جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

فهرست مطالب

برای آغاز مسیر ترید، پیشنهاد ما افتتاح حساب دمو و فعالیت بدون ریسک در بروکر ITB است.

سطوح حمایت و مقاومت پرایس اکشن در فارکس

سطوح حمایت و مقاومت (Support & Resistance) از جمله عناصر اصلی تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی از جمله بازار فارکس هستند. هر معامله‌گر پیش از اقدام برای اخذ موقعیت‌های معاملاتی باید بتواند با یادگیری و آموزش سطوح حمایت و مقاومت، از پس شناسایی این محدوده‌های کلیدی بر بیاید. در این مقاله می‌خواهیم از چیستی سطوح حمایت و مقاومت پرایس اکشن در بازار فارکس بگوییم، انواع آن را نام ببریم، با نحوه تشخیص سطوح حمایت و مقاومت در پرایس اکشن آشنا شویم و چگونگی شناسایی سطوح حمایت و مقاومت معتبر را واکاوی کنیم.

مفهوم سطوح حمایت و مقاومت در فارکس چیست؟

حمایت، توصیف‌کننده سطح یا محدوده‌ای در نمودار قیمت است که در آن معامله‌گران تمایل دارند دست به خرید بزنند. در مقابل، مقاومت، محدوده‌ای است که در آن میزان تقاضا از عرضه فراتر می‌رود.

از نظرگاهی دیگر، می‌توان گفت که سطوح حمایت وقتی شکل می‌گیرند که روندی نزولی بر قیمت یک دارایی حاکم می‌شود و قیمت آنقدر افت می‌کند که شماری از معامله‌گران ممکن است کاهش قیمت را فرصتی مغتنم برای خرید و ورود به موقعیت‌های معاملاتی لانگ قلمداد کنند. در این شرایط، حتی ممکن است با بهبود تقاضا در بازار و هم‌سانی آن با میزان عرضه، روند نزولی متوقف شود.

حمایت و مقاومت، بازه‌هایی از نمودار هستند که به نظر می‌رسد دامنه افت‌وخیز قیمت در آنها محدود می‌شود. در سطح حمایت، قیمت به‌طور پیاپی از افت بیشتر باز می‌ماند و دوباره به سمت بالا حرکت می‌کند. در مقابل، در سطح مقاومت، قیمت به سدی مستحکم برخورد می‌کند و از رشد بیشتر و ادامه روند صعودی خود باز می‌ماند.

به گفته تحلیلگران و فعالان بازارهای مالی، حمایت و مقاومت، برآیند معادله عرضه و تقاضا هستند. به عبارتی دیگر، وقتی تعداد خریداران از فروشندگان پیشی می‌گیرد، احتمال می‌رود قیمت افزایش یابد. از سویی دیگر، وقتی شمار فروشندگان از خریداران فزونی می‌یابد، قیمت روندی نزولی به خود می‌گیرد.

در این میان، هرچه دفعات برخورد قیمت به هر یک از سطوح حمایت و مقاومت بیشتر باشد، می‌توان گفت که آن سطح می‌تواند در پیش‌بینی حرکات آتی قیمت اتکاپذیرتر باشد. گاهی اوقات هم سطوح حمایت و مقاومت به آستانه‌ها یا محدوده‌های روانی معامله‌گران تبدیل می‌شوند و به محض اینکه قیمت این محدوده‌ها را لمس می‌کند، معامله‌گران دست به خرید (در محدوده حمایت) یا فروش (در محدوده مقاومت)‌ می‌زنند.

در آموزه‌های مربوط به سطوح حمایت و مقاومت پرایس اکشن آمده است که اگر قیمت، محدوده‌های حمایت یا مقاومت را لمس کند و به‌سرعت به آن واکنش نشان دهد، می‌گویند که در حال آزمودن آن محدوده است. اما اگر قیمت از محدوده‌های حمایت و مقاومت پیشین عبور کند و برای مدتی طولانی به آنها باز نگردد، احتمالا تا تشکیل سطوح حمایت و مقاومت تازه، به روند صعودی یا نزولی خود ادامه می‌دهد.

نحوه شناسایی و تشخیص سطوح حمایت و مقاومت

برای شناسایی سطوح حمایت و مقاومت پرایس اکشن چندین راه وجود دارد که در ادامه به هر یک اشاره می‌کنیم. به خاطر داشته باشید که در یادگیری و آموزش سطوح حمایت و مقاومت، شناسایی این سطوح به‌تنهایی مهم نیست، بلکه باید بتوانید با تشخیص نقاط حمایت و مقاومت از بهترین زمان ممکن برای ورود به موقعیت‌های معاملاتی سودآور مطلع شوید.

اما بهترین نشانه‌ها برای تشخیص سطوح حمایت و مقاومت پرایس اکشن از این قرارند.

۱. داده‌های تاریخی مربوط به قیمت

اولین و مطمئن‌ترین منبع برای تشخیص سطوح حمایت و مقاومت پرایس اکشن داده‌های مربوط به رفتار قیمت در ادوار پیشین است. معامله‌گر علاوه‌بر آشنایی با این داده‌ها باید بتواند الگوهای حاکم بر آنها را نیز شناسایی کند تا اگر دوباره در نمودار پدیدار شدند، بتواند از پس شناسایی و کشف آنها بربیاید. 

بااین‌حال، از یاد نبرید که الگوهای گذشته، ممکن است در شرایط متفاوتی شکل گرفته باشند و نمی‌توان تا ابد آنها را مبنای تصمیم‌گیری برای پیش‌بینی حرکات آتی قیمتی قرار داد.

۲. سطوح حمایت و مقاومت پیشین

راه دیگر در تشخیص سطوح حمایت و مقاومت پرایس اکشن، استفاده از سطوح حمایت/مقاومت پیشین است. از این سطوح می‌توان برای تعیین نقاط ورود به یا خروج از موقعیت‌های معاملاتی و همچنین پیش‌بینی حرکات آتی قیمت بهره برد. به خاطر داشته باشید که حتی محدوده‌های حمایت و مقاومت اصلی نیز مشتمل بر یک بازه هستند  و نمی‌توانند اعداد دقیقی را برای تعیین پارامترهای موقعیت‌های معاملاتی در اختیار شما بگذارند.

کمتر پیش می‌آید که قیمت در یک نمودار پس از افت‌وخیزهای چندباره، همان رفتار پیشین را تکرار کند و دقیقا به قیمت‌های قبلی بازگردد. اما بازگشت به محدوده‌ها یا بازه‌های قبلی، بسیار محتمل است. به همین دلیل است که از عبارت محدوده برای مشخص‌کردن سطوح حمایت و مقاومت استفاده می‌کنیم.

۳. اندیکاتورهای تکنیکال

از دیگر روش‌ها برای تشخیص سطوح حمایت و مقاومت، استفاده از انواع اندیکاتورهای تکنیکال و خط روندهای مختلف است. این ابزارها قادرند علاوه‌بر سطوح حمایت و مقاومت ایستا، محدوده‌های پویا یا دینامیک را نیز همزمان با تغییرات لحظه‌ای قیمت در اختیار بگذارند.

به خاطر داشته باشید که شناسایی و تشخیص سطوح حمایت و مقاومت در دارایی‌ها و نمادهای معاملاتی مختلف با هم متفاوت است و بنابراین نمی‌توان با یک اندیکاتور حمایت و مقاومت و توسل به ابزاری واحد از پس شناسایی همه محدوده‌های کلیدی برآمد.

سطوح حمایت و مقاومت پرایس اکشن
سطوح حمایت و مقاومت پرایس اکشن

نحوه ترسیم خطوط حمایت و مقاومت

برای ترسیم خطوط حمایت و مقاومت و رسم زون (Zone) در پرایس اکشن نمودارهای قیمت، ابتدا باید از طریق یکی از ابزارهای زیر آنها را پیدا کنید.

  • قله‌ها و دره‌ها
  • سطوح حمایت و مقاومت از تایم فریم‌های پیشین
  • میانگین‌های متحرک
  • خط روندها یا ترندلاین‌ها

اگر هم می‌خواهید در تشخیص سطوح پرایس اکشن حمایت و مقاومت کارکشته شوید، می‌توانید از ترکیبی از این ابزارها استفاده کنید.

۱. قله‌ها و دره‌ها

در شناسایی سطوح حمایت و مقاومت پرایس اکشن و در گام نخست بهتر است تایم فریم یا دوره زمانی دلخواه خود را انتخاب کنید. سپس در هر محدوده، بالاترین و پایین‌ترین نقاط یا همان قله‌ها و دره‌ها را بیابید. اگر روندی نزولی بر قیمت حاکم باشد، اتصال نقاط «کف‌های کاهشی» (lower-low) خط یا سطح حمایت را آشکار می‌کند. با اتصال نقاط مربوط به «سقف‌های کاهشی» (Lower-high) نیز خط مقاومت پدیدار می‌شود.

حال اگر روندی صعودی بر نمودار حاکم باشد، خط حمایت از اتصال نقاط «کف‌های افزایشی» (Higher-low) و خط مقاومت هم از اتصال «سقف‌های افزایشی» (Higher-high) به دست می‌آید.

 

۲. تایم فریم‌های پیشین

اگر برای تشخیص سطوح حمایت و مقاومت پرایس اکشن می‌خواهید سراغ تایم فریم پیشین بروند، ابتدا بهتر است یک تایم فریم کوتاه (مثلا ۱۵ دقیقه‌ای) را انتخاب کنید. سپس امتداد خطوط حمایت و مقاومت را از روی تایم فریم‌های یک‌ساعته و ۴ ساعته روی تایم فریم ۱۵ دقیقه‌ای بکشید. حال اگر دیدید که خطوط حمایت و مقاومت در تایم فریم‌های مختلف بر هم منطبق‌اند، آنگاه می‌توانید آن خطوط را به‌عنوان خطوط و محدوده‌های مستحکم در نظر بگیرید. 

اگر به‌دنبال بهترین تایم فریم برای پرایس اکشن خطوط حمایت و مقاومت هستید، بهتر است تایم فریم‌های کوتاه‌تر و طولانی‌تر از تایم فریم اصلی را انتخاب و با ترسیم خطوط حمایت و مقاومت آنها و انطباقشان بر هم، خطوط اصلی را کشف کنید.

۳. میانگین‌های متحرک

مولفه دیگری که می‌تواند معامله‌گر را در یادگیری و آموزش سطوح حمایت و مقاومت یاری کند، اندیکاتور میانگین متحرک است. در این روش، کافی است خطی مورب از بالاترین قله به پایین‌ترین آن بکشید تا ببینید که روند به کدام سو در حال حرکت است. حال اگر این خط روند سمت‌وسویی صعودی داشته باشد، خط میانگین متحرک به‌عنوان سطح حمایت عمل می‌کند. در حالت عکس اما این خط نقش سطح مقاومت را ایفا می‌کند. در ادبیات تحلیل تکنیکال به این سطوح، سطوح حمایت و مقاومت دینامیک یا پویا می‌گویند، زیرا ثابت نیستند و به‌طور مداوم تغییر می‌کنند.

۴. خطوط روند یا ترندلاین‌ها

از دیگر روش‌ها برای ترسیم خطوط و سطوح حمایت و مقاومت پرایس اکشن ترندلاین‌ها یا خطوط روند هستند. اگر می‌خواهید روی نمودار اقدام به ترسیم خط روند کنید، از یاد نبرید که دست‌کم در هر خط روند باید سه قله یا سه دره متوالی وجود داشته باشند. پس از ترسیم خطوط روند، خط روندی که صعودی است، نمایانگر خط حمایت نمودار است. خط روند نزولی هم خط مقاومت نمودار را آشکار می‌کند.

همان‌طور که پیش‌تر در توضیح انواع حمایت و مقاومت گفتیم، سطوح یا خطوطی که با ترندلاین به‌عنوان محدوده‌های حمایت یا مقاومت مشخص می‌شوند، ماهیتی غیرثابت و پویا دارند و ممکن است دستخوش تغییر شوند.

جمع‌بندی

یادگیری و آموزش سطوح حمایت و مقاومت از جمله گام‌های اولیه برای ورود به دنیای معامله‌گری در بازارهای مالی است. تحلیلگران تکنیکال هیچ‌گاه از شناسایی سطوح حمایت و مقاومت غافل نمی‌شوند و با به‌کارگیری طیفی گسترده‌ از ابزارها و اندیکاتورها همواره می‌کوشند این سطوح را در نمودارهای قیمت مشخص کنند. اصل بنیادین در شناسایی محدوده‌های حمایت و مقاومت این است که باید سطح حمایت در محدوده‌ای جانمایی شود که احتمال افت قیمت از آن کم باشد. سطح مقاومت نیز بهتر است در بازه‌ای جانمایی شود که احتمال صعود قیمت از آن زیاد نباشد. بااین‌حال، از یاد نبرید که در بلندمدت، محدوده‌های حمایت و مقاومت به‌طور پیاپی شکسته می‌شوند و هر لحظه ممکن است قیمت از محدوده حمایت پایین‌تر رود یا آنکه محدوده مقاومت را در هم بشکند و سقفی تازه به ثبت برساند.

پرسش‌های پرتکرار

در این بخش به سوال‌های متداول در زمینه سطوح حمایت و مقاومت پاسخ می‌گوییم.

۱. بهترین اندیکاتور حمایت و مقاومت استاتیک کدام است؟

اندیکاتورهای بسیاری برای شناسایی محدوده‌های حمایت و مقاومت ایستا وجود دارند اما به گفته برخی از تحلیلگران، شاخص فیبوناچی اصلاحی می‌تواند بیش از دیگر اندیکاتورها راهگشای معامله‌گران در این زمینه باشد.

۲. بهترین نرم افزار رسم خطوط حمایت و مقاومت چیست؟

برای ترسیم خطوط حمایت و مقاومت می‌توان از پلتفرم‌های متاتریدر در نسخه‌های مختلف و همچنین وب‌سایت تریدینگ ویو استفاده کرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا

زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید