تحلیل فاندامنتال و تکنیکال جفت ارز دلار به ین ژاپن USD/JPY 

جفت ارز دلار آمریکا به ین ژاپن USD/JPY یکی از جفت ارزهای اصلی بازار فارکس است. این جفت ارز معاملاتی در دهه‌های اخیر همواره سهم بالایی در معاملات Forex داشته است. طبق گزارش سایت Investopedia در سال 2022، جفت ارز USD/JPY حدود 13.5 درصد حجم معاملات بازار را به‌خود اختصاص داد و حال بعد از جفت ارز EUR/USD با 22.7 درصد از حجم معاملات، جایگاه دوم را از این حیث به‌خود اختصاص داده است. 

سوال اساسی این است که دلیل محبوبیت بالای جفت ارز دلار به ین USD/JPY بین معامله‌گران بازار فارکس چیست؟ در ادامه ضمن پاسخ به این سوال، بهترین زمان معامله جفت ارز دلار آمریکا / ین ژاپن را نیز بررسی خواهیم کرد. 

 

معرفی جفت ارز دلار به ین USD/JPY

همان‌طور که می‌دانید، جفت ارزهای معاملاتی فارکس به دو دسته‌ی اصلی و فرعی تقسیم می‌شوند. جفت ارزهای اصلی، شامل ارزهای رسمی کشورهای برتر اقتصادی در دنیا هستند که معمولا بیش از 80 درصد معاملات فارکس را به‌خود اختصاص می‌دهند. جفت ارز دلار به ین، یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین جفت ارزهای اصلی است که همواره سهم بالایی در معاملات این بازار دارد.

برای آن دسته از معامله‌گرانی که به‌تازگی قصد ورود به‌بازار فارکس دارند، بد نیست کمی درباره معنی جفت ارز USD/JPY توضیح دهیم. به زبان ساده این جفت ارز بیانگر آن است که شما برای خرید یک دلار آمریکا (USD) باید چه میزان ین ژاپن (JPY) بپردازید. به‌عنوان مثال در زمان نگارش این مقاله قیمت این جفت ارز برابر 142.384 است. به عبارت دیگر برای خرید هر یک دلار آمریکا باید 142.383 ین ژاپن بپردازید.

 

چرا جفت ارز دلار به ین USD/JPY گزینه‌ مناسبی برای ترید است؟

ین ژاپن با فاصله بسیار زیاد، پرمعامله‌ترین ارز در بین کشورهای آسیایی بازار فارکس است. به‌همین دلیل معامله جفت ارز USD/JPY به‌نوعی نشان دهنده‌ی پیوند اقتصادی شرق و غرب دنیاست. یکی از مهم‌ترین پارامترها برای انتخاب جفت ارز معاملاتی مطمئن در فارکس، میزان نوسانات قیمت آن است. هر چه نوسانات قیمت یک جفت ارز معاملاتی بیشتر باشد، ریسک باز کردن پوزیشن‌های معاملاتی روی آن بالاتر می‌رود. اتفاقی که معمولا برای جفت ارزهای فرعی شاهد آن هستیم.

در مقابل جفت ارز دلار آمریکا / ین ژاپن قرار دارد. تجربه تاریخی نشان می‌دهد که خبری از نوسانات قیمت شدید در این جفت ارز نیست. تا زمانی که آمریکا و ژاپن به‌عنوان دو قدرت برتر اقتصادی در دنیا حضور دارند، می‌توان این جفت ارز معاملاتی را گزینه‌ای مناسب برای معامله در فارکس دانست. حجم معاملات بالای جفت ارز دلار به ین نیز باعث می‌شود که نقدشوندگی آن در بازار همواره در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد. به‌همین دلیل تریدرها می‌توانند استراتژی معاملاتی خود را روی این جفت ارز به‌خوبی پیاده کنند.

 

بررسی تاریخچه‌ی قیمت جفت ارز دلار آمریکا به ین ژاپن

در تصویر زیر می‌تواند نمودار قیمت جفت ارز دلار آمریکا به ین ژاپن را از سال 1971 تا 2023 را مشاهده کنید. شاید برای شما جالب باشد که جفت ارز USD/JPY در 1 ژانویه سال 1971 با نرخ 357.720 معامله می‌شد. همان‌طور که در نمودار روشن است، قیمت این جفت ارز اصلی در روندی طولانی مدت حالت نزولی به خود گرفته است. این روند تا جایی ادامه پیدا کرد که در تاریخ 2 جولای سال 2012، به کف تاریخی خود یعنی 78.123 رسید. در یک تحلیل بسیار موجز، این اتفاق نشان می‌دهد که ژاپن در طول 4 دهه با سرعت زیاد در مسیر تقویت قدرت اقتصادی خود و بالا بردن ارزش ین در برابر دلار آمریکا گام برداشته است.

بعد از اینکه آمریکا توانست تا حدی خود را از شوک بحران اقتصادی سنگین سال 2008 نجات دهد، بانک مرکزی این کشور سیاست‌های تقویت پول ملی را با جدیت در دستور کار خود قرار داد. از طرفی دیگر ژاپن نیز که در ابتدای قرن بیست و یک به‌عنوان یکی برترین قدرت‌های اقتصادی در دنیا شناخته می‌شد، سیاست‌ تعدیل ارزش پول ملی را برای تقویت صادرات خود به کشورهای دیگر دنبال کرد.

تاثیر این رویه‌های کلان سیاسی و اقتصادی در کشورهای آمریکا و ژاپن را می‌توانید در نمودار جفت ارز دلار به ین USD/JPY از ابتدای سال 2013 مشاهده کنید. در تمام سال‌های اخیر تا به امروز، دلار آمریکا با نرخ نسبتا کمی در حال تقویت ارزش خود نسبت به ین ژاپن بوده است. به‌طوری که امروز در نیمه سال 2023 این جفت ارز معاملاتی با قیمت 142.383 معامله می‌شود. ناگفته نماند که بررسی آمار سایت تریدینگ ویو نشان می‌دهد، ارزش جفت ارز USD/JPY از ابتدای آغاز معاملات در فارکس تا به امروز بیش از 60 درصد کاهش یافته است.  

 

تاثیر ین ژاپن در شاخص دلار آمریکا

معامله‌گران با سابقه در بازار فارکس حتما با شاخص دلار آمریکا (USDX) آشنا هستند. این شاخص به‌عبارتی وضعیت دلار آمریکا را در مقایسه با شش ارز معتبر دیگر یعنی یورو، ین ژاپن، پوند انگلیس، دلار کانادا، کرون سوئد و فرانک سوییس نشان می‌دهد. شکل‌گیری شاخص دلار آمریکا به سال 1973 و پس از انعقاد توافق‌نامه برتون وودز بین قدرت‌های اقتصادی برتر جهان بر می‌گردد. طبق این توافق نامه، دلار آمریکا به‌عنوان ارز جهانی، مرجع معاملات بین‌المللی در کشورهای مختلف قرار گرفت.

به زبان ساده شاخص دلار آمریکا، وضعیت و جایگاه دلار را در اقتصاد جهانی به‌تصویر می‌کشد. هر زمان این شاخص کاهش پیدا کند، نشان‌دهنده‌ی آن است که دلار موجود در بازار در حال تبدیل به‌سایر دارایی‌هاست. برعکس، افزایش این شاخص نشان‌دهنده بالا رفتن تقاضای دلار در بازار و طبیعتا تقویت آن نسبت به سایر رمزارزهاست.

در شکل‌گیری این شاخص، هر یک از 6 ارزی که نام بردیم، سهم وزنی مشخصی دارند. بیشترین سهم با 57.6 درصد مربوط به یورو (EUR) است. جایگاه دوم متعلق به ین ژاپن (JPY) با 13.6 درصد سهم وزنی است. به‌عبارت دیگر تاثیر ین ژاپن در شاخص دلار آمریکا از پوند انگلیس هم بالاتر است. این موضوع را می‌توان به‌عنوان یکی از دلایل مهم برای محبوبیت و بالا بودن حجم معاملات جفت ارز دلار به ین USD/JPY در نظر گرفت.

 

بررسی همبستگی جفت ارز USD/JPY با سایر دارایی‌ها

بررسی همبستگی بین جفت ارزهای معاملاتی با سایر دارایی‌ها در تحلیل تکنیکال اهمیت زیادی دارد. بر همین اساس، برای تحلیل تکنیکال جفت ارز دلار به ین، علاوه بر تمرکز روی نمودار قیمت آن باید به‌سراغ همبستگی‌های آن با سایر دارایی‌ها نیز بروید.

تجربه تاریخی بازار فارکس نشان می‌دهد که در بین جفت ارزهای اصلی، USD/JPY بیشترین همبستگی را با USD/CHF دارد. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، در هر دوی آن‌ها دلار آمریکا ارز پایه است. ضمنا فرانک سوییس (CHF) نیز یکی از ارزهای مهم در اقتصاد دنیاست که مانند ین و دلار به‌عنوان ابزار سرمایه‌گذاری با ریسک کم برای محافظت از سرمایه در برابر نوسانات شدید شناخته می‌شود.

در کنار آن باید توجه داشته باشید که ین ژاپن تا حد زیادی به بازار سهام و اوراق قرضه در آمریکا نیز همبستگی دارد. خیلی از معامله‌گران با تجربه، شاخص S&P 500 را مبنای همبستگی با جفت ارز دلار به ین ژاپن در نظر می‌گیرند. همان‌طور که می‌دانید شاخص S&P 500 از ترکیب سهام بازار سرمایه آمریکا تشکیل شده و به‌نوعی نماینده‌ی وضعیت کلی حاکم بر بورس این کشور است.

همبستگی جفت ارز دلار آمریکا / ین ژاپن با شاخص S&P 500 
همبستگی جفت ارز دلار آمریکا / ین ژاپن با شاخص S&P 500

نکته مهم دیگر اینکه معمولا نوعی همبستگی منفی بین طلا و جفت ارز USD/JPY مشاهده می‌شود. این موضوع کاملا طبیعی است. طلا همواره به‌عنوان یک دارایی برای محافظت از سرمایه در برابر تورم بوده است. هر زمان که ارزش طلا در بازار جهانی افزایش می‌یابد، نشان دهنده آن است که تقاضا برای خرید ارزهای فیات کاهش یافته و در عوض جریان سرمایه به‌سمت طلا حرکت می‌کند.

 

مروری بر تاثیر سیاست‌های بانک‌های مرکزی آمریکا و چین در جفت ارز USD/JPY

بانک مرکزی در هر کشور به‌نوعی متولی سیاستگذاری پولی و مالی به‌شمار می‌رود. به‌همین دلیل نرخ ارز رسمی هر کشور به‌طور مستقیم تحت تاثیر سیاست‌های بانک مرکزی قرار دارد. برای درک بهتر تاثیر سیاست‌های بانک مرکزی آمریکا (فدرال رزرو) و ژاپن (BOJ) باید چند نکته مهم را مرور کنیم.

ابزار اصلی در اختیار بانک‌های مرکزی برای افزایش یا کاهش ارزش پول رسمی، نرخ بهره (Interest Rate) است. به زبان ساده نرخ بهره، میزان بهره‌ای را نشان می‌دهد که بانک‌های یک کشور با آن وام پرداخت می‌کنند. افزایش نرخ بهره باعث کاهش تورم اقتصادی در یک کشور می‌شود. نکته بسیار مهم این است که با افزایش نرخ بهره، ارزش پول یک کشور نیز ارتقا پیدا می‌کند.

با توجه به این نکات تحلیل دلایل افزایش قیمت جفت ارز دلار به ین USD/JPY در سال‌های اخیر خیلی راحت می‌شود. فدرال رزرو آمریکا در سال‌های اخیر برای مهار تورم در این کشور، نرخ بهره را افزایش داده است. در زمان نگارش این مقاله نرخ بهره اعلام شده در آمریکا برابر 5.50 درصد است و این در حالی است که بانک مرکزی ژاپن سال‌هاست که نرخ بهره را روی محدوده 0.1- درصد نگه داشته است. به‌همین دلیل اختلاف به‌وجود آمده بین نرخ بهره بانک‌های مرکزی دو کشور، قیمت جفت ارز دلار آمریکا / ین ژاپن افزایش داده است.

اختلاف نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا و ژاپن
اختلاف نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا و ژاپن

شما باید قبل از تصمیم‌گیری برای خرید و فروش جفت ارز USD/JPY، حتما نیم نگاهی به تقویم اقتصادی (فارکس فکتوری) بازار داشته باشید. بانک‌های مرکزی معمولا به‌صورت فصلی سیاست‌های جدید خود درباره نرخ بهره را اطلاع‌رسانی می‌کنند. برای مشاهده داده‌های کلان اقتصادی کشورهای مختلف از جمله نرخ بهره به‌صورت آنلاین می‌توانید از طریق سایت tradingeconomics اقدام کنید.

 

بهترین زمان ترید جفت ارز دلار آمریکا / ین ژاپن

همان‌طور که می‌دانید فارکس یک بازار 24 ساعته است. در واقع ساعات کار فارکس منطبق بر بازارهای سرمایه چهار نقطه از جهان یعنی نیویورک در آمریکا، توکیو در ژاپن، سیدنی در استرالیا و لندن در انگلیس است. با توجه به ساعت جهانی UTC، زمان شروع به کار بازار سیدنی و زمان پایان کار بازار نیویورک هم‌پوشانی دارند. به همین دلیل عملا فارکس به یک بازار 24 ساعته تبدیل می‌شود. بر این اساس بد نیست نیم‌نگاهی به ساعت شروع و پایان فعالیت بازار سرمایه هر یک از کشورهای چهارگانه فوق به وقت تهران بیندازیم:

بازار بورس ساعات شروع و پایان فعالیت به وقت تهران
بورس توکیو ژاپن 3:30 تا 12:30
بورس سیدنی استرالیا 1:30 تا 10:30
بورس لندن انگلیس 11:30 تا 20:30
بورس نیویورک آمریکا 16:30 تا 1:30

 

تجربه نشان می‌دهد که بیشترین حجم معاملات جفت ارز دلار به ین USD/JPY مربوط به زمان فعالیت بازار بورس توکیو ژاپن است. طبیعی است که به‌دلیل بالا بودن نقدینگی و حجم سفارش‌ها در بازار در بازه زمانی بین 3:30 تا 12:30، هزینه‌های جانبی معامله جفت ارز دلار آمریکا / ین ژاپن به‌مراتب کاهش پیدا می‌کند. به‌همین دلیل این بازه، بهترین زمان برای معامله جفت ارز دلار آمریکا به ین ژاپن است. اهمیت این موضوع برای اسکالپرها که در یک روز ده‌ها پوزیشن معاملاتی باز و بسته می‌کنند، بسیار زیاد است.

 

جمع‌بندی

در این مطلب به معرفی جفت ارز دلار به ین USD/JPY پرداختیم. بار دیگر لازم است تاکید کنیم که این جفت ارز معاملاتی با سهم 13.5 درصدی از حجم معاملات بازار فارکس، جایگاه دوم را از این حیث به‌خود اختصاص داده است. به‌همین دلیل می‌توانید با خاطری آسوده به‌عنوان یکی از مطمئن‌ترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری در فارکس روی آن حساب کنید.

 بروکر آی تی بی، بهترین گزینه برای معامله جفت ارز دلار آمریکا به ین ژاپن پیش روی شماست. ITB کارگزاری مطمئن و خوش‌نام در بین تریدرهای ایرانی فارکس است که می‌توانید از ابزارهای متنوع آن برای پیاده‌سازی انواع استراتژی‌های معاملاتی خود به‌راحتی استفاده کنید.

 

سوالات متداول

  1. جفت ارز USD/JPY چیست؟

این جفت ارز معاملاتی به زبان ساده نشان می‌دهد که برای خرید هر یک دلار آمریکا باید چه میزان ین ژاپن بپردازید.

 

  1. نرخ لحظه‌ای جفت ارز دلار به ین USD/JPY را از کجا ببینیم؟

شما می‌توانید نمودار قیمت لحظه‌ای جفت ارز دلار آمریکا به ین ژاپن را در صفحه USD/JPY بروکر ITB مشاهده کنید.

 

  1. بهترین زمان برای معامله جفت ارز دلار آمریکا / ین ژاپن چیست؟

بازه زمانی 3:30 تا 12:30 به وقت تهران، بهترین زمان برای خرید و فروش جفت ارز دلار به ین است.

 

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا