انتخاب کارگزاری بورس می‌پردازیم.

 

 • جامعیت کارگزار

هنگام انتخاب یک کارگزاری بورس، یکی از مهم‌ترین فاکتورها جامعیت آن است. این به این معنی است که اگر کارگزاری تنها در یک حوزه خاص از بورس فعال باشد، قادر به ارائه خدمات در حوزه‌های دیگر نخواهد بود. در چنین حالتی، افراد باید دو نکته مهم درباره کارگزاری مذکور را در نظر بگیرند. در وهله اول، محدود بودن خدمات کارگزاری نشان دهنده عدم گستردگی فعالیت آن و در نتیجه بی اعتبار بودن کارگزاری است. همچنین، فعالیت محدود کارگزاری می‌تواند به علت نداشتن مجوز فعالیت در دیگر زمینه‌های بازار بورس باشد. کارگزاری که از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار تایید نشده باشد، شایسته‌ی اعتماد مشتریان نیست. 

برای مثال، یکی از خدمات مهمی که هر کارگزاری می‌تواند به مشتریان خود ارائه دهد سبدگردانی است که به افراد در مدیریت دارایی‌شان در بورس کمک می‌کند. کارگزاری که مجوز سبدگردانی نداشته باشد نمی‌تواند خدمات کاملی به مشتریان خود ارائه کند.‌

از همین سو، پیش از انتخاب کارگزاری خود، بهتر است اطلاعات مربوط به خدمات و مجوزهای آن را بررسی کرده و با علم کامل بر این مطالب تصمیم خود را اتخاذ نمایید. 

ویژگی‌های کارگزاری خوب 
ویژگی‌های کارگزاری خوب
 • دسترسی سرمایه گذار به کارگزار

علاوه بر جامعیت خدمات، کارگزار بورس مورد انتخاب شما باید به آسانی برای کاربران خود در دسترس باشد. برای مثال، ممکن است یک کارگزاری امکانات آنلاین فوق العاده‌ای ارائه دهد، اما تنها شعب محدودی در پایتخت و تعدادی از کلان شهرها داشته باشد. در این صورت، اگر کاربر بخواهد برای رفع مشکل خود به طور حضوری به کارگزاری مراجعه کند، ممکن است برای این کار به دردسر زیادی افتاده و یا حتی نتواند آن را انجام دهد. 

از سوی دیگر، داشتن شعب متعدد در شهرهای مختلف کشور نشان دهنده امکانات و فعالیت گسترده کارگزاری است. هرچه تعداد دفاتر و شعب یک کارگزار بیشتر باشد، اعتبار آن نیز بالاتر می‌رود. 

 

 • تخفیف کارمزد و خدمات اعتباری

کارگزاری‌ها می‌توانند برای افزایش تعداد مشتریان خود از روش‌های مختلفی اقدام کنند. یکی از این روش‌ها، ارائه‌ی تخفیف در کارمزد معاملات کارگزاری است. بسیاری از کارگزاری‌ها تنها برای آن تعداد از مشتریان خود که سرمایه‌گذاری‌های کلان انجام می‌دهند امکان ارائه تخفیفات کارمزد را در نظر می‌گیرند. با اینکه این استراتژی به تنهایی برای جذب مشتری کارآمد بوده و توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران را به خود جلب می‌کند، همچنان می‌توان آن را ارتقا داد.

کارگزاری‌های معتبر و پیشرفته یک سیستم مشخص برای ارائه تخفیفات کارمزد را برای تمام مشترکین خود تهیه می‌کنند. این روش مخصوصاً زمانی مورد توجه قرار می‌گیرد که نقش روابط شخصی در احتمال دریافت این تخفیف‌ها پررنگ می‌شود. استفاده از تخفیفات سیستماتیک برای جلوگیری از این موضوع می‌توانند اعتماد مردم به کارگزاری‌ها را به طور چشمگیری افزایش دهند.‌

علاوه بر این، کارگزاری می‌تواند برای افزایش محبوبیت خود و جلب اعتماد مشتریان بسته‌های اعتباری به آنها ارائه دهد. هر بسته اعتباری دارای مبلغ مشخصی سرمایه است که کارگزاری در اختیار کاربران خود می‌گذارد. این سرمایه می‌تواند برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس استفاده شود. 

حجم و مبلغ بسته‌های اعتباری بستگی به گردش حساب مشتری دارد. هرچه گردش حساب شما بیشتر باشد، بسته اعتباری بزرگتری به شما تعلق می‌گیرد. همچنین، باید توجه داشته باشید که در صورت دریافت بسته‌های اعتباری، حتماً باید وجوه موجود در آن‌ها را برای سرمایه‌گذاری استفاده کنید. 

در نظر داشته باشید که کارگزار ایده‌آل شما کارگزاری است که بسته‌های اعتباری خود را هم به سرمایه‌گذاران خرد و هم سرمایه‌گذاران کلان ارائه می‌کند. برای اطلاع از سیاست‌های کارگزاران درباره بسته‌های اعتباری و تخفیف‌های کارمزد آن‌ها، بهتر است به وب سایت خود کارگزار مراجعه کنید.

 

 • حضور آنلاین کارگزار

یک کارگزار خوب علاوه بر داشتن شعب متعدد در شهرهای مختلف کشور، باید خدمات کامپیوتری و اینترنتی با کیفیتی نیز به مشتریان خود ارائه کند. مشترکین هر کارگزاری بورس باید بتوانند خدماتی نظیر ثبت سفارشات، مشاهده گردش حساب و سبد سهام و همچنین درخواست انتقال پول را به طور آنلاین و اینترنتی انجام دهند. 

علاوه بر این، طبق استاندارد تعریف شده میان کارگزاری‌ها، خدمات اینترنتی شرکت‌های کارگزاری بورس باید مشترکین خود را با امکان انجام سریع معاملات آنلاین و یکپارچه بودن سیستم معاملاتی اوراق بهادار با سایر بخش‌ها یاری کنند. با ارائه این امکانات، کاربران شرکت‌های کارگزاری بورس دیگر نیازی به پلتفرم‌های متعدد نخواهند داشت و می‌توانند تنها از وب سایت کارگزاری خود به عنوان یک منبع معتبر استفاده کند.

از دیگر خدمات اینترنتی ضروری شرکت‌های کارگزاری بورس می‌توان به امکان دریافت کد بورسی و احراز هویت غیرحضوری اشاره کرد. کد بورسی همان شناسه‌ی کاربری فرد در سازمان بورس و اوراق بهادار کشور محسوب می‌شود. در گذشته، فرد برای دریافت این شناسه و احراز هویت باید به صورت حضوری به یکی از شعب کارگزاری طرف معامله خود مراجعه می‌کرد. اما در دنیای پرمشغله امروز، کارگزاری‌های برتر ایران نیاز به یک پلتفرم آنلاین برای ثبت نام، دریافت کد بورسی و احراز هویت را درک کرده و خدمات خود را مطابق با آن بهبود بخشیدند.

امروزه افراد می‌توانند با مراجعه به سامانه دریافت کد بورسی و وارد کردن اطلاعات شخصی خود در آن کد، مخصوص خود را دریافت کنند. از بهترین کارگزاری‌های بورس آنلاین نیز می‌توان به کارگزاری‌های مفید، آگاه و فارابی اشاره کرد.

 

 • ارائه‌ی محتوای آموزشی، تحلیلی و مشاوره

از ویژگی‌های بالقوه‌ای که افراد فعال در بازار بورس ایران و علی الخصوص تازه کاران این بازار در هر کارگزاری به دنبال آن هستند، ارائه خدمات آموزشی و مشاوره است. افرادی که به تازگی فعالیت خود را در بازار بورس ایران شروع کرده‌اند، به دنبال منبعی معتبر برای آموزش و مشاوره هستند. با این حال، متاسفانه در دنیای امروز، اطلاعات وب سایت‌ها، کانال‌های تلگرام و دیگر پلتفرم‌های اینترنتی در این باره یا ناقصند و یا همدیگر را نقض می‌کنند. 

در این میان، اگر یک کارگزاری بتواند در بستر خود محتوای آموزشی و تحلیلی با کیفیت و مشاوره‌های قابل اطمینان فراهم کند، نه تنها به سرمایه‌گذاران زیادی کمک کرده است، بلکه اعتبار خود و اعتماد مردم به تخصصش را نیز افزایش می‌دهد.

اگر شما نیز به دنبال یک شرکت کارگزاری قابل اعتماد هستید که بتواند نیازهای تحلیلی، آموزشی و مشاوره‌ای شما را برآورده کند باید پیش از انتخاب خود تحقیقات گسترده‌ای انجام دهید.

 

 • سرویس پشتیبانی از مشتریان قوی

یک کارگزاری خوب باید برای مشترکین خود یک سیستم پشتیبانی از مشتریان قوی و سریع طراحی کرده باشد. در صورت عدم دسترسی مشترکین هر کارگزاری به یک سرویس پشتیبانی مشتریان قابل اطمینان، آنها ممکن است از معاملات خود سودی نبرده و یا حتی ضرر کنند. 

شرکت کارگزاری ایده‌آل شما نه تنها با پذیرش تماس‌های تلفنی به حل مشکلات معاملاتی مشتریان خود می‌پردازد، بلکه یک پلتفرم چت آنلاین نیز در داشبورد شخصی هر کاربر ایجاد می‌کند. 

 

 • وجود صندوق‌های سرمایه گذاری در کارگزاری

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مناسب افراد بی‌تجربه و کم تجربه‌ای است که به تنهایی توانایی انجام معاملات مستقیم در بازار بورس را ندارند. معامله‌گران خرد بازار بورس می‌توانند با قرار دادن سرمایه خود در صندوق‌های سرمایه‌گذاری از تجربه تحلیلگران حرفه‌ای و تخصص معامله‌گران مجرب استفاده کرده و به درآمدزایی برسند. 

صندوق‌های سرمایه‌گذاری همچنین به تازه کاران بازار بورس امکان صرفه‌جویی در وقت و سرمایه خود را می‌دهند. اگر فردی بخواهد به تنهایی و به صورت ارگانیک تجربه و مهارت لازم برای معامله در بازار بورس را کسب کند، نه تنها باید زمان و انرژی زیادی صرف این کار کند، بلکه ممکن است سرمایه زیادی را نیز در این راه از دست بدهد. وجود صندوق‌های سرمایه‌گذاری از رخداد این پدیده جلوگیری می‌کند.

امکان استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری نه تنها نشان دهنده ارزشی است که شرکت‌های کارگزاری برای مشترکین خود قائل می‌شوند، بلکه به وجود نیروی متخصص در کارگزاری و اعتبار ناشی از آن نیز اشاره دارد. بنابراین، اگر شما نیز به دنبال یک کارگزاری معتمد هستید که می‌تواند علی رغم تجربه کم، شما را به درآمدزایی هدایت کند، حتما این ویژگی را در نظر بگیرید. 

 

 • بازگردانی اوراق بهادار

بازگردانی اوراق بهادار به فعالیتی اطلاق می‌شود که عرضه و تقاضای بازار را تنظیم می‌کند. تنظیم عرضه و تقاضای بازار منجر به جلوگیری از کاهش و افزایش ناگهانی و هیجانی قیمت‌ها و همچنین افزایش نقدشوندگی بازار می‌شود.

یک نهاد بازگردان نیاز به مجوز کار و دانش و تبحر فراوان در زمینه عرضه و تقاضای بازار بورس دارد تا بتواند نقدینگی بازار را تضمین کرده و قیمت‌ها را در محدوده ثابتی نگه دارد. هر دوی این عوامل نشان دهنده اعتبار و تخصص بالای کارگزاری بورسی است که فعالیت‌های مربوط به بازگردانی اوراق بهادار را نیز انجام می‌دهد. 

 

 • رتبه‌بندی کارگزاری‌ها

بر اساس گزارشات کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار، هم اکنون ۱۰۸ شرکت کارگزاری فعال در کشور وجود دارد. این شرکت‌های کارگزاری هر ساله با توجه به گزارش‌های ارائه شده از سوی بازار بورس رتبه‌بندی شده و در چهار گروه الف، ب،ج و د قرار می‌گیرند. 

رتبه‌بندی کارگزاری‌های بورس بر اساس معیارهای عادی و معیارهای تشویقی انجام می‌شود. معیارهای عادی رتبه‌بندی کارگزاری‌ها شامل تعداد دفاتر اداری، تعداد اعضای هر کارگزاری بورس و انواع معاملات انجام شده در آن می‌شود. از سوی دیگر، معیارهای تشویقی رتبه‌بندی کارگزاری‌ها به خدمات ویژه هر کارگزاری اشاره دارد.

 از جمله این خدمات ویژه می‌توان به سبد گردانی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و توانایی جذب مشتریان خارجی اشاره کرد. با در نظر گرفتن این عوامل، شرکت‌های کارگزاری به چهار دسته تقسیم می‌شوند که در جدول زیر آن‌ها را با هم مقایسه می‌کنیم. توجه به رتبه‌بندی کارگزاری‌ها می‌تواند یکی از مهم‌ترین معیارهای انتخابی کارگزاری ایده آل شما باشد. 

 

نوع کارگزاری  ویژگی‌ها  مثال
الف کسب حداقل 80% امتیازات عادی و 65% امتیازهای در نظر گرفته شده در دستورالعمل بورس کارگزاری‌ بورس مفید، کارگزاری بورس فارابی، کارگزاری بورس آگاه، کارگزاری بورس بانک ملی ایران و کارگزاری بورس بانک تجارت
ب کسب حداقل 65% امتیازات عادی و 55% امتیازات در نظر گرفته شده در دستورالعمل بورس کارگزاری بورس آریا نوین، کارگزاری بورس برهان سهند، کارگزاری بورس ارزش آفرین الوند و کارگزاری بورس شهر
ج کسب حداقل 50% امتیازات عادی و 40% امتیازات در نظر گرفته شده در دستورالعمل بورس کارگزاری‌ بورس سهم یار، کارگزاری بورس صبا جهاد، کارگزاری بورس سپهر باستان و کارگزاری بورس ایران سهم
د کسب حداقل 35% امتیازات عادی و 30% امتیازات در نظر گرفته شده در دستورالعمل بورس

 

معرفی برترین کارگزاری‌های ایران

در ادامه این متن، به بررسی تعدادی از کارگزاری‌های برتر بورس می‌پردازیم تا شما نیز بتوانید کارگزاری‌های بورس را با هم مقایسه کنید.

 

 • کارگزاری مفید
کارگزاری بورس مفید
کارگزاری بورس مفید

کارگزاری مفید به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های کارگزاری بازار بورس ایران در سال 1373 تاسیس شد. در طی 29 سال فعالیت خود، این کارگزاری‌ توانسته مقام اولین ارائه دهنده معاملات آنلاین را برای خود رقم بزند. کارگزاری مفید دارای بیشترین ارزش معاملات بورس بوده و از این لحاظ بزرگترین کارگزاری بورس کشور محسوب می‌شود.

با بیش از 11 میلیون کاربر فعال، کارگزاری مفید مزایای زیادی را برای مشترکین خود فراهم می‌کند. مشترکین کارگزاری مفید می‌توانند از ویژگی‌هایی مانند اختصاص اعتبار معاملاتی به سرمایه‌گذاران، تخصیص سود به باقی‌مانده حساب، سامانه اختصاصی کارگزاری برای تحلیل فاندامنتال، کلاس‌های آموزشی رایگان تحلیل تکنیکال و فاندامنتال، خدمات سبدگردانی و جوایز و مسابقات متنوع باشگاه مشتریان این کارگزاری استفاده کنند. 

داشتن بیش از 38 میلیارد تومان دارایی تحت مدیریت، باعث ایجاد یک سیستم پشتیبانی از مشتریان با کیفیت و قابل اطمینان توسط کارگزاری مفید شده است. پشتیبانی کارگزاری مفید در تمام ساعات شبانه روز به حل مشکلات مشترکین این کارگزاری می‌پردازد. همچنین، این کارگزاری از ابزارهای متفاوتی برای پشتیبانی از مشترکین خود استفاده می‌کند. از جمله این ابزار می‌توان به تماس‌های تلفنی، پیامک، چت آنلاین، ایمیل و بخش کامنت‌های اینستاگرام اشاره کرد. 

کارگزاری مفید همچنین پلتفرم‌های معاملاتی ارزنده‌ای برای کاربران خود فراهم نموده است. از جمله این پلتفرم‌ها می‌توان به ایزی تریدر معمولی و همراه، آنلاین تریدر و مفید تریدر که ورژن بومی شده برنامه متاتریدر 5 است اشاره کرد. 

 

 • کارگزاری آگاه

کارگزاری بورس آگاه 
کارگزاری بورس آگاه

کارگزاری آگاه در سال 1384 و با شعار “رویاهایتان را در بورس آگاهانه دنبال کنید” تاسیس شد. این کارگزاری به ارائه خدمات مربوط به بورس اوراق بهادار پرداخته و هم اکنون بیش از 5 میلیون کاربر فعال دارد. حجم دارایی‌های تحت مدیریت این کارگزاری به بیش از 70 هزار میلیارد ریال می‌رسد. کارگزاری آگاه در سال‌های گذشته رشد زیادی از خود نشان داده است. بازدهی این کارگزاری در 13 سال اخیر بیش از 34 هزار درصد افزایش یافته است. 

باشگاه مشتریان این کارگزاری که “بآشگاه” نام دارد، خدمات ارزنده‌ای را به اعضای خود ارائه می‌کند. از جمله این خدمات می‌توان به آموزش‌های رایگان و غیر رایگان بورس به صورت حضوری و آنلاین، تخصیص بسته‌های اعتباری متنوع، تخفیف کارمزد به صورت وجه نقد، خدمات مشاوره‌ای و تحلیلی بازار سرمایه، خدمات سبدگردانی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری متعدد و تخصیص سود به باقی مانده حساب اشاره کرد.

کارگزاری آگاه که رتبه اول معاملات آتی کالا را برای خود کسب کرده است، پلتفرم‌های معاملاتی جامعی را برای کاربران خود به ارمغان آورده است.‌ وب سایت و اپلیکیشن آسا تریدر، در کنار سامانه معاملاتی آنلاین آتی کالا پلتفرم‌های مورد استفاده کارگزاری آگاه را تشکیل می‌دهند. پشتیبانی این کارگزاری 24 ساعت شبانه روز به تماس‌ها، تیکت‌ها و ایمیل‌های مشتریان پاسخ می‌دهد.

 

 • کارگزاری فارابی

کارگزاری بورس فارابی 
کارگزاری بورس فارابی

کارگزاری فارابی پس از تاسیس در سال 1387 توانسته به عضو ثابتی از 10 کارگزاری برتر ایران تبدیل شود. این کارگزاری برای کاربران خود امکان انجام معاملات در بازار بورس و فرابورس و بورس کالا و انرژی را فراهم کرده است.

کارگزاری فارابی که بیش از 60 شعبه در سراسر ایران دارد، در سال 1397 به عنوان کارگزاری برتر کشور انتخاب شد. خدمات برتر این کارگزاری مانند محتوای آموزشی طبقه‌بندی شده و وبینارهای مختلف، در کنار ویژگی‌های خاص آن مانند امکان انجام سبدگردانی، کارگزاری فارابی را به یک کارگزاری محبوب نزد مردم تبدیل کرده اند.

کارگزاری فارابی در باشگاه مشتریان خود تحت عنوان “با هم” مزایای متنوعی را به کاربران خود پیشنهاد می‌دهد. از جمله این مزایا می‌توان به تخفیف کارمزد تا سقف 25 درصد، امتیازهای روزانه و ماهانه و دریافت اعتبار و تبدیل امتیاز باشگاه به وجه نقد اشاره کرد. 

یکی از مهم‌ترین مزایای کارگزاری فارابی استفاده از یک سیستم یکپارچه برای ورود مشتریان به فارابیکسو، پلتفرم این کارگزاری است. فارابیکسو امکان دسترسی به بازارهای مختلف سرمایه، انواع چارت‌ها و ابزارهای تکنیکال و همچنین ارتباط با شرکای تجاری کارگزاری مثل بورس24 و BixoViser را برای کاربران این کارگزاری فراهم می‌کند. مشترکین کارگزاری فارابی می‌توانند از این برنامه در سه نسخه حرفه‌ای، سبدگردان و معامله‌گر استفاده کنند. نسخه موبایل این سامانه نیز مخصوص معاملات آتی سکه و اوراق بهادار است. پشتیبانی کارگزاری فارابی به صورت شبانه روزی در اختیار کاربران این کارگزاری قرار می‌گیرد.

 

 • کارگزاری مبین سرمایه

کارگزاری بورس مبین سرمایه
کارگزاری بورس مبین سرمایه

کارگزاری مبین سرمایه در سال 1388 تاسیس شد و از آن پس توانسته برای خود بیش از یک میلیون کاربر جمع آوری کند. فعالیت این کارگزاری در ابتدا تنها به بورس کالا محدود می‌شد، اما پس از مدتی مبین سرمایه به عرصه بازار اوراق بهادار و بورس انرژی نیز پا گذاشت. 

کارگزاری مبین سرمایه در طی 14 سال فعالیت خود مقام‌ها و جوایز زیادی کسب کرده است. از جمله این افتخارات می‌توان به رتبه سوم کارگزاران بازار سرمایه ایران در سال 1399 و رتبه اول کارگزاران بورس کالای ایران در سال 1390 اشاره کرد. 

کاربران مبین سرمایه می‌توانند از مزایای این صرافی شامل تخصیص سود به باقیمانده حساب، اهدای اعتبار معاملاتی و مقالات و رویدادهای آموزشی متنوع استفاده کنند. با این حال، می‌توان گفت که محتوای آموزشی کارگزاری مبین سرمایه همچنان جای پیشرفت دارد.

مانند دیگر کارگزاری‌های بازار بورس، باشگاه مشتریان مبین سرمایه نیز خدمات مفیدی برای کاربران خود به ارمغان می‌آورد. برگزاری مسابقات و اهدای جوایز، تخصیص اعتبارات ویژه، کسب امتیاز برای دریافت جوایز و بازگشت بخشی از کارمزد در قالب امتیاز باشگاه مشتریان تعدادی از این خدمات محسوب می‌شوند.

سامانه اختصاصی معاملات آنلاین این کارگزاری در دو نسخه موجود است. همچنین، پشتیبانی مبین سرمایه از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 صبح تا 4 بعد از ظهر پاسخگوی ایمیل کاربران این کارگزاری است.

 

 • کارگزاری حافظ

کارگزاری بورس حافظ
کارگزاری بورس حافظ

کارگزاری حافظ با 17 سال سابقه در بازار سرمایه یکی از قدیمی‌ترین کارگزاری‌های ایران به شمار می‌رود. این کارگزاری در سال 99 مقام هفتمین کارگزاری از نظر حجم معاملات را کسب کرد. علاوه بر این، کارگزاری حافظ در سال 1401 به عنوان چهارمین کارگزاری معاملات بازار سهام برگزیده شد. کاربران این کارگزاری می‌توانند در بازار بورس، فرابورس و بورس کالا و انرژی معاملات خود را انجام دهند.

از ویژگی‌های بارز این کارگزاری می‌توان به داشتن بیش از 20 شعبه در سراسر کشور و بالای 1530 هزار میلیارد ریال سرمایه در حال گردش اشاره کرد‌. همچنین، این کارگزاری‌ توانسته تمامی مجوزهای لازم برای ارائه خدمات بورس را کسب کند.

کارگزاری حافظ به کاربران خود خدمات آموزشی گسترده‌‌ای از جمله ویدیوهای کوتاه، وبینارهای آموزشی رایگان و دوره‌های آموزشی تخصصی غیر رایگان ارائه می‌دهد. خدمات متعدد باشگاه مشتریان کارگزاری حافظ مواردی مانند تخفیف دوره‌های آموزشی آنلاین، تخفیف کارمزد معاملات، خرید بسته‌های تحلیلی بازار سرمایه و همچنین ارائه اعتبار معاملاتی را در بر می‌گیرند. علاوه بر این، کاربران این کارگزاری مجاز به استفاده از خدمات سبدگردانی آن با حداقل سرمایه یک میلیارد تومان هستند.

از دیگر نکات مثبت کارگزاری حافظ می‌توان به  پلتفرم‌های معاملاتی متعدد آن اشاره کرد. پلتفرم‌های این کارگزاری شامل سامانه آنلاین پلاس کارگزاری حافظ برای بورس اوراق بهادار، سامانه معاملات آنلاین شرکت برای معاملات مشتقه اوراق، سامانه نرم‌افزاری آنلاین معاملات مشتقه کالایی و سامانه آنلاین بورس کالا برای ثبت نام در بورس می‌شوند. شایان ذکر است که تمامی این پلتفرم‌ها هم به صورت اینترنتی و هم در قالب اپلیکیشن‌های تلفن همراه در دسترس اند.

پشتیبانی از مشتریان کارگزاری حافظ شامل پذیرش تماس‌های تلفنی، ثبت تیکت، چت آنلاین و ایمیل می‌شود. پشتیبانی این کارگزاری از شنبه تا سه‌شنبه از ساعت 8 صبح تا 5 بعد از ظهر و چهارشنبه‌ها از ساعت 8 تا 4 بعد از ظهر در دسترس است.

 

کلام آخر 

در دنیای امروزی، کنش معامله‌گران با شرکت‌های کارگزاری بورس به یکی از مهم‌ترین جوانب معامله در این بازار تبدیل شده است. در نتیجه، معامله‌گران پیش از شروع به ترید باید ابتدا ساختار و نحوه عملکرد شرکت‌های کارگزاری بورس را فرا بگیرند.

همچنین با توجه به تنوع بالای کارگزاری‌های بورس ایران، انتخاب کارگزاری درست و قابل اعتماد روز به روز دشوارتر می‌شود. این مسئله باعث پدیدار شدن معیارهایی برای سنجش کارگزاری‌های بورس و اعتبار آنها شده است. از جمله این معیارها می‌توان به جامعیت کارگزاری، دسترسی آسان معامله‌گران به آن، ارائه تخفیفات کارمزد و بسته‌های اعتباری و رتبه‌بندی خود کارگزاری اشاره کرد.

با توجه به این معیارها، کارگزاری خوب کارگزاری است که در جوانب مختلف بازار بورس فعالیت داشته باشد، به طور حضوری و آنلاین در دسترس باشد، محتوای آموزشی و تحلیلی خوبی در اختیار کاربران خود بگذارد و پشتیبانی لازم از آنها را انجام دهد. از بهترین کارگزاری‌های ایران که کم و بیش این ویژگی‌ها را دارند می‌توان کارگزاری‌های مفید، آگاه، فارابی، مبین سرمایه و حافظ را نام برد. هر یک از این کارگزاری‌ها با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد خود مناسب گروه خاصی از معامله‌گران هستند.

باید توجه داشت که انتخاب کارگزاری مناسب یکی از مهم‌ترین گام‌های فعالیت در بازار بورس به شمار می‌رود. در همین راستا، اگر شما نیز در این زمینه به کمک اشخاص با تجربه و متخصص نیاز دارید، توصیه می‌شود که با تیم ما در بروکر ITBFX تماس بگیرید. 

 

سوالات متداول 

 • مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در شرکت‌های کارگزاری بورس چیست؟

پس از دریافت کد بورسی، برای ثبت نام در کارگزاری‌های بورس سراسر کشور به مدارک خاصی احتیاج دارید. لیست این مدارک به شرح زیر است:

تصویر رنگی صفحه اول و توضیحات شناسنامه

تصویر رنگی پشت و روی کارت ملی

مشخصات کامل حساب بانکی

تکمیل فرم مشخصات مشتری

 

 • معیارهای انتخاب کارگزاری بورس شامل چه مواردی می‌شوند؟

دسترسی آسان سرمایه‌گذاران به کارگزاری چه به صورت حضوری و چه به صورت آنلاین، در کنار تخفیف کارمزد و خدمات اعتباری، محتوای غنی آموزشی، مشاوره‌های مفید، سرویس پشتیبانی از مشتریان قابل اطمینان و همچنین امکانات ویژه‌ای مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بازگردانی اوراق بهادار نشان دهنده اعتبار کارگزاری‌اند.

 

 • منظور از بازگردانی اوراق بهادار چیست؟

در بازار بورس، بازگردانی اوراق بهادار به فعالیتی اطلاق می‌شود که منجر به کنترل عرضه و تقاضای بازار و جلوگیری از افزایش یا کاهش هیجانی قیمت‌ها می‌شود. بازگردانی اوراق نیازمند تخصص و تجربه بالاست و کارگزاری که بتواند مجوز آن را کسب کند، طبعاً اعتبار قابل ملاحظه‌ای دارد. 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا