جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

فهرست مطالب

برای آغاز مسیر ترید، پیشنهاد ما افتتاح حساب دمو و فعالیت بدون ریسک در بروکر ITB است.

یونی سواپ چیست؟ 0 تا 100 بهترین صرافی غیر متمرکز یونی سواپ 

یونی سواپ در دنیای پیچیده و پویای ارزهای دیجیتال، یک نوع صرافی جدید با ویژگی‌های منحصر به فرد در حال توسعه است. این صرافی بر پایه بلاکچین اتریوم کار می‌کند و از دو قرارداد هوشمند برای انجام عملیات خود استفاده می‌کند. این سیستم به کمک یک پروتکل نوین بازارساز خودکار (AMM)، مشکلات مربوط به معاملات را با استفاده از قراردادهای هوشمند در صرافی‌های متمرکز را حل می‌کند و همچنین، هزینه‌های بالای مربوط به این نوع صرافی‌ها را کاهش می‌دهد. از طرف دیگر، این سیستم به کاربران اجازه می‌دهد تا کنترل کاملی بر اموال خود داشته باشند. به علاوه، این سیستم به‌ طور کامل قابل کپی برداری است و این امکان را فراهم می‌کند که هر فردی بتواند توکن خود را در صرافی راه‌اندازی کند. در نهایت، برای استفاده از این سیستم، نیاز به کیف پول بر پایه شبکه اتریوم است. در مقاله قصد داریم به بررسی جامع از یونی سواپ بپردازیم. با بلاگ ITB همراه باشید.

یونی سواپ چیست ؟

یونی سواپ (Uniswap) بزرگترین پروتکل تبادل غیرمتمرکز بر روی حوزه DeFi است که بر روی بلاکچین اتریوم ساخته شده است. این صرافی به کاربران امکان می‌دهد تا توکن‌های مبتنی بر اتریوم را مستقیماً از کیف پول خود بدون نیاز به واسطه یا صرافی متمرکز معامله کنند. یونی سواپ بر روی یک سیستم بازارساز خودکار (AMM) عمل می‌کند که از قراردادهای هوشمند برای تسهیل معامله و تامین نقدینگی استفاده می‌کند. این پروتکل نوآورانه محبوبیت قابل توجهی به دست آورده و به یک بازیگر برجسته در اکوسیستم مالی غیرمتمرکز (DeFi) تبدیل شده است.

یکی از ویژگی‌های کلیدی یونی سواپ ماهیت بدون مجوز آن است که به هر کسی اجازه می‌دهد جفت معاملاتی ایجاد کند و نقدینگی ارائه دهد. این باز بودن طیف وسیعی از توکن‌ها را قادر می‌سازد تا در پلتفرم فهرست شده و به کاربران امکان می‌دهد به راحتی به مجموعه‌ای از دارایی‌ها دسترسی داشته باشند و آن‌ها را مبادله کنند. علاوه بر این، یونی سواپ یک مکانیسم قیمت گذاری منحصر به فرد به نام فرمول ثابت محصول را اجرا کرده است که تضمین می‌کند نسبت توکن‌ها در یک جفت معاملاتی بر اساس اصول عرضه و تقاضا حفظ می‌شود.

یکی دیگر از جنبه‌های قابل توجه یونی سواپ مدل حاکمیت جامعه محور آن است. نشانه حاکمیت بومی پلتفرم یونی (UNI)، به دارندگان این امکان را می‌دهد تا در فرآیندهای تصمیم‌گیری شرکت کنند و تغییراتی را در پروتکل پیشنهاد دهند. این رویکرد دموکراتیک به کاربران ابزاری در شکل دادن به جهت یونی سواپ می‌دهد و حس مالکیت را در جامعه تقویت می‌کند. به طور کلی، زیرساخت حرفه‌ای و غیرمتمرکز یونی سواپ، همراه با تاکید آن بر مشارکت کاربران، آن را تبدیل به یک صرافی غیرمتمرکز پیشرو در چشم‌انداز DeFi به سرعت در حال تکامل می‌کند.

 

یونی سواپ چگونه کار می کند؟

یونی سواپ معماری سنتی صرافی‌های دیجیتال و متمرکز را کنار می‌گذارد و دفتر سفارش (Order Book) در آن وجود ندارد. این امر تا حدی به دلیل طراحی مدل بازارساز کارکرد ثابت (CFMM) آن‌ها امکان‌پذیر شده است، که نوعی از یک مدل مبادله غیر متمرکز به نام بازارساز خودکار (AMM) شناخته می‌شود.

بازارسازان خودکار قراردادهای هوشمندی هستند که ذخایر نقدینگی (استخرها) را نگه می‌دارند که معامله‌گران می‌توانند از آن‌ها برای معامله استفاده کنند. این ذخایر توسط تامین کنندگان نقدینگی مشوق تامین می‌شود. هر کسی که بتواند ارزشی معادل دو توکن مختلف را در استخر واریز کند، می‌تواند یکی از این تامین کنندگان نقدینگی باشد. معامله‌گران در ازای سهام خود در استخرهای نقدینگی، کارمزدی را به استخر پرداخت می‌کنند که سپس با توجه به سهم آن‌ها از استخر، بین تأمین‌ کنندگان نقدینگی توزیع می‌شود.

ارائه دهندگان نقدینگی با واریز ارزش برابر دو توکن، یک بازار معاملاتی جدید در دسترس ایجاد می‌کنند. این‌ها می‌توانند اتریوم و هر توکن بر پایه شبکه اتریوم (ERC-20) باشند. اغلب، این استخرها از استیبل کوین‌هایی مانند DAI تشکیل شده‌اند، اما این موضوع اجباری نیست. در ازای ایجاد بازارها و ارائه نقدینگی به منظور معامله کردن معامله گران، ارائه دهندگان نقدینگی یونی سواپ با “توکن‌های نقدینگی” پاداش می‌گیرند که معمولاً نشان دهنده سهم آن‌ها از کل استخر نقدینگی است.

بیایید مفهوم استخرهای نقدینگی یونی سواپ را با استفاده از استخر نقدینگی ETH/DAI به عنوان مثال تجزیه کنیم. برای فرمول ما، بخش ETH از استخر X خواهد بود، در حالی که بخش DAI از استخر Y خواهد بود. کاری که یونی سواپ انجام می‌دهد این است که این دو مقدار را می‌گیرد و آن‌ها را ضرب می‌کند تا کل نقدینگی موجود (K) در مجموعه را محاسبه کند. مفهوم اصلی که یونی سواپ را تقویت می‌کند این است که K باید همیشه ثابت بماند، به این معنی که کل نقدینگی در استخر ثابت است.

بنابراین، فرمول نقدینگی کل در استخر به صورت زیر است:

X ارزش ارز مورد نظر اول × Y ارزش ارز مورد نظر دوم = K کل نقدینگی

 

مثالی از معامله کردن

به عنوان مثال، فرض کنید معامله‌گری با استفاده از استخر نقدینگی ETH/DAI یک اتریوم را به ازای 1600 DAI خریداری می‌کند. معامله‌گر با انجام این معامله، مقدار DAI در استخر را افزایش داده و در عین حال میزان ETH را کاهش داده است. این در واقع به این معنی است که قیمت ETH بالا می‌رود، زیرا پس از انجام معامله، ETH کمتری در استخر وجود دارد و می‌دانیم که نقدینگی کل (K) باید ثابت بماند. این مکانیسم چیزی است که قیمت گذاری ارزها را در استخر هدایت می‌کند.

 

بنیانگذاران یونی سواپ چه کسانی هستند؟

یونی سواپ توسط هیدن آدامز (Hayden Adams) که یک چهره برجسته در صنعت بلاکچین بوده تاسیس شده است. آدامز، یک مهندس کامپیوتر حرفه‌ای است که یونی سواپ را برای رسیدگی به ناکارآمدی‌ها و محدودیت‌های مبادلات سنتی توسعه داد. رویکرد نوآورانه او مفهوم سازندگان بازار خودکار (AMM) را متحول کرد و به کاربران اجازه داد تا دارایی‌های دیجیتال را مستقیماً از کیف پول خود از طریق قراردادهای هوشمند معامله کنند. اجرای فناوری بلاکچین اتریوم در یونی سواپ نقش مهمی در گسترش پذیرش و محبوبیت کلی آن ایفا کرده است.

یونی سواپ اولین بار در سال 2018 توسط هیدن آدامز منتشر شد. در سال 2020، یونی سواپ ورژن 2 راه اندازی راه انداخت، که امکان مبادله مستقیم بین اساساً هر توکن ERC-20 در اتریوم را فراهم کرد. راه اندازی توکن UNI در سپتامبر 2020 شامل ایردراپ 400 توکن UNI به هر آدرس ETH بود که قبل از اول سپتامبر همان سال تراکنش را در شبکه انجام داده بود. علاوه بر این، برخی از کاربران بر اساس میزان نقدینگی که به پروتکل یونی سواپ ارائه کردند، توکن‌های بیشتری دریافت کردند.

هیدن آدامز به‌عنوان بنیان‌گذار یونی سواپ، تخصص استثنایی در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) به نمایش گذاشته و کمک‌های قابل توجهی به اکوسیستم بلاکچین کرده است. توسعه پیشگامانه پروتکل یونی سواپ او نه تنها تجربه معاملات یکپارچه را برای کاربران تسهیل کرده، بلکه پویایی قدرت را در بازار ارزهای دیجیتال، غیرمتمرکز کرده است. آدامز با حذف نیاز به واسطه‌ها و فعال کردن تراکنش‌های همتا به همتا (P2P)، بستر معاملاتی منصفانه‌تر و کارآمدتری ایجاد کرده است.

آدامز علاوه بر نوآوری‌های خود، توانایی چشمگیری برای انطباق با ماهیت همیشه در حال تحول صنعت کریپتو نیز از خود نشان داده است. تحت رهبری او، یونی سواپ به طور مداوم پروتکل خود را بهبود بخشیده و ویژگی‌های جدیدی مانند یونی سواپ ورژن 2 و 3 را معرفی کرده است که قابلیت‌های پلتفرم را بیشتر افزایش می‌دهد.

بنیانگذار یونی سواپ
بنیان‌گذار یونی سواپ

 

چه ویژگی یونی سواپ را منحصر به فرد می کند؟

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد یونی سواپ این است که خود پروژه هیچ درآمدی دریافت نمی‌کند. از آنجایی که یونی سواپ یک پروتکل غیرمتمرکز است و کاربران آن تمام نقدینگی را برای پلتفرم فراهم می‌کنند، تمام کارمزدها مستقیماً به تأمین‌کنندگان نقدینگی می‌رسد. این امر آن را از سایرصرافی‌های متمرکز جدا می‌کند، جایی که کارمزدها همه توسط مقام مرکزی اداره‌ کننده صرافی جذب می‌شود.

کارمزد تراکنش فعلی پرداختی به ارائه دهندگان نقدینگی شبکه 0.3 درصد در هر معامله است. این وجوه به طور خودکار به استخر نقدینگی ارسال می‌شود و ارائه‌ دهندگان نقدینگی می‌توانند آن‌ها را در هر زمان بازخرید کنند. این کارمزدهای معاملاتی بر اساس سهم هر ارائه‌ دهنده نقدینگی از استخر توزیع می‌شوند. این امکان وجود دارد که بخشی از کارمزد معاملات در آینده به توسعه یونی سواپ اختصاص یابد. تیم یونی سواپ قبلاً یک پروتکل بهبود یافته یونی سواپ ورژن 2 را مستقر کرده است و به طور فعال در حال توسعه یونی سواپ ورژن 3 است.

 

ویژگی‌های خاص یونی سواپ چیست؟

یونی سواپ ویژگی های متعددی دارد که می‌تواند برای کاربرانی که در حوزه DeFi فعالیت می‌کند جذاب باشد. در این بخش مقاله قصد داریم به بررسی برخی از ویژگی‌های یونی سواپ بپردازیم.

 

بازاریابی خودکار (AMM)

در هسته عملکرد یونی سواپ مفهوم بازارسازی خودکار (AMM) نهفته است. برخلاف دفتر سفارش (Order Book) صرافی‌های سنتی، که در آن خریداران و فروشندگان برای تعیین قیمت‌ها به سفارش‌گذاری تکیه می‌کنند، یونی سواپ از یک رویکرد فرمول محور استفاده می‌کند. این روش مبتنی بر استخرهای نقدینگی است که قراردادهای هوشمندی هستند که کاربران را قادر می‌سازد تا توکن‌ها را مستقیماً از این استخرها معامله کنند و نیازی به واسطه‌ها را از بین ببرند.

یونی سواپ از فرمول محصول ثابت استفاده می‌کند، که در آن حاصل ضرب مقادیر ذخیره دو توکن در یک استخر نقدینگی حتی با وقوع معاملات ثابت می‌ماند. این مکانیسم مبتکرانه به طور خودکار قیمت‌ها را بر اساس رابطه پویا بین عرضه و تقاضا تنظیم می‌کند و نقدینگی مستمر را تضمین می‌کند. این رویکرد پیچیدگی تطبیق خریداران و فروشندگان را از بین می‌برد و خطر اسلیپیج (Slippage) به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

در مقایسه یونی سواپ با مبادلات دفتر سفارش سنتی، مدل AMM چندین مزیت را ارائه می‌دهد. نقدینگی فوری را فراهم می‌کند، زیرا کاربران می‌توانند بدون اتکا به طرف مقابل، در مقابل استخر معامله کنند. علاوه بر این، یونی سواپ امکان فهرست‌بندی هر توکن‌های شبکه ERC-20 را فراهم می‌کند، که باعث ارتقای جامعیت و پرورش نوآوری در اکوسیستم DeFi می‌شود.

 

استخرهای نقدینگی

استخرهای نقدینگی نقشی محوری در معماری یونی سواپ ایفا می‌کنند و کاربران را قادر می‌سازند تا نقدینگی را به اشتراک بگذارند و پاداش کسب کنند. این استخرها از جفت توکن‌هایی تشکیل شده‌اند که توسط ارائه‌ دهندگان نقدینگی سپرده می‌شوند و ذخیره متعادلی برای معاملات ایجاد می‌کنند.

ارائه دهندگان نقدینگی با واریز ارزش مساوی از هر دو توکن در یک نسبت خاص به استخرها کمک می‌کنند. این فرآیند تعادل اولیه را تضمین می‌کند و امکان تعویض یکپارچه توکن را فراهم می‌کند. هنگامی که کاربران در برابر یک استخر نقدینگی معامله می‌کنند، کارمزد کمی می‌پردازند که به طور متناسب بین ارائه دهندگان نقدینگی بر اساس سهم آن‌هاتوزیع می‌شود. این به کاربران انگیزه می‌دهد تا نقدینگی ارائه دهند، زیرا آن‌هااز کارمزدهای تولید شده توسط فعالیت‌های معاملاتی، درآمد ثابتی کسب می‌کنند.

رویکرد یونی سواپ به استخرهای نقدینگی چندین مزیت دارد. نقدینگی عمیقی را برای طیف گسترده‌ای از توکن‌ها، از جمله مواردی که حجم معاملات پایینی دارند، فراهم می‌کند. علاوه بر این، ماهیت غیرمتمرکز تامین نقدینگی، نیاز به مجوز یا تایید را از بین می‌برد و به هر کسی اجازه می‌دهد تا ارائه‌ دهنده نقدینگی شود و در اکوسیستم DeFi مشارکت کند.

 

مکانیسم تعویض توکن

یونی سواپ فرآیند تعویض توکن را ساده می‌کند و آن را کاربرپسند و کارآمد می‌کند. در اینجا یک تفکیک گام به گام از نحوه انجام مبادله توکن در یونی سواپ آورده شده است:

۱- کاربران کیف پول‌های ارزهای دیجیتال خود را به یونی سواپ متصل می‌کنند و توکن‌هایی را که می‌خواهند معامله کنند انتخاب می‌کنند.

۲- یونی سواپ به طور خودکار نرخ ارز را بر اساس نقدینگی موجود در استخرهای مربوطه محاسبه می‌کند.

۳- کاربران مقدار مورد نظر توکن‌هایی را که می‌خواهند مبادله کنند وارد می‌کنند و جزئیات تخمینی تراکنش، از جمله تحمل اسلیپیج را بررسی می‌کنند.

۴- پس از تایید تراکنش، یونی سواپ با قرارداد هوشمند استخر نقدینگی انتخاب شده برای اجرای سوآپ تعامل برقرار می‌کند. توکن‌های مبادله شده به کیف پول کاربر منتقل می‌شوند و بدون اتکا به واسطه‌های متمرکز، تجربه‌ای یکپارچه و بدون اعتماد را ارائه می‌کنند.

مکانیسم معامله توکن همتا به همتا (P2P) یونی سواپ نیاز به تطبیق و دفترچه سفارش را از بین می‌برد. این رویکرد به کاربران قدرت و کنترل بر وجوه خود را می‌دهد و امکان انجام معاملات سریع را حتی در دوره‌های فعالیت بالای بازار فراهم می‌کند.

 

قراردادهای هوشمند و امنیت

یونی سواپ از قدرت قراردادهای هوشمند پیاده‌سازی شده در بلاکچین اتریوم، برای اطمینان از تراکنش‌های غیرقابل اعتماد و افزایش امنیت استفاده می‌کند. قراردادهای هوشمند، قراردادهای خود اجرا با قوانین از پیش تعریف شده هستند که به طور خودکار معاملات را بدون واسطه اجرا می‌کنند.

با استفاده از قراردادهای هوشمند، یونی سواپ نیاز کاربران به واریز وجوه به صرافی‌های متمرکز را از بین می‌برد و خطر هک یا حوادث ناگوار نگهداری را کاهش می‌دهد. کاربران کنترل کامل بر دارایی‌های خود را حفظ می‌کنند و معاملات بر اساس قوانین از پیش تعیین شده در قراردادهای هوشمند انجام می‌شود.

یونی سواپ با قرار دادن پروتکل خود در معرض ممیزی‌های دقیق و اجرای اقدامات مختلف برای کاهش خطرات، امنیت را در اولویت قرار می‌دهد. این اقدامات شامل بررسی کدها، رویکرد جامعه‌ محور به حاکمیت و حصول اطمینان از بهبود مستمر و رسیدگی به آسیب‌ پذیری‌های احتمالی است.

ویژگی های یونی سواپ
ویژگی‌های یونی سواپ

 

تاثیر یونی سواپ بر DeFi

طراحی و اجرای مبتکرانه یونی سواپ پیشرفت های قابل توجهی را در حوزه مالی غیرمتمرکز ایجاد کرده است. بیایید برخی از راه‌های کلیدی که یونی سواپ دفای را متحول کرده است را بررسی کنیم:

 

۱- بازارسازی خودکار

یونی سواپ در مفهوم بازارسازی خودکار (AMM) پیشگام بود و دفترچه‌های سفارش سنتی را با استخرهای نقدینگی جایگزین کرد. از طریق قراردادهای هوشمند، یونی سواپ به کاربران اجازه می‌دهد تا دارایی‌های دیجیتال را مستقیماً از این استخرها معامله کنند و نیازی به واسطه‌ها را از بین ببرند. این رویکرد غیرمتمرکز به افراد این امکان را می‌دهد تا بدون تکیه بر مبادلات متمرکز، در DeFi شرکت کنند و تجربه معاملات را دموکراتیک کند.

 

۲- لیست توکن بدون مجوز

برخلاف صرافی‌های سنتی که الزامات فهرست‌بندی دقیقی را تحمیل می‌کنند، یونی سواپ فهرست‌بندی بدون مجوز توکن‌ها را فعال می‌کند. هر فرد یا پروژه‌ای می‌تواند توکن‌های خود را در یونی سواپ ایجاد و فهرست کند، در نتیجه نوآوری و فراگیری را در اکوسیستم DeFi تقویت می‌کند. این دسترسی، راه را برای پروژه‌های بی‌شماری برای به دست آوردن دید و بودجه هموار کرده است و به رشد DeFi کمک می‌کند.

 

۳- حکومت غیرمتمرکز

مدل حاکمیت یونی سواپ به دارندگان توکن قدرت می‌دهد تا فعالانه در فرآیندهای تصمیم‌گیری شرکت کنند. با نگه داشتن توکن‌های UNI، کاربران می‌توانند به‌روزرسانی پروتکل، ساختار هزینه‌ها و سایر موارد حیاتی را پیشنهاد داده و در مورد آن رأی دهند. این حکمرانی غیرمتمرکز تضمین می‌کند که جامعه یونی سواپ در شکل‌دهی آینده پلتفرم، ترویج شفافیت و فراگیر، حرفی برای گفتن دارد.

یونی سواپ و دیفای
یونی سواپ و دیفای

 

افزایش دسترسی و نقدینگی برای پروژه های DeFi

تاثیر یونی سواپ بر DeFi فراتر از اصول طراحی انقلابی آن است. بیایید بررسی کنیم که چگونه دسترسی و نقدینگی را برای پروژه‌های DeFi افزایش داده است:

 

۱- حذف محدودیت های دفترچه سفارش (Order Book)

استخرهای نقدینگی یونی سواپ محدودیت‌های تحمیل شده توسط دفتر سفارش سنتی را برطرف می‌کند. این بدان معناست که پروژه‌های DeFi فهرست‌شده در یونی سواپ همیشه به نقدینگی دسترسی دارند و تجربه‌های معاملاتی کارآمد و یکپارچه را برای کاربران تضمین می‌کنند. علاوه بر این، عدم وجود الزامات عمق دفترچه سفارش، پروژه‌های کوچک‌تر را نیز قادر می‌سازد تا پیشرفت کنند، زیرا نقدینگی از منابع ادغام شده کل اکوسیستم یونی سواپ مشتق می‌شود.

 

۲- دسترسی جهانی و معامله 24 ساعته

یونی سواپ بر روی بلاکچین اتریوم عمل می‌کند و دسترسی جهانی و معامله بی‌وقفه را تضمین می‌کند. تا زمانی که کاربران اتصال اینترنت و کیف پول اتریوم داشته باشند، می‌توانند در هر زمان که بخواهند در تراکنش‌های DeFi در یونی سواپ شرکت کنند و موانع جغرافیایی و محدودیت‌های منطقه زمانی را از بین ببرند. این در دسترس بودن مداوم، سرزندگی و نقدینگی بازار DeFi را افزایش می‌دهد.

 

۳- بهبود کارایی قیمت

الگوریتم سازنده بازار محصول ثابت (CPMM) یونی سواپ تضمین می‌کند که قیمت دارایی‌ها به طور خودکار بر اساس پویایی عرضه و تقاضا تنظیم می‌شود. این مکانیسم، همراه با معاملات مداوم فعال شده توسط استخرهای نقدینگی، به بهبود کارایی قیمت کمک می‌کند. معامله‌گرانمی‌توانند معاملات را به سرعت و با قیمت‌های منصفانه در بازار انجام دهند و اسلیپیج را به حداقل برسانند و تجربه کلی معاملات بدون ریسک را افزایش دهند.

 

ارز پایه یونی سواپ چیست؟

توکن UNI در هسته خود به عنوان توکن حاکمیتی پروتکل یونی سواپ عمل می‌کند که یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) ساخته شده بر روی بلاکچین اتریوم است. این نقش اساسی در توانمندسازی کاربران و تضمین عملکرد روان پلتفرم ایفا می‌کند. بیایید به اهداف و کاربردهای اصلی توکن UNI بپردازیم:

 

مکانیسم تامین نقدینگی

 با نگه داشتن توکن‌های UNI، کاربران توانایی تبدیل شدن به ارائه‌دهندگان نقدینگی را در مدل بازارساز خودکار (AMM) یونی سواپ به دست می‌آورند. از طریق استفاده از استخرهای نقدینگی که به قراردادهای هوشمند متکی هستند، کاربران می‌توانند دارایی‌های خود را سپرده گذاری کنند و به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا توکن‌ها را به‌طور یکپارچه مبادله کنند و در عین حال بخشی از کارمزد تراکنش را دریافت کنند.

 

چارچوب حکومت

توکن‌های UNI از قدرت حاکمیت غیرمتمرکز استفاده می‌کنند و تصمیم‌گیری مبتنی بر جامعه را در پروتکل یونی سواپ تسهیل می‌کنند. با استفاده از قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم، دارندگان توکن می‌توانند پیشنهادات خود را ارسال کرده و به آن رای دهند و ساختار حاکمیتی غیرمتمرکز و شفاف را ممکن می‌سازد.

 

ارتقاء و نوآوری پروتکل

توکن UNI نقش اساسی در توسعه و بهبود پروتکل دارد. از طریق یک سازمان غیر متمرکز خودمختار (DAO) که توسط خزانه داری UNI تامین مالی می‌شود، می‌توان پیشنهادهایی را برای ویژگی‌های جدید، بهینه سازی‌ها و پیشرفت‌ها ارسال کرد و به آن‌هارای داد. این به توسعه دهندگان و اعضای جامعه انگیزه می‌دهد تا فعالانه در رشد و تکامل یونی سواپ مشارکت کنند.

 

جنبه های توزیع و حاکمیت UNI

درک توزیع و حاکمیت توکن‌های UNI، ماهیت غیرمتمرکز و عادلانه اکوسیستم یونی سواپ را آشکار می‌کند. توکن‌های UNI ابتدا بین کاربرانی که قبل از ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۰ با پروتکل یونی سواپ تعامل داشتند توزیع شد. در مجموع ۱ میلیارد توکن UNI ایجاد شد که ۶۰ درصد آن بین کاربران توزیع شد، ۲۵ درصد به تیم یونی سواپ و ۱۵٪ برای کمک‌های مالی آینده جامعه رزرو شده است.

 

چه چیزی ارزش یونی سواپ را می دهد؟

یونی سواپ در 17 سپتامبر 2020 “UNI” را توکن حاکمیتی خود معرفی کرد و هیچ گونه توکنی برای فروش یا عرضه اولیه‌ای (ICO) اجرا نکرد. این صرافی توکن‌های UNI خود را طبق یک برنامه زمان‌بندی شده برای اعضای انجمن (معامله‌گران فعال) و ارائه‌دهندگان نقدینگی توزیع می‌کند.

یونی سواپ یک ایر دراپ (Airdrop) بسیار ارزشمند را برای جشن راه اندازی خود اجرا کرد و 400 توکن UNI (تخمینی 1500 دلار در زمان airdrop) به کاربرانی که قبلاً از پروتکل تبادل غیرمتمرکز یونی سواپ استفاده کرده بودند ارائه کرد. در آینده، کاربران همچنین می‌توانند با قرار دادن توکن‌ها در استخرهای نقدینگی یونی سواپ، توکن‌های UNI کسب کنند. قرار دادن توکن‌ها به منظور کسب پاداش از استخرهای نقدینگی معمولاً به عنوان کسب پاداش از سرمایه گذاری (Yield Farming) یا استخراج نقدینگی (Liquidity Mining) شناخته می‌شود.

توکن UNI برای استفاده در مدیریت آینده پروتکل یونی سواپ طراحی شده است. دارندگان UNI که 1٪ یا بیشتر از کل عرضه UNI را در اختیار دارند می‌توانند پیشنهادهای توسعه را ارائه دهند و هر دارنده UNI، صرف نظر از اینکه چقدر دارایی است، می‌تواند به این پیشنهادها رای دهد. دارندگان UNI همچنین می‌توانند به کمک‌های مالی، مشارکت‌ها، استخرهای استخراج نقدینگی و غیره کمک کنند.

حاکمیت یونی سواپ به گونه‌ای طراحی شده است که در نهایت به تیم اصلی یونی سواپ اجازه می‌دهد تا به طور کامل از فرآیند تصمیم‌گیری خارج شود و به یک پروتکل واقعاً خودپایدار و کاملاً غیرمتمرکز دست یابد.

 

چند سکه یونی سواپ (UNI) در گردش است؟

یونی سواپ دارای عرضه توکن فعلی 1،000،000،000 UNI است. همه این توکن‌های UNI در طی چهار سال در دسترس خواهند بود. پس از چهار سال، زمانی که همه این توکن‌ها توزیع شدند، یونی سواپ نرخ تورم 2٪ در سال را برای حفظ مشارکت شبکه معرفی می‌کند.

60 درصد از 1 میلیارد عرضه توکن UNI به اعضای انجمن یونی سواپ (آدرس‌های اتریوم که به طور فعال با پروتکل یونی سواپ معامله می‌کردند) ارسال شد. 40 درصد باقیمانده بر اساس یک برنامه 4 ساله بین اعضای تیم، سرمایه گذاران و مشاوران توزیع می‌شود.

 

چگونه شبکه یونی سواپ ایمن است؟

یونی سواپ یک پروتکل غیرمتمرکز است که برای مبادله و معاملات توکن روی شبکه اتریوم طراحی شده است و UNI توکن حاکمیتی بومی آن است. UNI یک توکن ERC-20 است که بر روی شبکه اتریوم ساخته شده است.

توکن حاکمیت UNI برای تضمین توسعه آینده پروژه یونی سواپ عمل می‌کند و یک سیستم رای‌گیری غیرمتمرکز ایجاد می‌کند که تضمین می‌کند کسانی که قدرت دارند نمی‌توانند فقط ارتقاهای توسعه را پیشنهاد و اجرا کنند که ممکن است به شهرت یا امنیت پلتفرم آسیب برساند.

یونی سواپ دو قرارداد هوشمند مختلف را به عنوان بخشی از پروتکل خود اجرا می‌کند – یک قرارداد “Exchange” و یک قرارداد “Factory”. اینها برنامه‌های خودکار و غیر متمرکز هستند که برای انجام عملکردهای خاص در صورت برآورده شدن شرایط خاص طراحی شده‌اند.

در مورد یونی سواپ، قرارداد هوشمند «Factory» مسئول افزودن توکن‌های جدید به پلتفرم است، در حالی که قرارداد «Exchange» چیزی است که معاملات یا سواپ‌های واقعی را قدرت می‌دهد. اساساً هر توکن مبتنی بر ERC20 را می‌توان با هر توکن دیگری در پلتفرم به روز شده یونی سواپ v2 تعویض کرد.

 

ورژن های مختلف یونی سواپ

یونی سواپ، یک پروتکل تبادل غیرمتمرکز که بر روی بلاکچین اتریوم ساخته شده است، در طول زمان شاهد توسعه نسخه‌های مختلف بوده است. هر نسخه بهبودها و ویژگی‌های متمایز را برای بهبود تجربه کاربر و بهینه‌سازی فرآیند معاملات غیرمتمرکز به ارمغان می‌آورد. یونی سواپ V1 مفهوم بازارسازی خودکار را با طراحی ساده و کارآمد خود معرفی کرد. این به کاربران اجازه داد تا توکن‌های ERC-20 را مستقیماً از کیف پول خود بدون نیاز به یک واسطه متمرکز معامله کنند. با وجود موفقیت، یونی سواپ V2 نسخه تامین نقدینگی را بهبود بخشید و عملکرد پروتکل را گسترش داد و معامله غیرمتمرکز را به شیوه‌ای حرفه‌ای و کارآمد بیشتر پیش برد.

یونی سواپ V3 نشان دهنده جهش قابل توجه دیگری در تکامل پروتکل است. V3 که با نقدینگی متمرکز اجرا می‌شود، به ارائه دهندگان نقدینگی امکان می‌دهد وجوه خود را در محدوده قیمتی خاص متمرکز کنند و کارایی سرمایه را بهینه کنند. این امکان نقدینگی عمیق‌تری را فراهم می‌کند و اسلیپیجی را که کاربران ممکن است در هنگام معامله تجربه کنند، کاهش می‌دهد. یونی سواپ V3 همچنین ویژگی‌های پیشرفته‌ای مانند سطوح کارمزد متعدد و توانایی انجام استراتژی‌های معاملاتی پیچیده‌تر را معرفی می‌کند که به معامله‌گران حرفه‌ای که به دنبال کنترل بیشتر هستند، ارائه می‌دهد. این نسخه‌های یونی سواپ تعهد مستمر به حرفه‌ای بودن را نشان می‌دهند، تجربه کاربر را به طور مداوم بهبود می‌بخشند و قابلیت‌های تجارت غیرمتمرکز را گسترش می‌دهند.

در دنیای به سرعت در حال تحول مالی غیر متمرکز، یونی سواپ نقشی اساسی در ایجاد نوآوری ایفا کرده است. هر نسخه از پروتکل یونی سواپ به دنبال رفع محدودیت‌ها و فشار دادن مرزهای ممکن در چشم‌انداز معاملات غیر متمرکز بوده است. یونی سواپ V1، V2، و V3 همگی سهم قابل توجهی داشته‌اند و محیط حرفه‌ای و کارآمدی را که امروزه وجود دارد شکل داده‌اند. همانطور که صنعت DeFi به رشد خود ادامه می‌دهد، یونی سواپ در خط مقدم باقی می‌ماند و به ارائه فناوری پیشرفته و ابزارهای حرفه‌ای به کاربران اختصاص داده شده است تا تجارب تجارت غیرمتمرکز یکپارچه و ایمن را تسهیل کند.

 

بهترین کیف پول ها برای UNI

اکنون که عملکرد صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ را درک کرده‌ایم زمان آن رسیده است که بهترین کیف پول‌های دیجیتالی برای استفاده در این پلتفرم را تجزیه و تحلیل کنیم. در اکوسیستم اتریوم کیف‌پول‌های دیجیتالی زیادی وجود دارد که می‌توانید هر نوع دارایی را در آن‌هانگهداری کنید، از اتر (ETH) تا توکن‌های ERC20 و NFT. به طور خلاصه، کیف پول‌های اتریوم برنامه‌هایی هستند که به کاربر اجازه می‌دهند با حساب خود تعامل داشته باشند و در دنیای بلاکچین، اپلیکیشن‌های ذخیره ارز اینترنتی را بدون بانک و واسطه ایجاد کنند.

پلتفرم یونی سواپ کیف‌پول‌های دیجیتال مختلفی را می‌پذیرد تا با قراردادهای هوشمند که استخرها و مبادلات را تعریف می‌کنند، تعامل داشته باشند. بیایید ببینیم کدامیک از نظر ویژگی‌ها، سادگی و قابلیت اطمینان بهترین هستند.

 

متاماسک (Metamask)

متاماسک مطمئناً معروف ترین و مورد استفاده ترین کیف پول اتریوم در جهان است که پسوند آن برای چند مرورگر و برای برنامه تلفن همراه منتشر شده است. این کیف پول قابلیت دارد که هر دارایی را در دنیای اتریوم نگه دارد و دارای یک رابط بصری است که بدش نمی‌آید داده‌ها را برای کاربران حرفه ای وارد کند. افتتاح حساب با متاماسک بسیار آسان است و فقط چند دقیقه طول می کشد. KYC مورد نیاز نیست، بلکه فقط ذخیره کلمه های داده شده توسط متاماسک برای بازیابی کیف پول در صورت فراموشی رمز عبور نیاز دارد. برای اتصال متاماسک به یونی سواپ فقط رمز عبور را وارد کنید و بلافاصله به وجوه خود دسترسی خواهید داشت. بدون شک این کیف پول بهترین انتخاب برای کسانی است که می خواهند با دنیای DEX و یونی سواپ کار کنند.

 

یونی سواپ و متامسک
یونی سواپ و متامسک

 

 ولت کانکت (Wallet Connect)

 ولت کانکت یک پروتکل منبع باز برای پیوند دادن برنامه‌های غیر متمرکز به کیف پول‌های تلفن همراه با اسکن کد QR است. کاربر می‌تواند به طور ایمن با هر DApp، از تلفن همراه خود تعامل داشته باشد و کیف پول ولت کانکت را به یک انتخاب مطمئن و کارا تبدیل کند. استفاده از کد QR کیف پول، اتصال به پلتفرم یونی سواپ را در مدت زمان کوتاهی بسیار ساده می‌کند.

یونی سواپ و والت کانکت
یونی سواپ و والت کانکت

 

فورماتیک (Fortmatic)

فورماتیک مطمئناً یکی از جالب‌ترین کیف پول‌ها در دنیای مالی غیرمتمرکز است زیرا در مقایسه با کیف‌پول‌های معمولی سعی می‌کند تجربه کاربری را حتی برای افرادی که به خوبی در این بخش آگاه نیستند، آسان‌تر و شهودی‌تر کند. برای عضویت در این سرویس، می‌توانید از ایمیل و تلفن همراه استفاده کنید که برخی از فرایندهای کیف پول معمولی را تا حد زیادی ساده می‌کند. برای مدیریت کلیدهای خصوصی، تیم فورماتیک از مفهوم Delegated Key Management استفاده کرد: عملیات رمزگذاری و رمزگشایی را به یک سرویس شخص ثالث مانند خدمات وب آمازون (AWS) و Cognito واگذار می‌کند. ارتباط با یونی سواپ از طریق رمز عبور و رابط توسعه یافته توسط پلتفرم بسیار ساده است.

یونی سواپ و فورتماتیک
یونی سواپ و فورتماتیک

 

پورتیس (Portis)

پورتیس کیف پول دیجیتال دیگری که بر سادگی رابط و ایمنی وجوه تمرکز دارد. پورتیس یک کیف پول غیر متوالی است که تجربه‌ای بسیار شبیه به ورود معمول از طریق ایمیل و رمز عبور را به کاربران خود ارائه می‌دهد. کلید خصوصی در سمت گره (Clin) خود ذخیره و رمزگذاری شده است اما از هر دستگاهی قابل دسترسی است. احراز هویت در این پلتفرم حداقل است و کارت‌های اعتباری را می‌تواند در سراسر جهان بپذیرد. علاوه بر دنیای DeFi، تعامل با سایر بلاکچین‌ها مانند بیت کوین، EOS و سایرین را ارائه می‌دهد. ارتباط با پلتفرم از موارد قبلی پیروی می‌کند و بسیار ساده و موثر است.

یونی سواپ و پورتیس
یونی سواپ و پورتیس

 

سرمایه گذاری در استخرهای یونی سواپ چطور انجام می‌شود؟

پلتفرم مبادلات غیرمتمرکز یونی سواپ از استخرهای نقدینگی استفاده می‌کند که کاربران می‌توانند برای تامین نقدینگی در آن‌ها مشارکت کنند. هر استخر نقدینگی یونی سواپ در اصل یک جفت معاملاتی جدید از توکن‌های ERC-20 است. هنگامی که یک قرارداد استخر برای اولین بار ایجاد می‌شود، موجودی آن در هر توکن 0 است. برای اینکه استخر شروع به اجازه معاملات کند، کاربران باید ابتدا آن را با سپرده اولیه، هر توکن را تامین کنند و اولین ارائه دهنده نقدینگی مسئول تعیین قیمت اولیه توکن‌ها در استخر است.

هنگامی که سایر ارائه دهندگان نقدینگی به یک استخر موجودی اضافه می‌کنند، باید هر دو توکن را معادل قیمت فعلی خود واریز کنند. اگر این کار را نکنند، نقدینگی که اضافه کرده‌اند در خطر آربیتراژ شدن است. اگر کاربر سپرده گذار معتقد باشد که قیمت فعلی نادرست می‌باشد، ممکن است در واقع آن را تا سطح مورد نظر خود آربیتراژ کند و سپس نقدینگی را به آن قیمت اضافه کند.

هنگامی که توکن‌های ERC-20 به یک استخر نقدینگی سپرده می‌شوند، توکن‌های منحصربه‌فردی که به عنوان «توکن‌های نقدینگی» شناخته می‌شوند، ضرب شده و به آدرس ارائه‌ دهنده نقدینگی توزیع می‌شوند. توکن‌های نقدینگی نشان دهنده مشارکت ارائه دهندگان نقدینگی در یک استخر است. مقدار نقدینگی استخری که ارائه شده است، تعیین‌ کننده تعداد توکن‌های نقدینگی است که ارائه دهنده دریافت می‌کند. اگر ارائه‌ دهنده یک استخر نقدینگی جدید ایجاد کند، تعداد توکن‌های نقدینگی که دریافت می‌کنند برابر با sqrt (x × y) خواهد بود، که در آن «x» و «y» نشان‌دهنده مقدار هر توکن ارائه‌شده است.

هنگامی که معامله‌ای در استخر انجام می‌شود، کارمزد 0.3% از آغاز‌کننده تراکنش دریافت می‌شود. این کارمزد پس از اتمام معامله بین کلیه تامین کنندگان نقدینگی توزیع می‌شود. ارائه دهندگان نقدینگی برای بازیابی نقدینگی سپرده شده خود، به اضافه هر گونه کارمزد تعلق گرفته، باید توکن‌های نقدینگی خود را بسوزانند. این امر به طور موثر آن‌هارا با بخش قانونی ارائه‌دهنده نقدینگی از استخر نقدینگی + تخصیص کارمزد معاملاتی مبادله می‌کند.

از آنجایی که توکن‌های نقدینگی، خود دارایی‌های قابل معامله هستند، ارائه‌دهندگان نقدینگی می‌توانند توکن‌های نقدینگی خود را به هر نحوی که صلاح می‌دانند آن را بفروشند.

 

مزایای استفاده از یونی سواپ نسبت به صرافی‌های متمرکز

یونی سواپ یکی از معروف‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکز یا DEX‌ها است که در چند سال اخیر به شدت محبوب‌ شده‌ است. این پلتفرم امکان تبادل توکن‌ها را بدون نیاز به واسطه یا حتی حساب کاربری فراهم می‌کند. ولی چرا استفاده از یونی سواپ نسبت به صرافی‌های متمرکز مانند بایننس یا کوین‌بیس می‌تواند مزیت‌هایی داشته باشد؟

 

امنیت بالا و حفظ حریم خصوصی

یکی از اصلی‌ترین مزایای استفاده از یونی سواپ نسبت به صرافی‌های متمرکز، امنیت بالاتر و حفظ حریم خصوصی کاربران است. در صرافی‌های متمرکز، ارزهای رمزنگاری‌ شده‌ مستقیما در کیف پول صرافی نگهداری می‌شوند و این موضوع باعث می‌شود که در صورت حمله هکرها، ارزهای رمزنگاری‌ شده‌ کاربران در خطر باشند. اما در یونی‌ سواپ، کاربران کنترل کامل بر دارایی‌های خود را دارند و این چیزی است که برای بسیاری از کاربران اهمیت زیادی دارد.

 

هزینه تراکنش کمتر

صرافی‌های متمرکز معمولا هزینه‌های بالایی برای تراکنش‌ها و خرید و فروش ارزهای رمزنگاری‌شده‌دریافت می‌کنند. اما با استفاده از یونی سواپ، کاربران می‌توانند با هزینه تراکنش کمتر، تبادل ارزهای رمزنگاری‌ شده‌ را انجام دهند.

 

بدون نیاز به مجوزهای عملیاتی

صرافی‌های متمرکز معمولا باید مجوزهای عملیاتی را از کشورهای مختلف بگیرند و برخی از تدابیر محافظتی را رعایت کنند که ممکن است برای برخی کاربران محدود‌کننده باشد. اما با استفاده از یونی‌ سواپ، تمام مردم جهان بدون نیاز به این مجوزها می‌توانند تبادل ارزهای رمزنگاری‌ شده‌ را انجام دهند.

 

جمع‌بندی

یونی سواپ جزو صرافی‌های غیر متمرکز یا DEX‌ها است که در فضای رمزارزها اهمیت فراوانی پیدا کرده است. این پروتکل DeFi امکان معامله توکن‌ها را بدون نیاز به صرافی مرکزی و با هزینه کمتری فراهم می‌کند. یونی سواپ طیف گسترده‌ای از ارزهای بر پایه اتریوم رو می‌پذیرد و اجازه می‌دهد با هزینه تراکنش بسیار کم آن‌ها را معامله کنید. کیف پول‌های بر پایه شبکه ERC-20 یکی از ابزارهای مورد نیاز برای کار با یونی سواپ است و این پروتکل از طریق مکانیزم‌های آربیتراژ، ترید توکن‌ها بین صرافی‌های مختلف را ساده می‌کند. در کل، یونی سواپ یک راهکار مدرن و نوآورانه برای معامله‌گران رمزارز است که به‌طور فزاینده‌ای در حال پذیرفته شدن توسط کاربران است. اگر شما نیز سوالاتی درباره یونی سواپ و نحوه معامله با آن داشتید می‌توانید با متخصصین ما در گروه ای تی بی در میان بگذارید.

 

سوالات متداول

در این بخش به سوالاتی می‌پردازیم که ممکن است برای شما درباره یونی سواپ پیش بیاید.

۱- چگونه می توانم توکن به یونی سواپ اضافه کنم؟

 یونی سواپ با هر توکن ERC-20 سازگار است. هر کاربری با کیف پول web3 (مانند Metamask) و اتریوم برای پرداخت هزینه‌های تراکنش می‌تواند یک استخر نقدینگی را برای هر توکن راه اندازی کند و عملاً آن را در صرافی برای هر چقدر کارمزد پرداخت شده به خود صرافی فهرست کند.

۲- آیا یونی سواپ فقط توکن ها را بر پایه شبکه اتریوم (ERC-20) می‌پذیرد؟

یونی سواپ که یک پروتکل مبادله غیرمتمرکز است، عمدتاً در شبکه اتریوم عمل می‌کند و در واقع عمدتاً بر تسهیل معامله توکن‌های ERC-20 متمرکز است. توکن‌های ERC-20 توکن‌های قابل تعویض هستند که به مجموعه‌ای از استانداردهای بلاکچین اتریوم پایبند هستند. در نتیجه، یونی سواپ به عنوان پلتفرمی برای مبادله و تعویض این توکن‌ها محبوبیت قابل توجهی به دست آورده است.

با این حال، ذکر این نکته ضروری است که در حالی که یونی سواپ در ابتدا بر روی توکن‌های ERC-20 تمرکز داشت، تلاش‌هایی برای گسترش قابلیت‌های آن برای تطبیق با سایر استانداردهای توکن صورت گرفته است. علیرغم تاکید اولیه آن بر توکن‌های ERC-20، پیشرفت‌های اخیر در اکوسیستم یونی سواپ تمایل به سازگاری توکن‌های گسترده‌تر را نشان می‌دهد. به عنوان مثال، ارتقاء یونی سواپ V3، پشتیبانی از توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) را معرفی می‌کند و دامنه دسترسی پلتفرم را فراتر از قلمرو توکن ERC-20 گسترش می‌دهد.

۳- یونی سواپ چگونه دست شخص ثالث را در معاملات حذف می‌کند؟

با استفاده از فناوری بلاکچین و قراردادهای هوشمند، تراکنش‌های مستقیم همتا به همتا را بدون نیاز به واسطه‌هایی مانند بانک‌ها یا کارگزاران امکان‌پذیر می‌کند. تمرکز زدایی در هسته اصلی طراحی آن نهفته است و تضمین می‌کند که هیچ مقام مرکزی یا واسطه‌ای، کنترلی بر وجوه مورد معامله ندارد. یکی از ویژگی‌های کلیدی یونی سواپ که نقش اشخاص ثالث را حذف می‌کند، استفاده آن از مبادلات خودکار توکن است. یونی سواپ از طریق استخرهای نقدینگی که با توکن‌های مختلف ارزهای دیجیتال پر شده‌اند، عمل می‌کند. به لطف مکانیسم‌های قرارداد هوشمند، کاربران می‌توانند به راحتی یک توکن را با دیگری در این استخرها مبادله کنند. در نتیجه، کاربران دیگر نیازی به اتکا به صرافی‌های سنتی یا پلتفرم‌های متمرکز برای تسهیل تراکنش‌های خود ندارند. این امر نیاز به دخالت شخص ثالث، کاهش هزینه‌ها، تاخیرهای زمانی و خطرات مرتبط با اتکا به واسطه را از بین می‌برد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا

زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید