جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

فهرست مطالب

برای آغاز مسیر ترید، پیشنهاد ما افتتاح حساب دمو و فعالیت بدون ریسک در بروکر ITB است.

لات در فارکس چیست؟

برای ترید کردن باید با مفهوم لات در بازار فارکس آشنا باشید. در این مقاله می‌خواهیم این مفهوم و نحوه محاسبه آن را به طور کامل برای شما توضیح دهیم و اهمیت آن را به شما بگوییم. با کارگزاری آی تی بی تا انتهای این مقاله همراه باشید.

لات در فارکس چیست؟

لات (lot) نوعی واحد اندازه‌گیری برای استانداردسازی حجم معامله در بازار فارکس است. تغییر ارزش یک ارز نسبت به ارز دیگر به صورت پیپ (pip) اندازه‌گیری می‌شود و هر پیپ، رقم چهارم اعشار ارزش هر ارز و واحد بسیار کوچکی است. در نتیجه، برای نشان دادن حجم معاملات به واحد lot نیاز داریم تا حجم معاملات ملموس باشد.

هر لات را می‌توان به چهار واحد شامل استاندارد، مینی، میکرو و نانو تقسیم‌بندی کرد تا تریدرها کنترل دقیق‌تری روی حجم معاملات خودشان داشته باشند. لات استاندارد شامل ۱۰۰ هزار واحد، هر مینی لات برابر با ۱۰ هزار واحد، هر میکرو لات شامل ۱۰۰۰ واحد و هر نانو لات شامل ۱۰۰ واحد از یک ارز در بازار فارکس است. در حالی بعضی از برورکرها، دارایی‌ها را بر حسب لات نشان می‌دهند، در بعضی دیگر، حجم دارایی‌ها بر حسب واحد اصلی آن نمایش داده می‌شود.

لات فارکس چطور محاسبه می‌شود؟

 

معمولا، برای ترید کردن در بازار فارکس نیازی به محاسبه لات ندارید زیرا پلتفرم معاملاتی، اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار می‌دهد. باید مشخص باشد که هنگام باز کردن پوزیشن، چه گزینه‌هایی دارید و آیا می‌توانید به غیر از لات استاندارد، با دیگر زیرواحدهای لات یعنی مینی، میکرو و نانو معامله کنید یا خیر. همچنین، شما باید در هنگام باز کردن پوزیشن خیلی مراقب باشید که از کدامیک از این واحدها استفاده می‌کنید. شما می‌توانید براساس نوع واحد لات، اندازه پوزیشن خود را محاسبه کنید.

برای مثال، اگر بخواهید ۱۰۰ هزار واحد از جفت‌ارز EUR/USD را بخرید، باید پوزیشن خرید برای یک لات EUR/USD باز کنید و این لات باید استاندارد باشد.

برای انتخاب اندازه لات باید از مدیریت ریسک خود پیروی کنید. هر چه اندازه لات در هنگام باز کردن پوزیشن خرید بزرگ‌تر باشد، سرمایه بیشتری یا اهرم بزرگ‌تری را وارد معامله می‌کنید. هر پیپ تغییر در ارزش جفت ارز EUR/USD با توجه به نوع واحد لات، برابر با مقادیر پولی زیر است:

  • یک لات استاندارد: ۱۰ دلار
  • یک مینی لات: یک دلار
  • یک میکرو لات: ۰.۱۰ دلار
  • یک نانو لات: ۰.۰۱ دلار

دقت داشته باشید که ارزش ارز به ارز پایه در جفت‌ارزی که معامله می‌کنید، بستگی دارد. هر چه لات کوچک‌تر باشد، هر تغییر پیپ، ارزش پولی کمتری دارد.

جمع‌بندی

با اینکه تغییرات ارزش ارزها در بازار فارکس بر حسب پیپ بیان می‌شود اما واحد پیپ بسیار کوچک‌تر از چیزی است که بتوان از آن برای معامله کردن استفاده کرد. بنابراین، واحد دیگری به نام لات در فارکس وجود دارد و هر واحد استاندارد از آن برابر با ۱۰۰ هزار واحد از ارزی است که معامله می‌کنید. هر لات استاندارد به واحدهای کوچک‌تر مینی لات، میکرو لات و نانو لات تقسیم‌بندی می‌شود. در هنگام ترید کردن در بازار فارکس باید به نوع واحد لات دقت داشته باشید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا

زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید