بازار گاوی و خرسی

بازار خرسی و گاوی(Bear vs Bull Market) چیست؟ آپدیت ۲۰۲۳

اگر در بازار ارزهای دیجیتال یا رمزارزها فعالیت می‌کنید یا به فعالیت در آن علاقه دارید، یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت در این بازارها، درک و آگاهی صحیح نسبت به مفاهیم اختصاصی آن است. مفاهیم مختلفی در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد که شرایط مختلف بازار را توصیف می‌کنند. بازار خرسی و گاوی(Bear vs Bull Market) یکی از پرکاربردترین مفاهیم در این بازار به حساب می‌آید که برای توصیف روند صعودی و نزولی به کار گرفته می‌شود. بازار گاوی و خرسی دو روند و جهت مخالف بازار ارز دیجیتال را نمایش می‌دهند که از جنگ میان گاو و خرس الهام گرفته شده است.

زمانی که ارزش دارایی‌های دیجیتال در بازار روند صعودی داشته باشد، بازار گاوی و در زمانی که این روند شکل نزولی به خود بگیرد، بازار خرسی است.

برای آگاهی از این مفهوم که بازار گاوی و خرسی چیست با ادامه این مقاله همراه باشید.

منظور از بازار خرسی و گاوی(Bear vs Bull Market) چیست؟

بازار خرسی و گاوی در ارز دیجیتال و سایر بازارهای مالی یکی از مفاهیم اساسی و مهم است که برای توصیف روند نزولی و صعودی ارزش دارایی‌ها به کار گرفته می‌شود. برای درک بهتر نسبت به این موضوع که بازار خرسی و گاوی چیست، در ادامه هر یک از این مفاهیم را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بازار گاوی چیست؟

به شرایط خوب و صعودی در بازار ارز دیجیتال، بازار گاوی(Bull Market) گفته می‌شود. در شرایط بازار گاوی، ارزش دارایی‌های دیجیتال دارای یک روند صعودی بوده و می‌توان سود خوبی از این بازار به دست آورد. یکی از ویژگی‌های مهم بازار گاوی نمودار صعودی بازار است به طوری که همزمان با افزایش تقاضا، قیمت دارایی نیز در حال افزایش است.

در این شرایط عرضه رمزارز کاهش پیدا می‌کند که باعث بالا رفتن قیمت در بازار شده و سرمایه‌گذاران در انتظار کسب سود بیشتر قرار می‌گیرند. در این شرایط سرمایه‌گذاران حاضر به فروش دارایی‌های خود که در حال سودآوری است، نمی‌شوند.

در ادامه مبحث بررسی بازار گاوی و خرسی باید گفت که در زمان‌هایی که اوضاع از نظر سیاسی و اقتصادی در آرامش قرار دارد، بازار گاوی می‌شود. در این شرایط ارزش ارزهای دیجیتال روند صعودی پیدا می‌کند و سرمایه‌گذاران با مشاهده این روند و کسب سود بیشتر، حاضر به فروش دارایی خود نمی‌شوند.

روند صعودی ارزش دارایی‌ها تقاضا برای خرید را افزایش می‌دهد اما با توجه به عدم وجود فروشنده، قیمت دارایی‌ها روند افزایشی سریع‌تری پیدا می‌کند.

مقاله مرتبط: بازار فارکس چیست؟ 

بازار خرسی چیست؟

نزول و رکود اقتصادی در بازار ارزهای دیجیتال مهم‌ترین ویژگی بازار خرسی(Bear Market) به حساب می‌آید. بازار خرسی در ارز دیجیتال زمانی به وجود می‌آید که شاهد افت شدید در ارزش دارایی‌های دیجیتال باشیم. این شرایط می‌تواند بر روند کل بازار تأثیر منفی داشته باشد. زمانی که در بازار شاهد ریزش شدید قیمت بیت کوین (Bitcoin) باشیم، فعالان بازار از اصطلاح بازار خرسی بیت کوین استفاده کرده و می‌گویند که بازار در دست خرس‌ها قرار دارد.

مهم‌ترین ویژگی بازار خرسی که معمولا در شرایط تنش سیاسی و اقتصادی، تصمیم‌های اشتباه شرکت‌ها و رکود اقتصادی رخ می‌دهد، افت شدید تقاضا برای خرید دارایی‌ها است؛ در این شرایط اغلب سرمایه‌گذاران فروشنده هستند. البته این روند نزولی و ریزش قسمت‌ها در بازار به معنی از بین رفتن قدرت اقتصادی دارایی‌های دیجیتال نیست؛ چون این امکان وجود دارد که این ریزش کاذب باشد.

به طور کلی در پاسخ به این سوال که بازار خرسی یعنی چی، می‌توان گفت به شرایطی اطلاق می‌شود که تقاضا برای ارزهای دیجیتال کن اما عرضه آن‌ها زیاد است. در این شرایط به دلیل افت شدید قیمت‌ها علاقه‌ای برای خرید در بازار وجود نداشته و سرمایه‌گذاران زیان زیادی متحمل خواهند شد.

مقاله مرتبط: کامودیتی (Commodity) چیست و انواع آن کدامند؟

دلایل انتخاب واژه خرس و گاو برای توصیف شرایط بازار

حال که با مفهوم بازار گاوی و خرسی در ارز دیجیتال آشنا شدیم، به نظر شما دلیل انتخاب نام این دو حیوان برای این شرایط در بازار چیست؟ در این رابطه دو گمانه وجود دارد:

  1. به عنوان اولین دلیل برای نام‌گذاری بازار خرسی و گاوی می‌توان به نحوه جنگیدن این دو حیوان اشاره کرد؛ گاوها در زمان حمله به دشمن معمولا شاخ‌های خود را به سمت بالا می‌گیرند به همین دلیل برای نشان دادن روند صعودی از بازار گاوی یا بولیش استفاده می‌کنند. در مقابل خرس‌ها نیز در زمان مبارزه پنچه‌های خود را به سمت پایین گرفته و به نبرد با دشمن خود می‌پردازند؛ به همین دلیل برای نشان دادن روند نزولی در بازار از اصطلاح بازار خرسی با بیریش استفاده می‌کنند. 
  2. به عنوان دلیل دوم می‌توان به دلالانی اشاره کرد که در گذشته پوست خرس می‌فروختند. این دلالان پوست خرس را به قیمت روز به مشتری‌ها پیش‌فروش می‌کردند چون باور داشتند که قیمت روند کاهشی خواهد داشت. این دلالان در زمان قدیم به خرسی‌ها مشهور بودند و چون توانایی پیش‌بینی روند نزولی در بازار را داشتند، این عقیده وجود دارد ایده بازار خرسی از این افراد گرفته شده است. بازار گاوی نیز با توجه به سابقه تاریخی مبارزه خرس با گاو که نقطه مقابل یکدیگر هستند انتخاب شده است.

ویژگی‌های بازار خرسی و گاوی(Bear vs Bull Market)

بازار خرسی و بازار گاوی از چند منظر و ویژگی می‌توانند مورد بررسی و مقایسه قرار بگیرند. در زیر چند ویژگی مهم بازار گاوی و خرسی را مورد بررسی قرار داده‌ایم:

ویژگی های بازار خرسی و گاوی(Bear vs Bull Market)
ویژگی های بازار خرسی و گاوی (Bear vs Bull Market)

۱. عرضه و تقاضا در بازار خرسی و گاوی(Bear vs Bull Market)

در بازار گاوی سرمایه‌گذاران خوش‌بینی بیشتری دارند که باعث می‌شود تقاضا بالا رفته و عرضه کاهش پیدا کند. در این شرایط افزایش قیمت دارایی منجر به افزایش خرید و کاهش فروش می‌شود. در بازار خرسی شرایط کالا برعکس بوده و سرمایه‌گذاران درصدد فروش دارایی خود هستند در حالی که تقاضایی برای خرید وجود ندارد.

۲. روانشناسی بازار و رفتار معامله‌گران

برداشتی که سرمایه‌گذاران و فعالان بازار از اوضاع دارند و واکنشی که نسبت به آن نشان می‌دهند، تاثیر مستقیم بر بازار دارد. در واقع این رفتارها می‌توان بر روی صعود و نزول روند بازار نقش داشته باشد. در بازار گاوی که ارزش سهام صعودی است، سرمایه‌گذاران با هدف سود بیشتر به دنبال خرید دارایی جدید هستند. اما در بازار خرسی ارز دیجیتال شرایط برعکس بوده و با اینکه سرمایه‌گذاران امید به خبرهای خوب از بازار دارند، با فروش دارایی‌ها سرمایه خود را از بازار خارج می‌کنند.

با توجه به کاهش شدید ارزش دارایی در این شرایط، اعتماد سرمایه‌گذاران به بازار کاهش پیدا کرده و باعث می‌شود که آن‌ها بازار امن‌تری را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنند.  در نتیجه دارایی خود را فروخته و از بازار کریپتو (Crypto) خارج می‌شوند.

۳. تغییر روند در فعالیت‌های اقتصادی

در ادامه بررسی ویژگی‌های بازار گاوی و خرسی باید گفت که قدرت خرید بالای معامله‌گران در شرایط بازار گاوی باعث به گردش درآمدن سرمایه بیشتر در بازار می‌شود. اما در بازار خرسی که قدرت خرید کاهش پیدا می‌کند، سرمایه معامله‌گران از دست رفته و تمایل آن‌ها به سرمایه‌گذاری را از بین می‌برد.

این شرایط می‌تواند بر روی فعالیت اقتصادی شرکت‌های توسعه دهنده ارز دیجیتال اثر گذاشته و باعث زیان آن‌ها شود. این شرکت‌ها به منظور توسعه رمزارز خود در راستای سبقت از رقبا و پیشبرد برنامه‌های خود نیازمند سرمایه هستند؛ در شرایط بازار بیریش که باعث می‌شود فعالان حوزه ارز دیجیتال علاقه‌ به سرمایه‌گذاری نداشته باشند، باعث ایجاد ضرر و زیان‌های پی در پی در این شرکت‌ها می‌شود.

مقاله مرتبط: سواپ در فارکس چیست؟

نحوه تشخیص خرسی یا گاوی بودن بازار ارز دیجیتال

تشخیص روند بازار ارزهای دیجیتال نیازمند بررسی طولانی مدت وضعیت بازار است. به هیچ عنوان نمی‌توان بازار خرسی و گاوی را با نگاه کوتاه مدت به وضعیت بازار مشاهده کرده و مورد بررسی قرار داد. در واقع افت قیمت دارایی‌ها در طول یک روز یا یک هفته یا حتی افزایش ناگهانی ارزش‌ آن‌ها در یک بازه زمانی کوتاه، نشان دهنده خرسی یا گاوی بودن بازار نخواهد بود. به همین دلیل به منظور تشخیص روند بازار باید وضعیت بلندمدت بازار مورد توجه قرار بگیرد. به عنوان مثال روند کلی ارزش بیت کوین در سال 2022 نشان می‌دهد که با بازار خرسی بیت کوین مواجه هستیم.

نحوه تبدیل بازار گاوی به خرسی چگونه است؟

عوامل متعددی وجود دارد که می‌تواند باعث تغییر روند بازار از گاوی به خرسی شود. از جمله مهم‌ترین عوامل می‌توان به بحران‌های اقتصادی، تصمیمات سیاسی علیه ارزهای دیجیتال، افزایش نرخ بهره بانکی و غیره اشاره کرد که می‌توان باعث شود تا سرمایه‌گذاری ورود به بازار ارزهای دیجیتال را کار منطقی ندانند. زمانی که درصد زیادی از سرمایه‌گذاران دارایی‌های خود را به فروش رسانده و از بازار کریپتو خارج و به بازارهای دیگر متمایل شوند، بازار از حالت گاوی به خرسی تغییر روند می‌دهد. 

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند باعث تغییر روند بازار از گاوی به خرسی شود، ورود افراد زیاد به بازار کریپتو است. درصد زیادی از این افراد جزو کسانی هستند که در آخرین لحظه‌ها متقاعد شده‌اند که روند بازار رمزارز صعودی بوده و بهترین زمان برای خرید است. در واقع زمانی که بازار ارز دیجیتال در حالت گاوی قرار دارد، این عموم مردم هستند که در در آخرین لحظات سوار بر ارابه قیمت شده و وارد این بازار می‌شوند. 

این افراد از این موضوع غافل هستند که ادامه روند صعودی در بازار نیاز به تزریق دائمی پول از طرف معامله‌گران دارد. مهم‌ترین مبحث در بازار گاوی و خرسی این است که در شرایط صعودی بازار هر چه زمان رو به جلو می‌رود، سرمایه‌گذاران عمده خریدهای خود را انجام داده و در نهایت مشتری کمتری وجود دارد.

به همین دلیل افرادی که بتوانند قیمت بالاتری برای یک دارای پیشنهاد دهند بسیار کم بوده و سرمایه‌گذارانی که از مدت‌ها قبل دارایی مورد نظر را خریده و سود بالایی کسب کردند، در این شرایط منتظر فرصت مناسب برای خروج از بازار هستند.

دقیقا زمانی که عموم مردم با شوق کسب سود و صعودی بودن قیمت‌ها وارد بازار شده و شروع به خرید می‌کنند، سرمایه‌گذاران حرفه‌ای فرصت را مغتنم شمرده و بر خلاف آن‌ها عمل می‌کنند. در واقع این افراد درست در زمانی که خریدار زیادی در بازار وجود دارد شروع به فروش دارایی‌های خود کرده و سرمایه خود را از بازار خارج می‌کنند.

در این شرایط روند صعودی قیمت‌ها کند شده یا متوقف می‌شود و مردم عادی که با هدف کسب سود وارد بازار شده بودند، وحشت‌زده از بالا نرفتن قیمت‌ها شروع به فروش دارایی خود می‌کنند. با توجه به عدم حضور سرمایه‌گذاران در بازار برای خرید، قیمت‌ها به شدت افت کرده و بازار گاوی به بازار خرسی تبدیل می‌شود.

مقاله مرتبط: معاملات CFD چیست و نحوه معامله آن چگونه است؟

ترید کردن در بازار خرسی و گاوی چه تفاوتی دارد؟

ترید در بازار خرسی ارز دیجیتال برای افراد تازه‌وارد به این بازار دشوار بوده زیرا احتمال زیان بیشتری برای آن‌ها وجود دارد. اما در صورتی که روند بازار تغییر کرده و صعودی شود، قیمت ارزهای دیجیتال افزایش پیدا کرده و سود خوبی نصیب آن‌ها می‌شود. با توجه به اینکه نمی‌توان به صورت دقیق پیش‌بینی کرد که این روند چه زمان تمام شده و قیمت‌ها تا چه میزان کاهش پیدا می‌کند، خرید زودهنگام بزرگ‌ترین ریسک در شرایط نزولی بازار است.

خرید زودهنگام باعث می‌شود که فرصت برای سرمایه‌گذاری سودآور از دست برود. به همین دلیل سرمایه‌گذاری پله‌ای در چند مرحله باعث می‌شود که فرصت‌های خرید از دست نرود. 

در شرایط بازار گاوی بهترین زمان برای خرید دارایی، خرید در کمترین قیمت است. سرمایه‌گذاران در بازار ارزهای دیجیتال همواره تلاش می‌کنند که دارایی‌های مدنظر خود را در کمترین قیمت خریداری کرده و در بالاترین قیمت به فروش برسانند. سرمایه‌گذاران در شرایط صعودی بازار استراتژی سوار شدن بر موج روند را در پیش می‌گیرند. بر اساس این استراتژی سرمایه‌گذاران ارزهایی را برای خرید انتخاب می‌کنند که در یک روند صعودی قرار گرفته‌اند.

مقاله مرتبط: مدیریت ریسک در بازارهای مالی و فارکس

نتیجه‌گیری

بازار ارزهای دیجیتال یک بازار پر ریسک برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود که فعالیت در آن نیازمند درک و آگاهی صحیح نسبت به ویژگی‌ها و شاخصه‌های مختلف این بازار است. بازار گاوی و خرسی در ارز دیجیتال چیست یکی از سوالات مهمی است که منجر به ورود به یکی از اساسی‌ترین مفاهیم بازار کریپتو می‌شود.

بازار خرسی و گاوی مفاهیمی هستند که نشان دهنده روند قیمت و ارزش دارایی‌ها در بازار هستند تا سرمایه‌گذاران با بررسی و تحلیل روند و شاخص‌های مختلف، رفتار مناسب برای خرید و فروش دارایی‌ها را انتخاب کنند. درک صحیح از اینکه منظور از بازار خرسی چیست یا بازار گاوی چه ویژگی‌هایی دارد باعث می‌شود که بتوان ریسک سرمایه‌گذاری در چنین بازارهایی را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

فعلی:

فارسی

بقیه زبان‌ها: