حجم در تحلیل تکنیکال

تفسیر حجم در تحلیل تکنیکال

حجم در تحلیل تکنیکال بازار سهام و فارکس

در تحلیل تکنیکال ، حجم اندازه‌ی سهم‌هایی است که در بازار سهام در طول یک روز یا یک دوره‌ی زمانی مشخص معامله شده است. حجم مهم است زیرا جهت روند را تأیید می‌کند.

چارت حجم در تحلیل تکنیکال

نمودار بالا حجم و حرکت قیمت سهام Chevron (CVX) را نشان می‌دهد.

وقتی قیمت سهام و حجم افزایش می‌یابند، نشاندهنده‌ی این است که فاکتورهای فاندامنتال یا روانشناختی قیمت سهام را حرکت می‌دهد. یک مثال از فاکتورهای فاندامنتال، اخبار دستمزدهاست. توقعی که از افزایش یافتن قیمت یک سهام به‌ خصوص داریم مثالی از فاکتورهای روانشناختی است. وقتی قیمت سهام و حجم افزایش پیدا می‌کند، متوجه می‌شویم که مشارکت‌کنندگان تمایل دارند آن سهام را خریداری کنند؛ که نشاندهنده‌ی روند صعودی بازار است.

وقتی قیمت سهام افزایش و حجم کاهش می‌یابد، نشان می‌دهد که معامله‌گران تصمیمی برای خرید آن دارایی ندارند. وقتی هیچ فاکتور فاندامنتال و روانشناختی‌ای روی مشارکت‌کنندگان تأثیر نگذارد، فقدان تصمیمگیری اتفاق می‌افتد و به این معناست که احتمالاً روند تغییر می‌کند.

وقتی قیمت سهام کاهش و حجم افزایش یابد، نشان می‌دهد که چند فاکتور فاندامنتال یا روانشناختی بازار را به حرکت درآورده است و نشانگر تمایل فروش در دارایی مورد نظر است و همچنین، به معنی روند نزولی ایجاد شده در قیمت آن دارایی نیز می‌باشد.

وقتی قیمت سهام و حجم کاهش می‌یابند، نشان می‌دهد که معامله‌گران تصمیمی برای فروش ندارند و همچنین، احتمال دارد که روند تغییر کند.

حجم و الگو ترکیب می‌شوند تا جهت روند را نشان دهند. برخی معامله‌گران هم از همین ترکیب برای تعیین نقاط ورود و خروج استفاده می‌کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

فعلی:

فارسی

بقیه زبان‌ها: