چارتیست (Chartist) کیست و از چه تکنیکی برای تحلیل بازار استفاده می‌کند؟

همانطور که می‌دانید، یکی از روش‌های اصلی تحلیل بازارهای مالی، تحلیل تکنیکال (technical analysis) است که در آن، تحلیل گر بازار (market analyst) با استفاده از ابزارها و تکنیک‌های خاصی به بررسی نمودار قیمت و دیگر نمودارهای مرتبط با یک دارایی می‌پردازد تا بتواند روند آتی بازار را پیش‌بینی کند. به شخصی که این کار را انجام می‌دهد، تحلیل‌گر تکنیکال (technical analyst) یا چارتیست (Chartist) گفته می‌شود.

 در این مقاله از بلاگ آی تی بی قصد داریم توضیح دهیم که چارتیست کیست و چارتیست‌ها چه کارهایی انجام می‌دهند. پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 

چارتیست (Chartist) کیست؟

چارتیست در اصل تحلیل‌گر بازار مالی است که از نمودارهای قیمتی و دیگر نمودارهای تکنیکال، برای تحلیل بازارهای مالی استفاده می‌کند. چارتیست‌ها برای پیدا کردن سیگنال‌های مرتبط با احساسات بازار، روندها و الگوهای قیمت یک دارایی را مطالعه و تاریخچه قیمت آن را بررسی می‌کنند. بنابراین برای چارتیست، ماهیت و ذات دارایی مورد نظر تقریبا هیچ اهمیتی ندارد و او را می‌توان فقط نوعی تحلیلگر فنی (technical analyst) دانست که در تحلیل‌‌هایش فقط به تحلیل تکنیکال بسنده می‌کند و توجهی به تحلیل فاندامنتال ندارد.

چارتیست
چارتیست

معمولا، یک چارتیست بورس یا تحلیل‌گر بازارهای مالی بین المللی که فقط از تحلیل تکنیکال برای پیش‌بینی روند قیمت در آینده استفاده می‌کند، بر این باور است که حرکات قیمت دارایی‌ها در بازارهای مالی تصادفی نیستند بلکه می‌توان آن‌ها را با مطالعه روندها و الگوهای گذشته، پیش‌بینی کرد. در واقع، چارتیست ها بر این باورند که دارایی‌های مالی، گذشته خودشان را تکرار می‌کنند. 

 

چارتیست‌ها از چه روش‌ها و ابزار‌هایی برای تحلیل بازار‌های مالی استفاده می‌کنند؟

در حالی که هر تحلیلگر بازار سرمایه می‌تواند از تحلیل تکنیکال، تحلیل فاندامنتال یا ترکیبی از هر دو برای تحلیل بازارهای مالی استفاده کند و معمولا هم اکثر تحلیل‌گران بازارهای مالی روش سوم را ترجیح می‌دهند، اما چارتیست هیچ توجهی به تحلیل فاندامنتال ندارد و صرفا از تحلیل تکنیکال برای پیش‌بینی قیمت استفاده می‌کند. در اصل به همین دلیل است که به این نوع تحلیل‌گران بازارهای مالی، چارتیست گفته می‌شود.

چارتیست ها از جعبه ابزار بزرگی شامل خطوط روند و شاخص‌های تکنیکال در تحلیل‌گری استفاده می‌کنند. در بیشتر موارد، تنها یک سیگنال تکنیکال برای پیش‌بینی با دقت بالا کافی نیست و معمولا این تحلیل‌گران پیش از باز کردن هر نوع پوزیشنی در بازارهای مالی، منتظر ایجاد چندین سیگنال تکنیکال قوی باقی می‌مانند. 

 

تحلیلگر بصری (Visual Analyst) کیست؟

دسته‌ای از چارتیست‌ها به تنها با نگاه کردن به نمودار قیمتی و شناسایی الگوها، بدون استفاده از هیچ گونه ابزار تکنیکالی، نمودار قیمت را تحلیل می‌کنند و بر اساس این تحلیل، تصمیمات معاملاتی می‌گیرند. به این دسته از چارتیست ها، تحلیلگر بصری گفته می‌شود.

چارتیست
 چارتیست

جمع‌بندی

تحلیل تکنیکال یکی از روش‌های اصلی تحلیل بازارهای مالی برای ‌پیش‌بینی روندهای آتی قیمت یک دارایی است. در حالی که بسیاری از معامله‌گران از تحلیل تکنیکال و فاندامنتال به صورت همزمان برای تحلیل کردن بازارهای مالی و گرفتن تصمیمات معاملاتی استفاده می‌کنند، دسته‌ای از معامله‌گران هستند که تنها به بررسی نمودار قیمت و نمودارهای وابسته به آن، با استفاده از تکنیک‌ها و ابزارهای تحلیل تکنیکال، بسنده می‌کنند. به این دسته از تحلیلگران، «چارتیست» گفته می‌شود. 

دسته‌ای از چارتیست‌ها هم هستند تنها با نگاه کردن به نمودارهای قیمتی و بدون استفاده از ابزارهای تکنیکال، تحلیل بازارهای مالی را انجام می‌دهند که به آن‌ها «تحلیلگر بصری» گفته می‌شود. امیدواریم که بعد از خواندن این مقاله به خوبی با این دسته از تحلیلگران آشنایی پیدا کرده باشید و از خواندن این مطلب لذت برده باشید. 

 

سوالات متداول

۱- چارتیست کیست؟

به معامله‌گری که صرفا از تحلیل تکنیکال برای پیشبینی بازار و معامله‌گری استفاده می‌کند، چارتیست می‌گویند.

 

۲- آیا چارتیست از تحلیل فاندامنتال استفاده می‌کند؟

خیر. چارتیست فقط از تحلیل تکنیکال برای تحلیل بازارهای مالی استفاده می‌کند.

 

۳- تحلیل‌گر بصری کیست؟

تحلیل‌گر بصری به تحلیل‌گری گفته می‌شود که فقط با نگاه کردن به نمودارهای قیمت و بدون هیچ ابزار دیگری، بازارهای مالی را تحلیل می‌کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

فعلی:

فارسی

بقیه زبان‌ها: